نقض امنیت ملی با شعار تحریم انتخابات

اختلاف پیرامون مشارکت انتخاباتی جریان غربگرا ماه‌ها قبل از انتخابات آغاز شده بود

نقض امنیت ملی با شعار تحریم انتخابات

اعلام راهبرد انتخاباتی جبهه اصلاحات در عدم صدور لیست در شهر تهران همزمان با اعلام‌ آمادگی بسیاری از احزاب، چهره‌ها و نامزدهای جریان رادیکال برای مشارکت انتخاباتی، یک‌بار دیگر نشان داد شکاف در جریان اصلاحات جدی است؛ اختلاف درباره مشارکت انتخاباتی اصلاح‌طلبان، ماه‌ها قبل از انتخابات آغاز شد. آنجا که احزاب شناخته شده اصلاح‌طلب مانند حزب کارگزاران رأی به حضور در عرصه رقابت دادند اما از سوی مقابل، جریانات رادیکال که در رأس جبهه اصلاحات قرار گرفته‌اند، با مخالفت و زاویه به تحلیل انتخابات پرداختند.

​​همسویی جریان غربگرا  با تحریمی‌ها البته موضوع تازه‌ای نیست و در ادوار گذشته انتخابات نیز اصلاح‌طلبان تجربه قهر با صندوق رأی را داشته‌اند اما این بار این جریان حتی جایی در میان اپوزیسیون تحریمی هم ندارند و جریان معاند، اصلاح طلب و اصولگرا را با یک چشم می‌نگرد.
 
جهان پرتناقض یک جبهه سیاسی
این موضوع را با مرور مصداقی بهتر می‌توان بررسی کرد؛ چندی قبل علوی تبار یکی از چهره‌های این جریان گفته بود: حکومت‌ها می‌آیند و می‌روند اما تأمین امنیت ملی به‌عنوان یک جهت‌گیری مهم باقی می‌ماند. همه جریان‌های سیاسی متکی بر شهروندان ایرانی باید به تأثیر انتخاب‌ها و خط‌مشی‌های پیشنهادی خود روی امنیت ملی فکر کنند. امنیت ملی، معیاری است برای ارزیابی مواضع و دیدگاه‌های سیاسی. ما نیازمند یک گفت‌وگوی ملی در مورد امنیت ملی و راه‌های تأمین آن و عوامل آسیب زننده به آن هستیم.او سپس به بررسی عوامل تهدیدکننده امنیت ملی پرداخته و در پایان به تفصیل از این می‌نویسد که عوامل تهدیدکننده امنیت ملی ما در سطحی نگران‌کننده، وجود دارند و خلل‌هایی نیز در ابعاد مختلف این مسأله هست.منهای نتیجه‌گیری علوی‌تبار اما تأکید او بر امنیت ملی و تصریح او بر این‌که همه جریان‌های سیاسی باید به امنیت ملی فکر کنند، کاملا صحیح و مغتنم است اما این تأکید درست در کنار سوابق علوی تبار و رفتاری که از جبهه سیاسی وی (اصلاحات) می‌شناسیم،سوالات بزرگی را ایجاد می‌کند .باید از علوی‌تبار پرسید آیا رفتار تحریمی جبهه اصلاحات که در روزهای اخیر صراحتا بر شرکت نکردن در انتخابات تأکید دارد برای امنیت ملی کشور مفید است یا مضر؟! تئوری این جریان مبنی بر مشارکت مشروط و شرط‌گذاری برای قانون و انتخابات چه؟! آیا این رفتار مغایر امنیت ملی نیست؟جالب‌تر از همه این‌که شخص آقای علوی‌تبار چند ماه قبل و در اشاره به تز تحریم انتخابات نیز عملا فرجام خیابانی این توطئه شوم را این‌گونه افشا کرده بود: «به نظر من وقتی مردم به خیابان می‌آیند که احساس می‌کنند مجرای دیگری برای ایجاد تغییر ندارند. فکر می‌کنند حتی اگر در انتخابات هم پیروز شوند، نامزد پیروز نمی‌تواند تغییر ایجاد کند. خیابان نوعی استیصال است.‌»دقت شود که این اشاره به فرجام خیابانی توطئه تحریم انتخابات را علوی‌تباری می‌گوید که نیک می‌داند دوستانش در جبهه اصلاحات دست به تحریم انتخابات زده‌اند و همین فرد به‌تازگی بر اهمیت امنیت ملی هم تأکید کرده است. با این جهان تناقض چه باید کرد؟
 
