نسخه Pdf

معاینه رایگان در مطب تلویزیونی برای همه مردم

همراه با راحله محمد جانی، تهیه‌کننده برنامه «دکتر سلام»

معاینه رایگان در مطب تلویزیونی برای همه مردم

برنامه «دکتر سلام» یکی از پرمخاطب‌ترین و باسابقه‌ترین برنامه‌های پزشکی و درمانی رسانه‌ملی است که درحال حاضر بیش از یک دهه است از شبکه آموزش سیما برای مخاطبان و بیننده‌های این شبکه پخش می‌شود.

برنامه‌ای که به‌دنبال عدالت رسانه‌ای و عدالت پزشکی و درمانی برای همه آحاد جامعه به‌خصوص قشرهای محروم از درمان و موارد پزشکی در مناطق محروم و دورافتاده کشور است. برنامه دکتر سلام یک برنامه خانواده‌محور در حوزه سلامت است که تلاش دارد با دعوت از پزشکان و متخصصان پزشکی،‌ درخصوص پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها اطلاع‌رسانی کرده و راهکارهای لازم را ارائه دهد و حتی در زمینه معرفی بیماران به مراکز پزشکی کشور و متخصصان پزشکی، گام‌های بلندی را نیز تاکنون برداشته است که به همین منظور مخاطبان فراوانی دارد. این برنامه با آیتم‌های متنوع و کاربردی برای مخاطبان و بیمارانی که با این برنامه در تماس هستند سعی دارد بسترهای لازم را برای نیازمندان و بیماران جهت دسترسی به امکانات پزشکی کشور و پزشکان متخصص فراهم کند.‌ همچنین پزشکانی که در این برنامه حضور پیدا می‌کنند از پزشکان برجسته و سطح عالی و عضو هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور هستند. از سوی دیگر با توجه به اهمیت طب سنتی در کشورمان و استقبال مردم از طب سنتی این برنامه در بخش دیگری نگاه ویژه‌ای به طب سنتی دارد و در این مسیر با دعوت از کارشناسان و پزشکان متخصص به این موضوع به‌طور مفصل و دقیق می‌پردازد. به هرحال برنامه دکتر سلام یک‌ مطب و بیمارستان رسانه‌ای است که به همه موارد پزشکی و درمانی می‌پردازد و در همین راستا یکی از بخش‌هایی که برای مخاطبان این برنامه مهم و حائز اهمیت است موضوع بیماری‌های خاص است که عوامل برنامه تلاش دارند این بخش از برنامه به‌صورت ویژه و تخصصی و با حضور پزشکان حاذق کشور برای مخاطبان و مردم تحلیل و بررسی شود. این برنامه همچنین سعی دارد با به تصویر کشیدن موضوعات پزشکی و درمانی و راهکارهای لازم جهت دسترسی به پزشکان متخصص و مراکز درمانی، آرامش لازم را به خانواده‌ها بدهد. عوامل تولید در فصل جدید این برنامه تغییراتی را در نظر گرفته‌اند و درصدد هستند با برپایی استودیویی جدید،  با حضور پزشکان متخصص که مراحل درمان بیماران ــ که در واقع مخاطبان برنامه هستند ــ را به صورت زنده و حضوری به تصویر بکشند که برای مخاطبان و بیننده‌های شبکه آموزش بسیار جذاب و دیدنی خواهد بود. البته آیتم‌های جدیدی نیز در فصل پیش رو به این برنامه اضافه می‌شود که دکتر سلام را دیدنی‌تر خواهد کرد.  به همین بهانه خبرنگار «قاب کوچک» با راحله محمد جانی، تهیه‌کننده برنامه دکتر سلام گفت‌وگویی انجام داده است که می‌خوانید.
 خانم محمدجانی، شما به عنوان تهیه‌کننده برنامه «دکتر سلام» بفرمایید هدف از تولید این برنامه چه بوده و چه مسیری را‌ تا‌کنون پیموده است؟ 
برای این برنامه زحمات زیادی تاکنون کشیده شده که به عنوان موفق‌ترین برنامه پزشکی و درمانی رسانه‌ملی محسوب می‌شود و پرمخاطب‌ترین برنامه است. 
در حال حاضر نیز روزانه بیش از 7000 پیامک برای ما ارسال می‌شود و ارتباط خوبی با مخاطبان داریم. اخیرا که عوامل برنامه در واحد ارتباط مردمی روابط عمومی سازمان صداوسیما حضور پیدا کردند از همه جای ایران با ما تماس تلفنی گرفتند؛ از بوشهر، رشت، کردستان، اصفهان و... از همه نقاط کشور و همه می‌گفتند که این برنامه را تماشا می‌کنند. این نتیجه زحمات یک گروه است که خالصانه و عاشقانه سال‌هاست که در کنار هم کار می‌کنیم. 
هدف ما در این برنامه اطلاع‌رسانی در‌خصوص پیشگیری از بیماری‌هاست. آنچه امروز در کشور ما مهم است، خود مراقبتی است که به لحاظ روانی هم در پیشگیری از بیماری‌ها تاثیرگذار است. 
گویا قرار است یک بخش جدید هم به این برنامه اضافه شود در این خصوص توضیح بدهید.
