نسخه Pdf

«زن»؛ عنصر اصلی پیش‌برنده

درباره کتاب «شبحی در پشت بام»

«زن»؛ عنصر اصلی پیش‌برنده

کتاب «شبحی در پشت بام» با محوریت عفاف و حجاب از سوی به‌نشر منتشر و روانه بازار کتاب شد.

هر یک از داستان‌های این کتاب با کلمه‌ای خاتمه می‌یابد که دقیقا آغازین کلمه داستان بعدی است. استفاده از این صنعت که «ردالصدر علی العجز» نام دارد، در مجموعه داستان‌های کتاب «شبحی در پشت بام» به قلم نویسنده نام‌آشنای ادبیات دینی معاصر مجید ملامحمدی، بهانه‌ای مناسب برای پرداختن به موضوع خاص این اثر با توجه به شرایط اجتماعی و سیاسی موجود کشور فراهم کرد تا علاوه بر نگاهی گذرا به محتوای این کتاب جذاب، ضرورت انتشار این دست از آثار در فضای اجتماعی، سیاسی و اعتقادی کنونی، بازخوانی شود.
انتخاب این صنعت از سوی مؤلف برای کتابی که به موضوع خاص حجاب می‌پردازد، نهایت خوش‌سلیقگی است، چراکه این میراث مهم پیشینیان که همه شئون زندگی ایرانیان مسلمان را چون حلقه‌ای مهم به هم پیوند می‌دهد و با خون دل‌ها و نثار جان‌ها از نسلی به نسل بعد رسیده به تعبیر مقام معظم رهبری، واجبی شرعی و سیاسی است که باید به‌عنوان یکی از حیاتی‌ترین شاخصه‌های جامعه اسلامی بر پیشانی کشور بدرخشد. 
کتاب شبحی در پشت‌بام متشکل از 10داستان نیمه بلند است که به اتفاقات دوره پهلوی اول و ماجرای کشف حجاب رضاخانی می‌پردازد. موضوع حجاب در کتاب شبحی در پشت‌بام دربردارنده تفاوتی مهم در موقعیت تاریخی و سیاسی و جایگاه کاملا متضاد حکومت پهلوی و جمهوری اسلامی در رویارویی با این مبحث است اما کتاب در اشاره به دغدغه مردمان معتقد ایران اسلامی و حیا و عفت میراث‌داران سبک زندگی فاطمی، زمان نمی‌شناسد و حرفی از جنس اعتقادی فراتر از زمان و مکان را در گوش مخاطب خود زمزمه می‌کند. در این اثر برای زن به‌عنوان عنصر اصلی پیش‌برنده داستان‌های این مجموعه، الگویی از حجاب و عفاف ترسیم می‌شود که متعلق به زمان وقوع داستان نیست و خواننده در مواجهه با کنش‌های محیطی جامعه همچنان خود را در مبارزه‌ای سخت همچون زنان با اراده و صبور دوره کشف حجاب رضاخان می‌بیند.  این داستان‌ها حلقه‌وار به هم متصلند و گویی نویسنده برای تجسم فضای وقوع قصه اصلی کشف حجاب دوربینش را مدام روی شانه انداخته و از موقعیتی به موقعیت دیگر منتقل می‌کند تا این واقعه را از زوایای مختلف پیش روی مخاطب خود قرار دهد.  
​​​​​​​کتاب شبحی در پشت‌بام از سوی انتشارات به‌نشر در قطع رقعی، شمارگان 2000نسخه در 156صفحه منتشر شده و با قیمت 70هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

مهدی سیم‌ریز - مدیر تولید انتشارات به‌نشر