نسخه Pdf

دیانت و محبت؛ ویژگی بارز برازش

در آیین رونمایی از کتاب «صحیفه باقریه و صادقیه» مطرح شد

دیانت و محبت؛ ویژگی بارز برازش

به گزارش قفسه کتاب، با همکاری دفتر نشر فرهنگ اسلامی از ترجمه کتاب «صحیفه باقریه و صادقیه» به همت علیرضا برازش در سرای کتاب خانه کتاب و ادبیات ایران رونمایی شد. رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب در ابتدای برنامه حلول ماه رجب، طلیعه ماه‌های سه‌گانه عبادت، مغفرت و رحمت الهی را تبریک گفت و از علیرضا برازش به پاس فعالیت‌های بیشمارش در حوزه حدیث‌پژوهی عصر حاضر تقدیر و تشکر ویژه‌ای انجام داد.

حاصل دوسال ترجمه
 برازش به عنوان اولین سخنران به ایراد سخن پرداخت و بیان کرد: ‌شغل نویسندگی و سروکار داشتن با احادیث لیاقتی بود که خداوند به من عطا کرد و همان‌طور که امام حسین در دعای عرفه می‌فرماید: ای خدا اگر کار خوب و پسندیده‌ای از دستان من جاری شده است نه به خاطر لیاقت و توانایی خودم بوده است بلکه از لطف تو بوده است، نگارش این کتاب‌ها هم منتی بود که خداوند بر من گذاشت. 
او افزود: امروز نمی‌توانم بگویم که افتخار می‌کنم 10 یا 100 کتاب نوشته‌ام و برنده جوایز کتاب سال شده‌ام، بلکه این فضل خدا بوده و اوست که بر من منت گذاشته و روز قیامت هم می‌تواند بگوید من لطفم را به تو کرده‌ام و تو از من هیچ چیز طلبکار نیستی. بنابراین اگر در این کارهایی که کرده‌ام قصوری کرده یا کم‌کاری داشته‌ام خداوند بر من حجت دارد و طبق قوانین عادلانه خودش می‌تواند مرا مجازات کند.
 او ادامه داد: در سال 95 کتابی با عنوان «صحیفه‌سجادیه» را ترجمه و از سوی انتشارات امیرکبیر منتشر کردم. در آن زمان علی‌اکبر اشعری، معاون بنیاد ارشاد امام صادق(ع) بود که به من گفت حال که چنین ترجمه سلیسی از سخنان امام‌سجاد ارائه کرده‌ای، خیلی خوب می‌شود اگر دعاهای امام‌صادق را هم ترجمه کنی. در جواب گفتم مرحوم آیت‌‌ا... محمدباقر موحد همه دعاهای امامان را در 14 صحیفه -از صحیفه نبویه تا صحیفه مهدویه- دسته‌بندی کرده است. او صحیفه باقریه و صادقیه را در یک جلد ارائه کرده است که 15درصد ‌آن باقریه و 85 درصد آن صادقیه است و اشعری گفت هردو را با هم ترجمه کن. کتابی که امروز از آن رونمایی می‌شود همان کتاب و حاصل دو سال ترجمه است.

