ناوهای ایران، روسیه و چین در اقیانوس هند آرایش آفندی گرفتند 

ناوهای ایران، روسیه و چین در اقیانوس هند آرایش آفندی گرفتند 

ناوهای ایرانی، روسی و چینی در جریان رزمایش مرکب کمربند امنیتی که در شمال اقیانوس هند در حال برگزاری است، آرایش آفندی گرفتند.

رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023، با حضور یگان‌های سطحی و پروازی نیروهای دریایی ایران، چین و روسیه از ساعات پایانی پنجشنبه‌شب در منطقه شمال اقیانوس هند آغاز شد.  در این رزمایش علاوه بر یگان‌های سطحی و پروازی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یگان‌های شناوری کشورهای چین و روسیه نیز حضور دارند.
به گزارش جام‌جم، این چهارمین رزمایش مرکب است که با حضور کشورهای ایران، چین و روسیه برگزار می‌شود و در آینده نیز ادامه خواهد داشت. البته رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023 با شعار «با هم برای برقراری صلح و امنیت» و در منطقه‌ای به وسعت 17هزار کیلومترمربع، با پیام‌صلح و دوستی برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این رزمایش تحکیم امنیت و مبانی آن در منطقه و گسترش همکاری‌های چندجانبه میان سه کشور و نشان‌دادن حسن‌نیت و توانایی این کشورها در جهت حمایت مشترک از صلح جهانی، امنیت دریایی و ایجاد یک جامعه دریایی با آینده‌ای مشترک است.
تمرین‌های تاکتیکی متنوعی ازجمله نجات شناور دچار حریق، آزادسازی شناور ربوده‌شده، تیراندازی علیه اهداف مشخص، تیراندازی شبانه به اهداف هوایی و سایر تمرینات تاکتیکی و عملیاتی در این رزمایش پیش‌بینی شده است.
همچنین از اهداف این رزمایش می‌توان به تقویت امنیت تجارت دریایی بین‌المللی، مقابله با دزدی دریایی و تروریسم دریایی، اقدامات بشردوستانه، تبادل اطلاعات در حوزه امداد و نجات دریایی و تبادل تجربیات عملیاتی و تاکتیکی اشاره کرد و در ادامه رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023 ایران، چین و روسیه، در شمال اقیانوس هند، عملیات تیراندازی شبانه به اهداف هوایی که از مهم‌ترین تمرینات دریایی به شمار می‌رود توسط یگان‌های شرکت‌کننده با موفقیت انجام شد. عملیات تیراندازی شبانه به اهداف هوایی مستلزم هماهنگی و دستورات جزء به جزء است. سناریوی این تمرین بر پایه یک زبان تاکتیکی مشترک بین نیروهای دریایی ایران متشکل از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی سپاه پاسداران و همچنین نیروهای دریایی کشورهای چین و روسیه طراحی و با موفقیت اجرا شد. امیر دریادار دوم مصطفی تاج‌الدینی، سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023 گفت: در این مرحله از رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023 یگان‌های شناور ایران، چین و روسیه تمرین «Photo «Photo Ex» شامل صورت‌بندی و آرایش آفندی را انجام دادند.
وی گفت: رزمایش مرکب امنیت دریایی در تقویم سالانه دریایی کشورهای شرکت‌کننده درج شده و خوشحالیم که امسال برای چهارمین بار میزبان برگزاری این رزمایش هستیم. وی با اشاره به اهمیت منطقه شمال اقیانوس هند گفت: شمال اقیانوس هند بین سه تنگه راهبردی از پنج تنگه راهبردی دنیاست، تنگه هرمز در شمال، تنگه مالاکا در شرق و تنگه باب‌المندب در غرب منطقه اقیانوس هند واقع شده است که در حقیقت بیضی انرژی دنیا را احاطه کرده است و با توجه به تردد شناورهای تجاری و نفتکش در این منطقه حساس ضرورت برقراری امنیت تجارت دریایی را دوچندان کرده است.
سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023 تصریح کرد: امنیت، تعطیل‌بردار نیست و تمرینات در جهت ارتقای امنیت نیز تعطیل‌بردار نیست و با نزدیکی به ایام نوروز در کشورمان ما تمرینات را تعطیل نکردیم و امیدواریم با رعایت همه شرایط سناریوهای از پیش تعیین شده رزمایش با ایمنی کامل در دریا را انجام دهیم. وی ارتقای امنیت خطوط مواصلاتی دریایی در شمال اقیانوس هند را یکی از مهم‌ترین اهداف برگزاری این رزمایش مرکب اعلام کرد و افزود: برقراری امنیت خطوط کشتیرانی در این منطقه، به‌ویژه در محدوده مثلث طلایی تنگه هرمز، تنگه مالاکا و تنگه باب‌المندب، ضامن حفظ منافع اقتصادی در صحنه جهانی است که همکاری و همگرایی نیروهای دریایی مختلف را می‌طلبد. سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023 تمرین تبادل اطلاعات و گسترش شبکه فرماندهی و کنترل مشترک در دریا و نجات کشتی ربوده‌شده را از مهم‌ترین عملیات‌های پیش‌بینی‌شده در این رزمایش اعلام کرد و گفت: با توافقات انجام‌شده، این رزمایش در تقویم دریایی کشورهای شرکت‌کننده قرار گرفته است و امیدواریم به نحو شایسته آنچه در مراحل طرح‌ریزی به توافق رسیده‌ایم را در دریا به‌صورت ایمن اجرا کنیم.  بنا بر این گزارش، نشست توجیهی رزمایش نیز با حضور فرماندهان یگان‌های شناور و پروازی نیروهای دریایی ارتش و سپاه جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی کشورهای چین و روسیه برگزار شد. در این نشست مراحل اجرای رزمایش با جزئیات کامل مورد بررسی قرار گرفته و نکات عملیاتی و تاکتیکی بین فرماندهان تبادل و نقطه‌نظرات تخصصی جهت هماهنگی بیشتر لحاظ شد.