نسخه Pdf

روشنگری بدون شناخت وضعیت و مخاطب نتیجه نخواهد داد

ملاحظات اخلاقی و تربیتی جهاد تبیین در کتاب «راه و رسم روشنگری»

روشنگری بدون شناخت وضعیت و مخاطب نتیجه نخواهد داد

کتاب «راه و رسم روشنگری: ملاحظات اخلاقی و تربیتی در جهاد تبیین» شامل درس گفتارهای حجت‌الاسلام محمد جواد نظافت یزدی، موسس و مدیر مدارس علمیه حضرت مهدی(عج) از سوی به‌نشر منتشر شد.

این اثر در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه مقابله با تهاجم فرهنگی با موضوع جهاد تبیین و جنبه‌های اخلاقی و مذهبی سعی دارد به سؤالاتی از جمله جهاد تبیین چیست؟ چه راه و روشی دارد؟ جهادگران عرصه تبیین چه وظایفی را به‌عهده دارند؟ در برابر هجمه بی‌امان و تهاجم فرهنگی گسترده دشمن چه باید کرد؟ چه کاری را باید به صورت آتش به اختیار انجام دهیم تا به وظیفه خود در عصر آخر الزمان عمل کرده باشیم ؟ و... پاسخ دهد.
این کتاب که برگرفته از درس گفتارهای حجت‌الاسلام محمد جواد نظافت یزدی است در فصل نخست از معنا و جایگاه جهاد تبیین، فرمان عمومی جهاد تبیین مقام معظم رهبری به‌عنوان ولی و پرچمدار انقلاب اسلامی، توصیه‌های ایشان به جامعه نخبگانی کشور، مجموعه‌های فرهنگی، ادبی و هنری سخن به میان آورده، سپس در قالب سه فصل «زمینه‌های تبیین»، «گام‌های تبیین»، «اخلاق تبیین» مجموعه‌ای از ملاحظات اخلاقی و تربیتی در جهاد تبیین به رشته تحریر درآمده است و در فصل پایانی نمونه‌های از تبیین در سیره اولیای خدا مورد گفت‌وگو قرار گرفته که می‌تواند مورد استفاده جهادگران در عرصه تبیین قرار بگیرد.
مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر مکرر به موضوع جهاد تبیین و مقابله با تهاجم شبیخون فرهنگی اشاره کرده‌اند که این موضوع جای توجه جدی دارد.  در این کتاب ‌به‌صراحت بیان می‌شود که اولیای خدا پیوسته حرکت خود را توضیح داده و حقایق را بیان کرده‌اند. از این رو جهاد تبیین یک ضرورت مستمر است و مخاطبان آن خواص جامعه یعنی صاحبان قلم و بیان، حوزویان، دانشگاهیان، نخبگان و تاثیرگذاران اجتماعی‌اند و جامعه هدف آن افراد عادی و توده مردم هستند؛ کسانی که اطلاعات دقیق چندانی ندارند و اطلاعات‌شان را از منابع نامعتبر می‌گیرند و به‌دلیل نداشتن بصیرت دینی و سیاسی بیشترین آسیب را متحمل شده و آماج شبهات دشمن هستند. شبیخون فرهنگی اثرش را گذاشته و جامعه تحت تاثیر حمله همه جانبه دشمن است. 
در ادامه وظایفی از جهادگران عرصه تبیین را بیان می‌کند و می‌گوید: «روشنگری بدون شناخت وضعیت موجود و مخاطب به دور از حوصله و شرح صدر یا با بداخلاقی نتیجه نخواهد داد. جهادگر عرصه تبیین باید مخاطب شناس باشد . از حصار خود و دورهمی خودی‌ها خارج شود. دلسوز مردم و عاشق خلق خدا باشد و غمخوار همه کسانی باشد که گرفتار شبیخون فرهنگی شده‌اند. او باید خود محبوب دل‌ها باشد. روشنگری راه و رسم دارد».
کتاب «راه و رسم روشنگری: ملاحظات اخلاقی و تربیتی در جهاد تبیین» از سوی انتشارات به‌نشر در 208صفحه، شمارگان هزار نسخه و قطع رقعی منتشر شده و با قیمت 90هزار تومان در فروشگاه‌های کتاب و محصولات فرهنگی به‌نشر در مشهد و سراسر کشور در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.