خانه مردم در رادیو ایران

خانه مردم در رادیو ایران

شبکه‌های مختلف رادیو به مناسبت انتخابات مجلس شورای اسلامی ویژه‌برنامه‌هایی را تدارک دیده‌اند که با محوریت نقد عملکرد مجلسی‌ها، اهم تصمیم‌گیری‌ها، انتخاب اصلح، ویژگی‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی و ...‌ روانه آنتن می‌شوند. «خانه‌مردم» یکی از همین برنامه‌هاست که با هدف افزایش آگاهی مخاطبان نسبت به اهمیت نظارتی مجلس و نیز جایگاه مردم در مجلس تقدیم مخاطبان می‌شود. در ادامه «جام‌جم» گفت‌وگویی با دست‌اندرکاران این برنامه داشته است.

بهره بردن رادیو ایران از میز مناظره 
کاظم داداشی، قائم مقام و مدیر گروه جامعه و سلامت رادیو ایران درباره برنامه «خانه مردم» به جام‌جم می‌گوید: از‌جمله قالب‌های برنامه‌سازی، قالب مجله‌ای یا جُنگ است که غالبا مورد توجه مخاطبان رادیو قرار می‌گیرد. ‌خانه مردم‌ از همین‌گونه به شمار می‌آید و برای جذب مخاطبان، صرف نظر از داشتن تمامی مختصاتی که اقتضای چنین قالبی است، دست به یک ابتکار زده است؛ ابتکاری که تا‌کنون مشابه آن در رادیو اتفاق نیفتاده است. ‌خانه مردم‌ اولین برنامه زنده‌ای است که همزمان در دو استودیو به شکل موازی و درهم‌تنیده دنبال می‌شود؛ به این مفهوم که در کنار صفحات مختلفی که دارد، یک صفحه با عنوان «صفحه مناظره» دارد که گاهی در برنامه از آن به عنوان «میز مناظره» یاد می‌شود.‌
وی ادامه می‌دهد: همزمان با آغاز برنامه روی امواج رادیو ایران و در استودیوی پخش رادیو ایران، یک مناظره میان دو نماینده از دو طیف سیاسی نیز در استودیوی هفده ساختمان شهدای رادیو آغاز می‌شود که برای مخاطبان از طریق نرم‌افزار کاربردی «ایرانصدا» به شکل تصویری قابل دریافت است. زمانی که برنامه در استودیوی پخش رادیو ایران به «صفحه مناظره» می‌رسد، ارتباط میان دو استودیو برقرار می‌شود و شنوندگان می‌توانند بخش‌هایی جذاب از این مناظره را بشنوند و در ادامه و در صورت تمایل، ادامه مناظره را از نرم‌افزار کاربردی ‌ایرانصدا‌ پیگیری کنند. این خود، فرصت انتخابی است که به شنوندگان داده می‌شود، در عین حال که امکان بهره‌مندی از هر دو فضا نیز برای‌شان فراهم است. در طراحی فصل جدید برنامه ‌خانه مردم‌ با در نظر گرفتن نقش انکارناپذیر مردم در شکل‌گیری یک مجلس قدرتمند و مؤثر تلاش شده است.
داداشی می‌افزاید: ضمن ایجاد یک رنگ‌آمیزی مناسب از موضوعات مربوط به انتخابات با بهره‌گیری از قالب‌های کوتاه و مخاطب‌پسند، دو عنصر «مشارکت» و «رقابت» در نسبت با انتخابات یازدهم اسفند ماه، به شکل جدی مورد توجه قرار می‌گیرند.
     
بیان اخبار انتخابات لحظه به لحظه 
عاطفه اقتداری، تهیه‌کننده برنامه ‌خانه مردم‌ دراین باره توضیح می‌دهد: این برنامه که با همکاری دو تهیه‌‌کننده، خودم و جواد فیاضی تهیه‌کننده پخش، تولید و روانه پخش می‌شود، هر روز از ساعت 12‌و30 دقیقه به مدت یک ساعت پخش می‌شود. 
این برنامه بخش‌های مختلفی دارد که با هدف مشارکت و رقابت برای دوازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی طراحی شده است که چند ماه است روی آنتن می‌رود؛ هفته ای یک بار پخش می‌شد اما از 24 بهمن ماه این برنامه هر روز پخش می‌شود. یک سؤال نظر‌سنجی در برنامه داریم که به قید قرعه به یک برنده، جایزه اهدا می‌شود. بیان اخبار انتخابات لحظه به لحظه از اقصی نقاط کشور، ارتباط با استانداران یا مدیران مراکز مختلف، سوال از انتخابات چه خبر؟ از بخش‌های مهم این برنامه است.‌
وی بیان می‌کند: در بخش «از انتخابات چه خبر» صادق توسل، خبرنگار پارلمانی مجلس از مجلس در برنامه حضور پیدا می‌کند و خبرهای مختلف را می‌خواند و بخش تلفن‌ها و پیامک‌های مردمی هم در قالب «رای، رای شماست» با قید سه فوریت پخش می‌شود. پاسخ به سؤال برنامه و پخش ترانه‌های ملی- میهنی که بزرگی وغرورمردمان ایران‌ را نشان می‌دهد، از دیگر بخش‌های این برنامه است. اقتداری ادامه می‌دهد: ازجذاب‌ترین بخش‌های این برنامه می‌توان به «میز مناظره»اشاره کرد که فعالان مختلف سیاسی با دیدگاه‌های مختلف در باره مسائل مجلس و انتخابات در برنامه حضور پیدا می‌کنند و نظر می‌دهند. این بخش از استودیوی شماره17 روی موج FM سازمان صداوسیما پخش می‌شود و بقیه آن در بستر اینترنت در ایرانصدا تقدیم شنونده‌ها می‌شود. گویندگی این برنامه را حامد نجم الهدی بر عهده دارد. رضا فرخی بخش میز مناظره را برگزار می‌کند. در بخش «رای‌اولی‌ها‌» عباس سنجری و تینا میرکریمی گزارش‌ها را تهیه می‌کنند.زهیر اصفهانی،استاد علوم سیاسی درخصوص افزایش آگاهی سیاسی درباره قدرت مجلس واهمیت شرکت مردم در آن صحبت می‌کند.