راهبرد انتخاباتی تحریمی‌ها 
 راهبرد جریان غربگرا معمولا این بوده در انتخاباتی حضور می‌یابند که مطمئن به پیروزی در آن باشند و اگر احساس کنند رأی کافی ندارند، خود را نماینده بخش تحریمی نشان می‌دهند تا چنین القا کنند که این اصلاح‌طلبان هستند که عامل مشارکت در انتخاباتند بنابراین باید برای این حضور خود امتیازگیری کنند. در انتخابات مجلس هفتم یا انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، اصلاح‌طلبان با علم شکست، نامزدی را معرفی نکردند. حال آن‌که در دیگر دوره‌ها بدون آن‌که شرایط تغییری کرده باشد با معرفی نامزد، خود را پیروز میدان نشان دادند و گاهی هم که مانند سال ۸۸ محاسبات‌شان خطا از آب درآمد، سعی کردند بازی را برهم زده و با عبور از رأی مردم، وارد کنش‌های خیابانی شوند. اکنون به نظر می‌رسد با عدم مشارکت بخش رادیکال اصلاح‌طلبان در عرصه انتخابات مجلس، باید رسما مرگ سیاسی این جریان را اعلام کرد و امیدوار بود بخش میانه‌رو و عملگرای این جریان با مشارکت فعال، این نقیصه را جبران کند، چراکه اگر چنین نشود باید گفت دوره اصلاحات برای ورود به رقابت‌های سیاسی به سر رسیده و این طیف در ادوار بعدی هم نمی‌تواند انتظار مشارکت انتخاباتی داشته باشد.
 
ساختار شکنی جریانی 
درهمین زمینه حمیدرضا ترقی در گفت‌وگو با «جام‌جم آنلاین» گفت: طبیعی بود که جریان ساختارشکن اصلاحات، لیست انتخاباتی ندهد، چراکه این جریان حضورش را در انتخابات مشروط به حضور افرادی کرده بود که جزو شاخص‌های اصلاح‌طلبان هستند اما به دلایل گوناگون ساختارشکنی کرده و با قانون اساسی مخالفت کرده بودند و همچنین با انواع و اقسام توطئه‌های دشمن درفتنه‌های مختلف پرونده قضایی دارند، در حالی‌که به طور طبیعی این افراد طبق قانون امکان تایید صلاحیت نداشتند. وی ادامه داد: همچنین این جریان خواهان حضور تشکل‌هایی بود که غیرقانونی اعلام شده بودند و براساس قانون هم افرادی که در تشکل‌های غیرقانونی عضو هستند، نمی‌توانند نامزد انتخاباتی شوند. ترقی خاطرنشان کرد: این طیف به دلیل این‌که حضور در انتخابات را مشروط به تایید این عده کرده بود، اعلام کرده در انتخابات شرکت نمی‌کند. وی افزود: اما سایر اصلاح‌طلبانی که در چارچوب نظام و قانون می‌خواهند فعالیت کنند و صندوق رأی را به رسمیت می‌شناسند و با توجه به این‌که بالغ بر ۱۵۰۰نفر آنها در لیست تایید شدگان هستند، قطعا در انتخابات حضور خواهند داشت. حال در سطح کشور یا تهران که به خودشان بستگی دارد. این فعال سیاسی درخصوص نقش خواص در مشارکت انتخاباتی گفت به‌طور طبیعی خواص در کشور نقش مؤثری در هدایت، تشویق و ترغیب مردم به حضور در صحنه دارند و افرادی که خودشان را خواص تلقی می‌کنند، یعنی به آرمان‌های انقلاب اعتقاد داشته، دلسوز نظام و...هستند ونمی‌توانند ساکت و بی‌تفاوت بمانند و در جهت تشویق مردم برای مشارکت درانتخابات واستفاده ازحق طبیعی و دینی وملی خود در انتخابات اقدام نکنند.وی تصریح کرد: بنابراین انتظار از خواص این است که شبهات مردم را برطرف کرده و به سوالات مردم درمورد انتخابات پاسخ دهند همچنین درمعرفی نامزدهای واجدصلاحیت به مردم کمک کنند ودرنهایت بکوشند با تبیین موضوع انتخابات، زمینه مشارکت بیشتر مردم را فراهم کنند. ترقی گفت: به‌طور طبیعی خواص افرادی هستند که در جهت تثبیت و تقویت نظام و پیشبرد اهداف آن همیشه موضع‌گیری و تلاش کردند در جهت موفقیت نظام و خنثی کردن توطئه‌ دشمنان از هیچ اقدامی فروگذار نکنند.