جت آموزشی یاسین رونمایی شد

با افتتاح خط تولید و با حضور وزیر دفاع

جت آموزشی یاسین رونمایی شد

نمونه معیار تولید جت آموزشی یاسین صبح دیروز شنبه 20اسفند با حضور امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شد. در این مراسم خط تولید انبوه جت پیشرفته آموزشی یاسین نیز افتتاح شد.

آموزش خلبانی از جمله آموزش‌های سطح بالا و پیچیده‌ای است که هر کشوری توان انجام آن را ندارد. جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های دانش و فناوری موفق به رسیدن به یافته‌های آموزش در سطح استانداردهای جهانی شده و خلبانی به عنوان یک حوزه آموزشی ترکیبی از این قاعده مستثنی نیست. ایران بعد از پایان جنگ تحمیلی فرصت یافت که به این موضوع مهم بپردازد. پس از پایان جنگ ضرورت آموختن این مهارت در دستور کار مسئولان نیروهای مسلح قرار گرفت و از همان زمان و با نظر استادان باتجربه و جنگ‌دیده دانشکده‌های خلبانی شکل گرفت. از آنجایی که این مهارت ترکیبی از دانش و مهارت است، نیازمند روش‌ها و ابزارهای ویژه‌ای است که هواپیمای آموزشی اساس آن را تشکیل می‌دهد.
 
نقش یاسین در آموزش خلبانان ایرانی
آموزش خلبانی هواپیمای جنگنده، تفاوت‌های اساسی با خلبانی غیرنظامی دارد. در آموزش خلبانی هواپیمای نظامی و جنگنده، آموزش‌ها در سه مرحله انجام می‌شود:

1- آموزش مقدماتی برای یادگیری فن پرواز 

2- آموزش پایه، مهارت‌های پروازی، مقررات و مانورها 

3- آموزش پیشرفته و تکمیلی برای کسب توانایی پرواز تاکتیکی با جنگنده شکاری پیشرفته. 

یک ویژگی مهم جت آموزشی پیشرفته این است که خلبانان پایگاه‌های عملیاتی نیز همچنان از آن بهره‌برداری می‌کنند و با تاکتیک‌ها و تکنیک‌های رزم هوایی و رزم هوا به زمین آشنا شده و کاربرد جنگ‌افزارهای گوناگون و چگونگی استفاده از آنها را می‌آموزند.  همه این مزیت‌ها و ویژگی‌ها دلیل ضرورت نیاز نهاجا و ورود وزارت دفاع به طراحی و ساخت این هواپیما بوده است.

 آیا یاسین قابلیت رزمی دارد؟ 
از آنجا که آموزش‌های گردان شکاری رزمی در بسیاری از موارد با جنگ‌افزارهای واقعی و در محیط‌های شبیه‌سازی شده نبرد انجام می‌شود، طبیعی است جت یاسین دارای قابلیت آموزش ماموریت‌های رزمی نیز باشد. از طرف دیگر این هواپیما 
در طرح توسعه قابلیت تبدیل به یک هواپیمای رزمی سبک و پشتیبانی نزدیک هوایی(cas)  را نیز خواهد داشت.
فروند اول با پرواز خود طراحی آیرودینامیکی و معماری سازه‌ای و دستیابی به فناوری ساخت را محقق کرد اما این فروند که دیروز رونمایی شد، در ابعاد تخصصی و تاکتیکی نسبت به نمونه قبلی توسعه و تکامل یافته و دستاوردهای مختلفی داشته است.
بومی‌سازی زیرسامانه‌های عمده مانند صندلی‌پران، اویونیک کاملا بومی، موتور و ارابه‌های فرود، بخشی از توانمندی‌های به دست آمده در این فروند است. در برخی اقلام دیگر، مانند رادار هواشناسی نصب‌شده در دماغه هواپیما نیز از توان شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده شده است.
 تکنولوژی بال این هواپیما به تکنولوژی بال با تعبیه نصب مخازن سوخت در آن تغییر یافته است. مهم‌ترین فاکتور بحث آموزش خلبانی در این فروند، پایش دائمی و ثبت داده‌های پروازی حین و پس از پرواز (نمایش و تحلیل سه‌بعدی داده‌های سورتی و پروازی) است که یک تحول در بحث آموزش خلبانی است. 
از لحاظ تخصصی نیز بسیاری از سامانه‌ها، تست‌های استاندارد را طی کرده و آزمون‌های تعدادی از آنها در این فروند تکمیل می‌شود. به این جهت این فروند معیار تولید بوده و این فرصت را فراهم کرد که خط تولید آن نیز آغاز به کار کند.

 قابلیت جت یاسین برای هواپیمای پشتیبانی 
همچنین امیر محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم در حاشیه رونمایی از نمونه معیار تولید و خط تولید انبوه جت آموزشی یاسین که با حضور فرمانده نیروی هوایی ارتش برگزار شد، گفت: یکی از دغدغه‌های ما در ارتقای آموزش، خلبانی است؛ چراکه آموزش خلبانی از جمله آموزش‌هایی است‌ که‌ از اهمیت بالایی برخوردار است و انجام این مهم نیاز به هواپیمای آموزشی در کلاس‌های مختلف دارد.
وی‌ با بیان این‌که صنعت هوایی وزارت دفاع از سال‌ها پیش اقدام به طراحی‌ جت آموزشی یاسین کردند که اکنون فروند دوم آن رونمایی شد، افزود: ویژگی این جت آموزشی طراحی کاملا بومی آن است ‌که موجب شده تا از این نمونه بتوانیم برای هواپیماهای رزمی‌ و پشتیبانی نزدیک هوایی نیز استفاده کنیم. 
وزیر دفاع ‌ادامه داد: غالب تجهیزات هواپیما بومی‌سازی شده و ‌یقین داریم ‌به عنوان ‌هواپیمای ‌پیشرفته می‌تواند مأموریت‌هایی که به نیروی‌ هوایی واگذار می‌شود را به‌خوبی انجام دهد و در کاهش مدت زمان آموزش و کیفیت آموزش‌ها موثر واقع شود.
امیر سرتیپ حمید واحدی، فرمانده نهاجا نیز در ادامه عنوان کرد: در گذشته آموزش خلبانان جت ‌هوایی در خارج از ایران انجام ‌می‌شد که به‌واسطه تحریم‌هایی‌که علیه کشورمان اعمال شده، اولین‌ جایی که تحت‌تاثیر این تحریم‌‌ها قرار گرفت این بخش بود که باعث شد نتوانیم آموزش‌ها را در خارج دنبال کنیم اما استفاده از این‌ هواپیما موجب‌ می‌شود دوره آموزش‌ها کامل‌تر و کوتاه‌تر شود.