 گرایش به اسلام همه جا رو به رشد است 
علی‌اکبر اشعری سخنران دوم این نشست درباره انگیزه‌های انتشار این کتاب فاخر و ارزشمند بیان کرد: صحبت‌های برازش معرف خود اوست و من برازش را سال‌هاست از دور و نزدیک می‌شناسم و چند ویژگی خاص را در او برجسته دیدم. او به‌جز دینداری و تعهد به جمهوری اسلامی، روحیه پژوهشگری، پیگیری و مداوت در انجام کارها دارد.
 او اظهار کرد: برازش، مدیریت‌ بخش‌های مختلفی را داشت و همواره مدیر موفق فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران بود. بنابراین تألیف و ترجمه چنین کتاب‌هایی فقط از کسی که این همه کار پژوهش و تألیف داشته باشد و این حد از تواضع در رفتار و کلام داشته و چنین سابقه مدیریتی هم داشته باشد برمی‌آید.
 او درباره کتاب قرآن بیان کرد: قرآن یکی از کتاب‌های پرفروش دنیاست زیرا این علامت سؤال در ذهن مردم دنیا به وجود آمده است که این چه کتابی است که این مجموعه انقلاب با تأسی از آن دارد راه خود را ادامه می‌دهد. همه مراکز مطالعاتی و پیمایشی اذعان دارند که جمعیت جهان به سمت کثرت مسلمانان می‌رود و گرایش به اسلام در همه جای دنیا رو به رشد است و رواج یافته است. اشعری گفت: بنابراین یکی از وظایف نهادهای فرهنگی ما دسترس‌پذیرکردن معارف اسلامی برای عموم مردم است به نحوی که همه بتوانند از آن استفاده کنند به‌خصوص درباره منابع فاخر و اصلی و اصیل که دنیا تشنه آشنایی با محتوای آنهاست. بنابراین معرفی این آثار باید در دستور جدی کار ما قرار گیرد و ناشرین محتوای کتاب‌ها را از طریق فضای مجازی در اختیار دنیا قرار دهند.
او در انتها بیان کرد: مطالعات کاغذی دارد سهم خود را به مطالعات مجازی می‌دهد و ما باید معارف اسلامی و آثار خوب منتشر شده در این زمینه را از این طریق در دسترس همه مردم دنیا قرار دهیم و این مستلزم ترجمه این آثار به زبان‌های دیگر است.

 محبتی وچودی «برازش» حاصل دین و دعاست
سخنران سوم این نشست علیرضا مختارپور رئیس‌سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران سخنان خود را با ذکر توفیقات برازش در زندگی‌اش آغاز و بیان کرد: برازش در حدود 70 سال عمر خود 70هزار صفحه کتاب و حدیث ترجمه کرده است و اگر از اول کودکی حساب کنیم یعنی به طور متوسط سالی 1000 صفحه کتاب نوشته است آن هم با متون قرآن کریم، ادعیه و حدیث و این توفیق را چه کسی می‌تواند داشته باشد؟
 او ضمن اشاره به سخن خداوند که فرموده است با کسی رفت و ‌آمد کنید که شما را به یاد خدا بیندازد برازش را چنین فردی دانست و اظهار کرد: اگر تمام آثار او را از اولین اثرش تاکنون، در نظر بگیریم آنچه را می‌بینیم چیزی است که از طرف اهل بیت به او رسیده است. طبق گفته لسان غیب: از رهگذر خاک سر کوی شما بود/ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد و اشاره حافظ هم به اهل بیت است.
 او درباره شخصیت برازش بیان کرد: برازش دو ویژگی دارد. یکی دیانت است که پر از احادیث، قرآن، دعا و اهل‌بیت است و دیگری عشق، محبت و دوست داشتن همه عالم حتی دشمنان است.
 او درباره کتاب‌های سه گانه برازش گفت: این کتاب‌ها حیرت‌انگیز است. در زمانی که شدت رواج مکتب‌های عرفانی انحرافی که تمام مایه اصلی و دستاویز آنها در این بود که انسان یک رابطه شخصی و خصوصی با خدا داشته باشد، وقتی این سه گانه منتشر شد معلوم شد که می‌خواهد مهربانانه‌ترین و نزدیک‌ترین رابطه را با خداوند داشته باشد و راهش ادعیه و معارف اسلامی است. مختارپور با طرح این سؤال که اصلا خود بحث دعا از کجا شروع می‌شود؟ اضافه کرد: دعا یعنی صدا زدن و خداوند می‌فرماید صدایم کن تا صدایت کنم... و از این خصوصی‌تر و شخصی‌تر مگر سراغ داریم؟
 او در انتها دیانت و محبتی را که در شخصیت برازش وجود دارد حاصل دین و دعا دانست و گفت: اگر مدیران و مسئولان ما این موضوع را درک کنند رفتاری سرشار از مودت، گذشت و مهربانی با مردم خواهند داشت و این نامهربانی‌های گاه و بیگاه از جامعه رخت برمی‌بندد.