جام آرزوها در دست کودکان ایران

گفت‌وگوی «جام‌جم» با تهیه‌کننده برنامه شبکه نسیم

جام آرزوها در دست کودکان ایران

اتصال کودکان با ورزش و همراهی آن با مسابقات بهانه تولید برنامه‌ای با عنوان «جام آرزوها» شده است. این برنامه تلاش کرده قدمی در اتصال کودکان با ورزش بردارد و به بهانه برگزاری جام ملت‌های آسیا، شرایطی را فراهم کند که آرزوی بخشی از کودکان ایران برآورده شود.

چهره «جناب‌خان» که در برنامه «خندوانه» هم مخاطبان بسیاری داشت، حالا با یک وقفه دوباره به تلویزیون بازگشته تا بهانه‌ای برای تحقق رویاهای کودکان باشد. به‌بهانه بررسی جزئیات برنامه جام‌آرزوها،با پژمان ماندگاری، یکی‌از تهیه‌کنندگان این برنامه گفت‌وگو کردیم. جام آرزو‌ها برنامه‌ای است که به‌صورت مشترک توسط پژمان ماندگاری و ابوالفضل اکبری تهیه می‌شود. ماندگاری، ازتهیه‌کنندگان برنامه جام‌آرزو‌ها، درخصوص‌ ایده شکل‌گرفتن این برنامه به جام‌جم می‌گوید: کلیت برنامه جام آرزو‌ها از 5 ــ 4سال پیش کلید خورد. برنامه‌ای به‌نام «ماجرای یک توپ جادویی» داشتیم که مربوط به جام‌جهانی ۲۰۱۴ بود. یک برنامه بود که با برخی ستاره‌های بزرگ جهان ــ ۱۶ستاره بزرگ ــ گفت‌وگو می‌کردیم. آن زمان این توپ را که امضا می‌کردند، آرزویی برای کودکان ایران می‌گفتند؛ مثل آرزوی حل مشکلات و برخی بیماری‌های خاص. آن زمان بیماری پوستی کودکان زیاد درمیان اخبار آمده بود ودرباره آن هم صحبت شد. ازآن زمان، توپ را نگه‌داشتیم و هربار فرصت این‌که حراج این توپ را داشته باشیم، پیش نمی‌آمد. 
 
توپ آرزوها

ماندگاری ادامه می‌دهد: یعنی اقدام می‌کردیم اما انجام نمی‌شد. گذشت و رسید به جام‌جهانی قطر. آن زمان طرح دیگر پخته شده بود و نویسندگان مختلف روی آن کار کرده بودند. ایده‌مان را به توپ آرزو‌ها تبدیل کردیم. قرار شد به بهانه امضای ستاره‌ها، آرزوی بچه‌های ایران را برآورده کنیم. طرح به جام‌جهانی رسید اما کمی زمان برد تا به جام ملت‌ها برسد. در نهایت با فدراسیون فوتبال صحبت کردیم، چون بهانه اصلی این برنامه، جام ملت‌ها و فوتبال بود. در نهایت طی جلساتی که با فدراسیون صورت گرفت، خودشان پای کار آمدند و صحبت‌های بسیاری مطرح شد و شریک این پروژه شدند؛ البته نه از نظر تجاری، بلکه از نظر مسئولیت اجتماعی. فدراسیون فوتبال تا الان همراهی خوبی با پروژه داشته و حتی برای ‌ای‌اف‌سی و فیفا هم این پروژه معرفی شد و جلسات آنلاین متعددی با رؤسای این دو نهاد داشتیم. آنها هم از این طرح استقبال کردند و مشتاق بودند که هرچه سریع‌تر این کار انجام شود تا شاید در آینده الگویی برای سایر کشور‌های عضو فیفا گردد. 
ماندگاری عنوان می‌کند: برای این برنامه، دو استودیو داریم که یکی در تهران و دیگری در قطر است. در استودیوی تهران ماجرای آرزو‌ی بچه‌ها را مطرح می‌کنیم و مردم طبق فراخوانی که قبلا دادیم، ویدئو می‌فرستند. البته محدودیت سنی نداریم اما مخاطب آن را بچه‌های ایران گذاشتیم. این آرزو‌ها می‌تواند متفاوت باشد؛ از دیدن یک ستاره و بازی فوتبالی تا دوچرخه و آرزو‌های مادی مختلف، یا حتی مدرسه و بیمارستان‌سازی. با دستگاه‌های مختلف دولتی هم صحبت کردیم و با ریاست‌جمهوری مکاتبه داشتیم. در نهایت طرح را قبول کردند و جام آرزوها تبدیل به بزرگ‌ترین پویش بین‌المللی کشور شد. دستگاه‌های مختلف در قالب مسئولیت اجتماعی خود وارد پروژه شدند و ویدئو‌هایی که بچه‌های ایران می‌فرستند در یک اتاق فکر بررسی شده و راستی‌آزمایی می‌شود تا در نهایت وارد استودیو ‌شود. بازی‌هایی داریم که با حضور مهمانانی که در دو استودیو حاضر می‌شوند صورت می‌گیرد و آرزوی بچه‌ها را برآورده می‌کنند. فعلا عددی را نمی‌توانیم در این رابطه مطرح کنیم اما با قول‌ مساعدی که از دوستان گرفتیم، علاوه بر برآورده‌کردن آرزو‌های معنوی، می‌توانیم آرزو‌های مادی آنها را هم طبق تفاهم‌نامه‌هایی که به‌صورت رسمی امضا کردیم محقق کنیم. ‌امیدواریم با این برنامه بتوانیم بخش زیادی از آرزو‌های بچه‌های ایران را برآورده کنیم. صداوسیما هم مثل دیگر دستگاه‌ها پای کار این پویش آمدند و خود رئیس سازمان، قائم‌مقام فرهنگی و دیگر بخش‌ها حمایت کردند تا این طرح به بهترین شکل انجام شود. 
 
