یک قرن در انتظار خانه

نکته روز

یک قرن در انتظار خانه

روز به روز فاصله جامعه با صاحبخانه شدن بیشتر می‌شود، سهم هزینه مسکن در سبد هزینه خانوار ایران به شکل معنادار و تلخی رو به افزایش است و به میزان افراد بدمسکن یا بدتر از آن بی‌خانمان افزوده می‌شود.

این وضعیت به قدری است که ساخت خانه جزو وعده‌های اصلی انتخاباتی شده است و البته عموم سیاست‌ها در رابطه با بهبود وضعیت مسکن به نتیجه نرسیده‌است، از وعده انبوه‌سازی گرفته تا ارائه تسهیلات برای خانه‌دار شدن.

100سال دور از خانه

مجید گودرزی، کارشناس مسکن: تقاضا در بازار مسکن صفر است و انتظارات مردم برای خانه‌دار شدن به بیش ‌از 100 سال رسیده که البته انتظار می‌رود در شب عید کاهش قیمت مسکن را تجربه کنیم.

نصف تهرانی‌ها مستاجرند

براساس گزارش مرکز آمار در کشورمان حدود 5/24میلیون نفر مستاجر هستند که از این میزان ۳۷درصد خانوارها شهرنشین و ۵۱ درصد خانوارها پایتخت‌نشین هستند.

هجرت از تهران

با وجود کوچ افراد و خانوار به تهران، رشد نرخ اجاره باعث رشد حاشیه‌نشینی و رشد جمعیت شهرهای اقماری تهران شده و همین افزایش تقاضا، قیمت‌ها را در بازار مسکن شهرهای نزدیک به تهران بالا برده‌ است.

جیب‌بُری مسکن


سهم مسکن در سبد هزینه خانوارهای ایرانی به ۳۶‌درصد و سهم تهرانی‌ها به حدود ۵۰‌‌درصد رسیده است. براساس استانداردهای جهانی سهم مسکن در سبد خانوار تا سقف ۳۰ درصد است.

سبقت تورم از دستمزد

در سال‌های گذشته تورم در بخش اجاره و مسکن از میزان افزایش دستمزد قشر بزرگی از مردم به‌ویژه در کلانشهر تهران پیشی گرفته است.


ضمیمه چار دیواری