نسخه Pdf

خبرهای خوب از برنامه‌های جذاب در هفته‌کتاب

در نشست خبری سی‌ویکمین دوره هفته‌کتاب اعلام شد

خبرهای خوب از برنامه‌های جذاب در هفته‌کتاب

به گزارش قفسه کتاب، نشست خبری سی‌ویکمین دوره هفته‌کتاب جمهوری اسلامی ایران دوشنبه (22 آبان‌ماه) با حضور علی رمضانی، مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و جمعی از نمایندگان تشکل‌های نشر در سالن سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این نشست، رمضانی، دبیر هفته‌کتاب با اشاره به برگزاری سی‌ویکمین دوره هفته‌کتاب جمهوری اسلامی ایران، گفت: این هفته با شعار «آینده خواندنی است» برگزار می‌شود، شعاری که در نمایشگاه کتاب امسال انتخاب و قرار شد در برنامه‌های دیگر هم ادامه پیدا کند.
وی افزود: همکاران در تلاش هستند تا جشن کتاب در نیمه دوم سال را در جامعه انتشار دهند، در این حوزه رویکرد کلی برنامه‌ها توجه به حوزه کودک و نوجوان است و به همین دلیل برنامه‌ها و تنظیم روزها بر این موضوع متمرکز شده‌است.
مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با اشاره به فعالیت سامانه بازار کتاب، گفت: شرایطی فراهم شده‌است که خرید از کتابفروشی‌ها به صورت حضوری محقق شود. افرادی که ۱۸‌سال دارند یا قبل از آن نیز می‌توانند از یارانه پیش‌بینی شده استفاده کنند.وی ادامه داد: برنامه‌هایی چون پویش ملی بخوان و بگو، مرورنویسی کتابخوانی، تجلیل و تکریم شعرا، نویسندگان، کتابفروشان و چاپخانه‌داران نیز دنبال می‌شود، همچنین، ضیافت ارکان صنعت نشر با وزیر فرهنگ برپا خواهد شد. نخستین‌بار قرار است آمار و اطلاعات جدید تولیدشده در خانه کتاب و ادبیات ایران منتشر شود. در اختتامیه، مسابقه روایت‌نویسی پیاده‌روی اربعین و سومین پویش گلستان‌خوانی همچنین اختتامیه پویش «سطر سطر فلسطین» از دیگر برنامه‌های هفته‌کتاب است.
در بخش دیگر این نشست، محمدرضا هراتی، معاون نهاد کتابخانه‌ها نیز در سخنانی با بیان این‌که توجه مجموعه نهاد به حوزه کودک و نوجوان است، گزارش مفصلی از برنامه‌های نهاد ارائه داد که مشروح آن در صفحه 5 این شماره آمده‌است.
در ادامه این نشست، کاظم آرمان‌پور، مدیرمسئول انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی با اشاره به برنامه‌های این تشکل در هفته‌کتاب گفت: جشنواره ملی نشر کتاب دانشگاهی یکی از برنامه‌های انجمن است که طی سال‌های اخیر، مستمر برگزار شده و امسال نیز اجرا می‌شود.
وی با اشاره به برگزاری دوره آموزشی «کارآفرینی مبتنی بر برندسازی در صنعت نشر» توضیح داد: این برنامه با همکاری معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران پنجشنبه ۲۵ آبان برگزار می‌شود.
آرمان‌پور درباره دیگر برنامه‌های این انجمن، عنوان کرد: ۳۰ آبان‌ نیز برنامه تقدیر از ناشر پیشکسوت دانشگاهی و جشنواره کتاب برگزیده دانشگاهی با حضور جمعی از فعالان نشر دانشگاهی برپا می‌شود.
   
برگزاری جشن پایتخت کتاب ایران در سمنان
جانعلی‌پور، مدیرکل دفتر مجامع و تشکل‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز که دیگر سخنران این نشست بود، با اشاره به برنامه‌های این دفتر در هفته‌کتاب، گفت: دوره آموزشی کتابخوانی و روش‌های ترویج در آغاز سال برای فرهنگیان برگزار شد که ۴۶۰هزار نفر ثبت‌نام اولیه کردند و در نهایت ۲۹۰ هزار نفر این دوره را به پایان رساندند. برای تقویت این برنامه دوره جدید را برای ۱۵‌هزار نفر از جامعه دانشجویان رشته آموزش ابتدایی دانشگاه‌های فرهنگیان تهران برگزار خواهیم کرد.
وی افزود: در استمرار برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، ۱۳ جشن مردمی در میان اهالی روستا با هویت و نام روستای برگزیده دوستدار کتاب برگزار خواهد شد و همچنین جشن مردمی انتخاب پایتخت کتاب ایران در سمنان سوم آذرماه برگزار می‌شود.
در ادامه این نشست خبری فتح‌ا... فروغی، رئیس انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان با بیان این‌که این هفته را یک هفته نمی‌دانیم بلکه یک سال تلقی می‌کنیم، گفت: هفته‌کتاب زمانی هفته‌کتاب خواهدبود که همه عناصر درگیر در حوزه کتاب در آن مشارکت کنند. معتقدیم همه ارکان صنعت نشر باید در این هفته فعالیت کنند، هفته‌کتاب یک شروع دارد اما پایانی برای آن نیست و یک فرآیند مستمر است.
   