گفت‌وگو با ستاره‌ها

این تهیه‌کننده می‌گوید: در برنامه جام آرزوها، یک‌سری گفت‌وگو‌ با ستاره‌های خاص داریم که در دل برنامه پخش می‌شود. بخشی از گفت‌وگو‌ها فوتبالی و بخش دیگر مربوط به برآورده‌کردن آرزوهاست. پویش جام آرزوها، برای اولین بار است که اجرا می‌شود. برای رسیدن به این برنامه، چندین هزار ساعت جلسه داشتیم و گروه‌های مختلف از بهترین نویسنده‌ها، کارگردان‌های تلویزیونی و سینمایی‌ها به این طرح کمک کردند. در این یک‌سال اخیر که متمرکز بودیم، جلسات فشرده‌ای داشتیم که تمام زوایای طرح را در نظر بگیریم و اجرا شود. ماندگاری عنوان می‌کند: خیلی از بچه‌ها در مناطقی هستند که دسترسی به تلویزیون یا امکان ارسال تصویر ندارند. باید در این حوزه از ارگان‌هایی کمک بگیریم که از قبل بچه‌هایی که نیاز به کمک دارند را رصد کرده‌اند، چون این کار، نیاز به یک رصد قوی و جامع دارد. ارگان‌هایی مثل کمیته امداد، شهرداری‌ها، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و... . ما یک بانک اطلاعاتی از همه این دوستان جمع کردیم که این اطلاعات هم در حال راستی‌آزمایی است تا اولویت رسیدگی به آنها مشخص شود. بیشتر به سمت برآورده‌کردن آرزو‌هایی می‌رویم که جنبه جمعی‌تری دارد. البته رای مردمی هم داریم. بااین‌حال، تلاش می‌کنیم با پرداختن به مسائل جمعی‌تر، به کودکان نکاتی را در مورد این دیگردوستی بیاموزیم. وی درباره حضور جناب‌خان در این برنامه تصریح می‌کند: ستاره‌های بزرگی در این برنامه حضور می‌یابند که خیلی‌های‌شان خیرخواهانه وارد این مسأله شدند. چند وقتی با جناب‌خان مذاکره داشتیم و خود آقای بحرانی در برخی جلسات و اتاق‌فکر ما حضور داشتند. پیشنهاد دو طرف بود که جناب‌خان با توجه به کاراکتر فوتبالی و جذابیتی که برای کودکان دارد، می‌تواند با این طرح و برنامه پیش برود. تیم خیلی بزرگی داریم و ‌امیدواریم بتوانیم این کار را به بهترین شکل انجام دهیم.

رویدادهای اولین قسمت از جام آرزوها
اولین قسمت از جام آرزوها قرار است امشب ساعت23همزمان با بازگشت جناب‌خان پس ازماه‌ها به تلویزیون، اولین وشاید آخرین گفت‌وگوی یحیی گل‌محمدی پس‌ازترک پرسپولیس وپیش ازترک ایران راروی آنتن ببرد.همچنین گفت‌وگوی اختصاصی با مایکل اوون، اسطوره فراموش‌نشدنی لیورپول، درباره ایران، لیورپول و چیزهای دیگر درقسمت اول خواهد بود.این برنامه را پژمان بازغی، بازیگر سینما و تلویزیون و مجری سابق «کودک‌شو»  در شبکه نسیم اجرا می کند.

​​​​​​​سپیده اشرفی - گروه رسانه