نسخه Pdf

بهره‌برداری از ۲۱کتابخانه در هفته کتاب

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد در نشست با اهالی رسانه خبر داد

بهره‌برداری از ۲۱کتابخانه در هفته کتاب

به‌منظور تشریح ویژه‌برنامه‌های سی‌ویکمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، نشست محمدرضا هراتی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد با اصحاب رسانه در کتابخانه هدهد سفید برگزار شد.

انتقال پیام مقاومت از طریق قصه‌گویی در هفته کتاب
محمدرضا هراتی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی ضمن تسلیت شهادت مردم غزه، اظهار کرد: بی‌شک رژیم صهیونیستی در تداوم جنایات ننگین و هولناک خود در حق ملت فلسطین، کشتار کودکان و زنان و حمله به بیمارستان‌ها، با ارتکاب این جنایت ددمنشانه، خوی درندگی و وحشیانه خود را به رخ همه جهانیان کشید و نشان داد که کوچک‌ترین پایبندی به اصول و قواعد حقوق بین‌المللی ندارد. ما باید دلایل این نسل‌کشی را به فرزندان‌مان منتقل کنیم و اینجا نقش کتاب، مطالعه، اطلاعات و دانش برجسته می‌شود. بر این اساس یکی از برنامه‌های ما در هفته کتاب، طراحی قصه‌ای متناسب با اقتضائات روان‌شناختی کودک با موضوع فلسطین، مقاومت و مدافعان حرم بوده است که طی این ایام توسط کتابداران قصه‌گوی ما در کتابخانه‌ها برای کودکان اجرا خواهد شد. ان‌شاءا... همگی ما بتوانیم در انتقال این پیام و واقعیت به‌وسیله کتاب و اطلاعات به فرزندان‌مان، آنها را نسبت به این ظلم و جنایت آگاه کنیم.
   
اجرای طرح ویژه کتابت قرآن در ایام هفته کتاب
وی ادامه داد: همان‌طور که مستحضر هستید ۲۳ تا ۳۰ آبان به‌عنوان هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و ۲۴ آبان به نام مفسر قرآن کریم، علامه سیدمحمدحسین طباطبایی، روز بزرگداشت «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» نام گرفته است. با توجه به این‌که اولین کتاب ما قرآن است، تاکنون چند فعالیت خوب فرهنگی حول محور این کتاب مقدس انجام شده که در هفته کتاب نیز تداوم خواهد داشت. در این ایام طرح ویژه کتابت قرآن، که سنت امیرالمؤمنین(ع) بوده است، تحت نظر مجموعه محافل قرآنی نهاد کار خود را آغاز می‌کند و ان‌شاءا... خروجی این طرح انتشار دو یا سه نسخه از قرآن خواهد بود. مراحل بعدی این طرح، تذهیب توسط اعضای کتابخانه‌های عمومی است که در آینده انجام خواهد شد.
هراتی تصریح کرد: ارتقای فرهنگ در جامعه‌ای ملموس است که کتاب و کتابخوانی نقش پررنگی در آن داشته باشد و لازمه تحقق این امر، همکاری تمامی دستگاه‌ها، نهادها و همراهی آحاد جامعه است. در این راستا با پیگیری‌های دبیرکل محترم در این دوره از جشنواره فیلم فجر، پس از بررسی فیلم‌ها، جایزه‌ای در بخش تجلی اراده ملی به یکی از فیلم‌ها که نگاه ویژه‌ای به موضوع کتاب و فضای مطالعه داشت، اهدا شد.
   
رویکرد نهاد، روی آوردن به فعالیت‌های خلاقانه بوده است
وی رویکرد نهاد را روی آوردن به فعالیت‌های خلاقانه دانست و گفت: وقتی با کتاب رفیق می‌شویم که وارد زندگی‌مان شود و این زمانی اتفاق می‌افتد که کتاب درهرقالبی، به ما درحل مشکلات‌مان کمک کند. همایش‌بین‌المللی کتابخانه‌های‌عمومی و کسب‌وکارهای کوچک، کار جذابی بود که در این راستا انجام شد. دراین همایش ما میزبان مهمانان خارجی به‌صورت برخط بودیم و شخصیت‌های این حوزه از پنج کشور برزیل، روسیه، مالزی، ترکیه و هند بودند. این عزیزان از دستاوردهای کتابخانه‌ای و فرهنگی جمهوری اسلامی بازدید کردند و تصویری به‌یادماندنی با خود به همراه بردند؛ بعضی آرزو می‌کردند که ای‌کاش نهاد کتابخانه‌های عمومی در کشورشان وجود داشت و بعضی مشتاق به تداوم تعاملات و الهام گرفتن از فعالیت‌های حوزه کودک کتابخانه‌های عمومی بودند.
هراتی با ارائه توضیحاتی درخصوص مجموعه هدهد سفید، گفت: هدهدسفید نامی تجاری است که دردل نهاد کتابخانه‌ها شکل گرفت. این مجموعه درحال‌حاضر شامل چهاررکن است که عبارتنداز: کتابخانه‌های ویژه کودکان هدهدسفید؛ کتاب هدهدسفید؛ جشنواره نشان هدهدسفید(که طی‌آن کتاب‌ها توسط کودکان ارزیابی‌وبرترین‌ها معرفی‌می‌شود)ودرنهایت برنامه تلویزیونی هدهدسفید.
   