برگزاری دومین دوره جایزه «کتاب مرغک»
فروهر معدنی، نماینده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز با اشاره به رویکرد این مجموعه در هفته‌کتاب، گفت: توسعه و ترویج برنامه‌های کتاب‌محور همواره در نظر مربیان کانون بوده و معمولا این هفته بهانه‌ای می‌شود تا بیشتر خروجی‌ها را به نمایش بگذارند.
وی در ادامه به اهم برنامه‌های کانون اشاره کرد و افزود: اختتامیه دومین جایزه «کتاب مرغک»، رونمایی از فهرست ۷۰۰ کتاب مناسب کودکان و نوجوانان، برنامه ادبی دو پنجره با محوریت نقد و بررسی کتاب در دیدار نوجوانان و شاعران و نویسندگان و رونمایی از ۱۰‌عنوان کتاب جدید کانون در تهران، خراسان رضوی، هرمزگان، خراسان‌جنوبی و آذربایجان‌شرقی نیز برخی از این برنامه‌ها به شمار می‌آیند.همچنین سیاوش صلواتیان، دبیر بیست‌ویکمین دوره جشنواره کتاب و رسانه در این نشست با بیان این‌که مهلت ارسال اثر تا ۱۵‌آذر ادامه دارد، افزود: این جشنواره تلاش دارد از حاشیه به متن بیاید، جشنواره در این دوره سه محور فراخوان داده و از همین امروز رسانه‌ها می‌توانند هر موضوع مربوط به کتاب و کتابخوانی را ارسال کنند.
دیگر سخنران این نشست، شهریار امینیان، نماینده مجمع ناشران دفاع‌مقدس بود. وی با بیان این‌که افزایش سطح دسترسی مردم مناطق محروم به کتاب‌های مقاومت، دفاع‌مقدس و انقلاب، ازجمله برنامه‌های مجمع است، گفت: ایجاد کتابخانه در قالب طرح «شمس» در سازمان‌ها و ادارات مختلف از سال گذشته دنبال می‌شد، امسال ۲۴ پایگاه مطالعاتی جدید ایجاد خواهدشد که در هر پایگاه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ عنوان کتاب دفاع‌مقدس و عمومی عرضه می‌شود. برای سهولت دسترسی مردم مناطق محروم به کتاب‌های دفاع‌مقدس به ۴۰ نقطه در شهرهای مختلف ازجمله همدان، بوشهر و زاهدان کتاب ارسال می‌شود.
   
پیش‌بینی‌های ویژه مساجد برای  هفته ‌کتاب
در بخش دیگر این نشست خبری، مسیح لهراسبی، نماینده ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در سخنانی به برنامه‌های این نهاد اشاره کرد و گفت: شنبه‌های کتاب مساجد یکی از طرح‌هایی است که از قبل اجرا می‌شد اما در هفته‌کتاب موضوع ویژه‌تر دیده شده و برنامه‌های جمع‌خوانی، نقد و بررسی کتاب در آن اجرا می‌شود؛ همچنین در ۱۱۰ مسجد در سراسر کشور با همکاری مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران بسته، مطالعاتی با موضوع خانواده توزیع می‌شود.
   
برگزاری اختتامیه جشنواره کتاب سال دانشجویی در هفته‌کتاب
حامد اکبرزاده، نماینده سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی نیز از جشنواره کتاب سال دانشگاهی به‌عنوان مهم‌ترین برنامه این سازمان در هفته‌کتاب نام برد و گفت: ۵۵۴ اثر به دبیرخانه در  رشته‌های مختلف ارسال شد که شش اثر برگزیده و ۱۲ اثر شایسته تقدیر شناخته شدند و مراسم اختتامیه این جشنواره ۲۹ آبان در دانشکده ادبیات دانشکاه تهران برگزار می‌شود.
   
برگزاری تجمع شاعران و نویسندگان کشورهای اسلامی «به وقت قدس»
در ادامه مهدی سلیمانی، نماینده مجمع ناشران انقلاب اسلامی نیز به شرح برنامه‌های مجمع پرداخت و گفت: دیدار ناشران با مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بزرگداشت پیشکسوتان نشر یکی از این برنامه‌هاست؛ همچنین مقرر شده شنبه ۲۷ آبان‌ ساعت ۱۲ به وقت قدس، شاعران و نویسندگان کشورهای اسلامی تجمعی برگزار کنند.
   
​​​​​​​برپایی نمایشگاه کتاب در مدارس
در پایان این نشست، محمد راهی، مدیرعامل انجمن کتابفروشان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی (خوشه)، عنوان کرد: نمایشگاه‌های کتاب را در هفته‌کتاب در مدارس برگزار خواهیم کرد، از دیگر برنامه‌های این انجمن برگزاری برنامه‌های «به صرف رویداد» در قالب جشن امضا در کتابفروشی‌ها، نشست‌های نقد و بررسی با مسأله فلسطین، دیدار بین کتابفروشان برجسته این حوزه و حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یکی از این کتابفروشی‌هاست.