از مهرماه ما تغییراتی را در محتوا، فضا، موضوعات و آیتم‌های برنامه خواهیم داشت،‌ استودیوی جدیدی ایجاد می‌شود که به‌صورت کلینیک پزشکی و درمانگاه خواهد بود. عوامل و پزشکان برنامه در یک فضای کلینیکی خواهند بود، به‌گونه‌ای که بیمار در استودیو حضور پیدا می‌کند، ویزیت می‌شود و ارتباط مستقیم با بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی هم خواهیم داشت. پزشکان متخصصی که در برنامه حاضر می‌شوند با توجه به درخواست مخاطب و بیننده که از طریق پیامک انجام می‌شود به استودیو خواهند آمد. در هر برنامه تعداد سه بیمار را می‌توانیم در استودیو داشته باشیم که در همین ارتباط پزشک متخصص همان بیماری در برنامه حضور پیدا کرده و بیماران که از مخاطبان هستند به‌صورت عملی و حضوری نزد پزشک ویزیت و درمان می‌شوند. این کار جدیدی است که تا حالا در رسانه‌ملی نداشتیم و این برنامه پایه‌گذار این مهم است.
در‌خصوص آیتم‌های برنامه برای‌مان بگویید. 
یک بخش مهم برنامه شامل گزارش مردمی است که به اقصی نقاط کشور‌مان رفتیم و با مردم صحبت کردیم. گروه تولید، طی سفری به اصفهان، گفت‌وگویی با مردم در ارتباط با سبک زندگی، فرهنگ و آداب و رسوم، نوع تغذیه و... داشتند که این گزارش در اختیار پزشکان متخصص قرار خواهد گرفت.
در زمینه جانبازان جنگ تحمیلی به‌خصوص جانبازان شیمیایی دوران دفاع مقدس، برنامه دکتر سلام چه اقدامی کرده و آیا بخشی در این خصوص دارید یا خواهید داشت‌؟ 
هرجا که نیاز باشد و از ما خواسته شود تلاش می‌کنیم که بخشی از برنامه را به آن اختصاص بدهیم؛ در حال حاضر هم با چند سازمان و نهاد پزشکی و درمانی کشور در ارتباط هستیم و تفاهم‌نامه خدمات پزشکی و درمانی داریم. پیشنهاد شما به اختصاص بخشی از برنامه به جانبازان و به‌ویژه جانبازان شیمیایی بسیار خوب است. حتما ما در آینده در این زمینه برنامه‌ریزی خواهیم کرد تا در خدمت این عزیزان باشیم‌.‌ در حال حاضر هم با هلال‌احمر، اورژانس و نظام پزشکی کشور تفاهم‌نامه همکاری در برنامه داریم‌. ‌
ارتباط برنامه دکتر سلام با پزشکان به چه صورت است‌؟ 
ارتباط خوبی با پزشکان داریم و هر هفته بنا به نیاز مخاطبان از پزشک متخصص در همان زمینه برای حضور در برنامه دعوت به عمل می‌آوریم.
مردم مناطق محروم کشور دسترسی به پزشکان متخصص و مراکز پزشکی خوب ندارند؛ دکتر سلام در ارتباط با خدمات‌رسانی پزشکی و درمانی به این قشر کشور چه اقدامی در نظر گرفته است؟ 
در حال حاضر آیتمی به نام «پویش دست‌های مهربان»‌ داریم که در طرح جدید برنامه پیشنهاد شد که این آیتم سراسر کشور را پوشش دهد به این صورت که اتوبوسی در اختیارمان باشد تا مخاطبان ما از سراسر کشور به صورت زنده با پزشکان متخصص صحبت کنند که ان‌شاءا... به‌زودی عملی خواهد شد.
آیا در آینده آیتم‌ و بخش‌های جدیدی به برنامه اضافه خواهد شد؟ 
الان ما در برنامه فقط یک پزشک و یک مجری داریم اما در ساختار جدید، تغییراتی انجام خواهد شد. در برنامه‌های آینده چند پزشک متخصص که در ارتباط با یک بیماری به صورت تکمیلی صحبت خواهند کرد را خواهیم داشت. همچنین آیتم‌های تولیدی جذابی را در نظر گرفتیم به این صورت که گروه تولید برنامه دوربین دکتر سلام در کنار پزشکان، جراحان، اکیپ درمانی و بیمار در اتاق عمل در بیمارستان به گردش در‌می‌آید و یک روز از صبح تا پایان عمل جراحی با پزشکان متخصص همراه می‌شود تا تمام مراحل از توضیحات پزشک در مورد آن بیماری و صحبت مجری برنامه با بیمار و روایت بیماری‌اش تا چگونگی روند درمانی را برای مخاطبان به تصویر بکشد. در واقع در یک مستند کوتاه ۵ دقیقه‌ای،‌ مراحل فیلمبرداری از بیمارستان و جراحی بیمار تا پایان عمل جراحی است که باید بگویم، نمایش این مراحل از برنامه یک دوره آموزشی هم به حساب می‌آید. لذا برنامه دکتر سلام به‌زودی از صفر تا صد یک عمل جراحی را برای بیننده‌های شبکه آموزش سیما به نمایش می‌گذارد. 
تعامل و همکاری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و نیز دانشگاه‌های علوم پزشکی با برنامه دکتر سلام تا‌کنون به چه صورت بوده و آیا این برنامه برای دانشجویان پزشکی چقدر می‌تواند مفید باشد؟ 
همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هم دانشگاه‌های علوم پزشکی و نیز مراکز درمانی و بیمارستان‌ها با این برنامه تا حالا بسیار خوب بوده و در همه زمینه‌ها همکاری و تعامل بسیار خوبی داشتند. در‌خصوص دانشجویان پزشکی باید عرض کنم که به خاطر این‌که برنامه دکتر سلام برای مخاطبان و بیننده‌های عام تلویزیون است، لذا آن فضای آموزشی تخصصی و دانشگاهی را برای دانشجویان پزشکی ندارد.
و سخن پایانی؟
من از قاب کوچک‌ روزنامه جام‌جم بابت وقتی که برای این مصاحبه در اختیار بنده قرار دادند کمال تشکر را دارم.

رسول شمالی ورزنده - روزنامه نگار