اجرایی متفاوت 
حامد نجم‌الهدی، گوینده برنامه می‌گوید: این برنامه، از مرداد ماه روی آنتن رفته و بخش‌های مختلفی داشته است. از جمله «واژه‌نامه مجلس» حالا مربوط بوده به واژه‌های سیاسی پر کاربرد در مجلس شورای اسلامی یا بخشی داشتیم به عنوان «کارت زرد» که مربوط بوده به استیضاح نمایندگان مجلس و بخش‌های دیگری که برنامه را جذاب و شنیدنی کرده و این‌که کمک کردیم مقداری دانش سیاسی مردم و مخاطبان بالاتر رود. نقش مجلس و نمایندگان مجلس را بیشتر ببینیم و این‌که از گذشته چه کردند و در موضوعات مختلف چطور ورود کردند و اینها چیزهایی بوده که باعث جذاب شدن برنامه شده است.‌
وی تاکید می‌کند: چون ما مسابقه پیامکی داشتیم، تلاشم بر این بود که حالا جدای از کسانی که دارند در مسابقه ما شرکت می‌کنند، کسی اگر اظهار نظری کرد، گلایه و دغدغه‌ای داشته، حداقل بخوانم و مطرحش کنم؛ سعی کرده‌ام که این دغدغه را مطرح‌ می‌کنم. فکر می‌کنم این، مقداری متفاوت‌تر باشد تا بقیه برنامه‌هایی که اجرا کردم از این جهت که هر برنامه‌ای، موضوعی دارد که بر اساس آن موضوع از مخاطب می‌خواهیم که نظرش را با ما در میان بگذارد. چون برنامه، سیاسی است، برنامه در مورد مجلس هست، انتخاب مردم به خود مردم مستقیما نقش دارد و نام برنامه خانه مردم است، سعی‌ام این بود که پیام‌های مردم ‌ تا جایی که می‌شود همه را بخوانم.‌
نجم الهدی ادامه می‌دهد: رادیو مثل هر رسانه رسمی دیگر کشورمان وظیفه دارد که مردم را برای شرکت در انتخابات ترغیب کند. منتهای مراتب فکر می‌کنم یک مقداری جایگاهش نسبت به مابقی رسانه‌ها متفاوت است از این جهت که این رسانه، رسانه‌ای گرم است و در دسترس مردم هست و مردم خیلی احساس راحتی دارند و رادیو به واسطه این‌که مخصوصا توی شهرهای شلوغ و پر‌جمعیت، سفرهای درون‌شهری قابل دسترس است، همیشه همراه مردم است. هر جایی که شما فکر می‌کنید مردم می‌توانند رادیو را گوش کرده و از آن استفاده کنند. این در دسترس بودن باعث می‌شود مخاطب بیشتری داشته باشیم. طبیعتا تاثیر بیشتری هم می‌توانیم بر مردم داشته باشیم. فکر می‌کنم از این جهت نقش رادیو مقداری پر‌رنگ‌تر از بقیه رسانه‌ها باشد. 
وی ادامه می‌دهد: تلاش من و همکارانم در برنامه ‌خانه مردم‌ از همان ابتدا تا امروز این است که اطلاعات سیاسی مردم را افزایش‌ دهیم. فکر می‌کنم وقتی این آگاهی و دانش افزایش پیدا کند، مردم متوجه می‌شوند نقش‌‌شان در آینده کشور تاثیرگذار است. بنابراین ما تلاش می‌کنیم همین وظیفه‌ را در رسانه به درستی انجام بدهیم. تلاش‌مان این است که مردم را نسبت به این‌که حضور یا عدم حضورشان در پای صندوق رای چه تاثیری می‌تواند داشته باشد، آگاه کنیم.

زهره زمانی - گروه رسانه