اغلب سینماهای لاله‌زار حکم انحلال ندارند

اغلب سینماهای لاله‌زار حکم انحلال ندارند


رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی، کمیسیون ماده ۵ شورای عالی شهرسازی را در صدور حکم تخریب سینما ایران مقصر دانست.
سید‌محمد بهشتی گفت: طبق آن چه در جلسه اعلام کردند، ظاهرا مالکان تنها دو یا سه سینمای لاله‌زار، حکم انحلال دریافت کرده‌اند و این اتفاق برای دیگر سالن‌ها نیفتاده است.
درحالی که سازمان سینمایی و کمیسیون ماده ۵ باید برای تغییر کاربری این سینما پاسخگو باشند، اما تاکنون شهرداری تهران و وزارت میراث فرهنگی بیشتر پیگیر ماجرا بوده‌اند.
کمیسیون ماده ۵ شورای عالی شهرسازی و معماری مرجع تغییر کاربری اراضی محسوب می‌شود و مشخص نیست چطور به مالک این ساختمان مجوز تغییر کاربری فرهنگی به تجاری را اعطا کرده است.
بهشتی درباره راه‌های جلوگیری از تخریب سینماهای خیابان لاله‌زار با استفاده از قوانین ثبت آثار تاریخی و اصلاح این قوانین در مجلس شورای اسلامی به ترتیبی که به لحاظ حقوقی از صدور آرای مشابه دیوان ممانعت کند، گفت: این راه بسیار طولانی است، راه بهتر و کوتاه‌تر آن است که سازمان سینمایی و کمیسیون ماده ۵ اجازه تغییر کاربری را به این سینماها ندهند. در این صورت تخریب امکانپذیر نخواهد بود.
اوایل دی ماه امسال بود که رأی دیوان عدالت اداری مبنی بر الزام شهرداری به صدور پروانه ساختمانی تخریب و نوسازی سینما ایران صادر و در رسانه‌ها منتشر شد و موجی از نگرانی در میان اهالی سینما و میراث دوستان ایجاد کرد. علی اعطا، عضو شورای شهر تهران همان زمان با اشاره به رای تخریب سینما ایران در لاله‌زار گفت: تخریب سینما ایران لاله‌زار شروع تخریب سریالی سینماهاست./ جام‌جم دیلی