توسعه عدالت فرهنگی و دسترسی آسان به کتاب، سرلوحه کار ما است
وی اظهار کرد: سال گذشته با حضور رئیس محترم جمهوری در برنامه روز بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار، ما از صحبت‌های ایشان وام گرفتیم و شعار توسعه عدالت فرهنگی و دسترسی آسان به کتاب را سرلوحه کار خود قراردادیم. دولت سیزدهم در تحقق این شعار به‌طور جدی گام برداشته و دراین‌خصوص نسبت به نهاد توجه ویژه داشته است. حمایت شخص رئیس‌جمهور محترم از حوزه فرهنگ و کتابخانه‌های عمومی و دستور حل مشکلات کتابخانه‌های عمومی، تخصیص اعتبار در سفرهای استانی در کنار حمایت‌های مستقیم وزیر محترم فرهنگ وارشاد اسلامی، حضور در کتابخانه‌های‌عمومی در سفرهای استانی، ارتباط با اعضای محترم هیأت دولت در حل مسائل کتابخانه‌های عمومی، نهضت تکمیل و بهره‌برداری از کتابخانه‌های مرکزی استان‌ها، توسعه کتابخانه‌های سیار به‌نحوی که از ابتدای انقلاب تا سال۱۴۰۰، ۳۰ دستگاه کتابخانه سیار داشتیم و در دو سال اخیر بیش از ۲۵ کتابخانه افتتاح شد که گواه عرایض بنده است.
   
روح اصلی کتابخانه، کتابدار عزیز، دلسوز و متخصص ماست
هراتی ادامه داد: در سال‌های اخیر تلاش‌های بسیاری در جهت تعریف خدمات نوین، بهینه‌سازی، گسترش وارتقای خدمات برای اقشار مختلف جامعه انجام شده که نمود عینی آنها، درکتابخانه‌های تازه بهره‌برداری شده قابل مشاهده است و این فرآیند در بازطراحی و بهینه‌سازی کتابخانه‌های عمومی موجود نیز دنبال خواهد شد. درحال حاضر در کتابخانه‌های ‌مرکزی ما نزدیک به ۶۰خدمت ارائه می‌شود و اینها تنها با تلاش کتابداران دلسوز و متخصص ما به نتیجه می‌رسد که با روح خود به کتابخانه جان می‌بخشند. ما معتقدیم روح اصلی کتابخانه، کتابدار عزیز، دلسوز ومتخصص ماست که درخط‌مقدم، نقش اصلی در پیشبرد امور را برعهده دارد.
   
ویژه‌برنامه‌های نهاد در هفته کتاب
بهره‌برداری از ۲۱ باب کتابخانه شامل ۳ کتابخانه سیار

وی در ادامه به برنامه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ایام سی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: حضور مدیران‌ کل استانی در نماز جمعه استان‌ها و شهرستان‌ها و ارائه گزارش‌هایی در زمینه مدیریتی خود؛ مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام(ره) در بیستم آبان با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجمع ناشران انقلاب اسلامی؛ فراخوان ششمین دوره جشنواره بین‌المللی کارتون کتاب؛ بخشودگی جرایم دیرکرد؛ عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی؛ پویش «اهدای کتاب، اهدای دانایی»؛ فراخوان جشنواره سرود با موضوع کتاب، کتابخانه، کتابخوانی و کتابدار با استفاده از ظرفیت محافل ادبی؛ نشست تخصصی با موضوع «کتاب‌سازی»؛ بازدید مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی و پژوهشی از کتابخانه‌های مرکزی؛ پویش «کتاب‌خون» با همکاری سازمان انتقال خون ایران؛ فراخوان دومین دوره جشنواره کتاب‌خوان و رسانه؛ اختتامیه دومین دوسالانه نشان هدهد سفید؛ انتشار جلد هفدهم کتاب هدهد سفید و فراخوان جشنواره ایده‌های برتر ترویج کتابخوانی برخی از برنامه‌های نهاد در هفته کتاب خواهد بود.
هراتی تصریح کرد: درایام هفته کتاب ۲۱کتابخانه افتتاح می‌شود که از این تعداد ۱۶مورد افتتاح و پنج مورد بازگشایی، جابه‌جایی، بازطراحی و توسعه خواهد بود که پنج مورد آن در شهرهای فاقد کتابخانه است. از این تعداد سه دستگاه کتابخانه سیار در استان‌های سیستان‌و‌بلوچستان، خراسان‌رضوی و قزوین به بهره‌برداری خواهد رسید. با این بهره‌برداری‌ها بیش از ۴۷۰۰ مترمربع به فضای کتابخانه‌ای کشور اضافه می‌شود.
وی از اجرای طرح «کتابخانه شهر» با همکاری شهرداری تهران در ایام هفته کتاب خبر داد و گفت: برای اجرای این طرح تعداد قابل‌توجهی کتاب انتخاب شده که معرفی مختصر آنها به همراه طرح جلد در سطح شهر به نمایش گذاشته می‌شود. 
در فرآیند انتخاب کتاب، وجود کتاب در کتابخانه‌های عمومی و وجود نسخه الکترونیک یا صوتی کتاب، از معیارهای ما بوده است. شهروندان تهرانی می‌توانند از طریق سامانه الکترونیک اطلاعات کامل و خلاصه‌ای از محتوای کتاب را مطالعه و آن را با همکاری ناشران تهیه کنند.

ضمیمه نوجوانه