مواجهه با دیکتاتوری دیجیتالی غرب

در نشست ویژه بررسی عملیات‌های رسانه‌ای بررسی شد

مواجهه با دیکتاتوری دیجیتالی غرب

نشست ویژه بررسی عملیات‌های رسانه‌ای KHAMENEI.IR در طوفان‌الاقصی و مسدود شدن حساب اینستاگرام این رسانه با حضور مهدی فضائلی عضو دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای؛ فرشاد مهدی‌پور معاون امور رسانه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ محمد لسانی کارشناس رسانه و محمد صرفی سردبیر روزنامه انگلیسی‌زبان تهران‌تایمز در نمایشگاه رسانه‌های ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست مهدی فضائلی با بیان این‌که مجموعه دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای از آغاز فعالیت خود این توجه را داشتند که پیام رهبری با فراهم‌کردن همه بسترها به طالبان پیام برسد، خاطرنشان کرد: ابلاغ و ارسال پیام آن‌قدر اهمیت دارد که در تعالیم دینی کسانی که در معرض پیام قرار نگرفته‌اند، مصونیتی در برابر عذاب دارند و این مسأله در قرآن و مبانی دینی،‌ حقوقی و فقهی ما هم مورد توجه قرار گرفته است.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت انتقال پیام رهبری، دوستان تلاش حداکثری خود را به کار بستند تا برای انتقال دیدگاه‌های ایشان از همه امکانات، سکوها و بسترهای مناسب استفاده کنند و از همین رو بود که این صفحات رهبری در شبکه‌های اجتماعی جزو به‌روزترین رسانه‌ها محسوب می‌شد. عضو دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای با اشاره به محدودیت‌هایی که در گذشته برای صفحات رهبری ایجاد می‌شد، گفت: اتفاقی که اخیرا در اینستاگرام افتاد و حساب رهبری با وجود بیش از پنج میلیون دنبال‌کننده و بدون هشدار قبلی مسدود شد، مسبوق‌به‌سابقه بود و اگر در گذشته در اینستاگرام یا توییتر محدودیت‌هایی ایجاد می‌شد با پیگیری‌های صورت‌گرفته طی یکی، دو روز این صفحات باز می‌شد اما اکنون به نظر می‌رسد این حساب به‌طور کامل مسدود شده و بنایی بر باز شدن آن نیست.فضائلی اضافه کرد: فکر می‌کنم این اتفاق و مشابه آن مثل رخدادی درباره عکس شهید سلیمانی مسدود شد و مجموعه این اتفاقات حاوی پیام‌های مهمی است مبنی بر این‌که گردانندگان این سکوها و بسترهای ارتباطی هر جا که احساس کنند پیام موثری خلاف اهداف کلان آنها منتشر می‌شود و اثربخش است، همه ملاحظات و ادعاهای خود درباره حمایت از آزادی بیان را زیر پا می‌گذارند تا جلوی آن پیام موثر را بگیرند و از همین رو باید گفت که با یک دیکتاتوری دیجیتالی از سوی غرب مواجهیم.
 جنگ رژیم صهیونیستی برای بقا
سخنران بعدی این نشست فرشاد مهدی‌پور بود که با اشاره به اهمیت عملیات طوفان‌الاقصی گفت: رژیم صهیونیستی بعد از این اتفاق و شکست اطلاعاتی و نظامی در پی آن بود که خود را بازیابی کند و یکی از شیوه‌هایی که در پیش گرفت، انتقام‌گرفتن از کسانی بود که با آگاهی‌بخشی از مردم فلسطین حمایت کردند؛ به این ترتیب حیات رژیم صهیونیستی زیر سؤال رفت و باید برای بقا می‌جنگید. وی با بیان این‌که رفتار شرکت‌های چندملیتی پلتفرم‌های رسانه‌ای در مسدودسازی صفحات حامیان مردم فلسطین خشونت‌بار و بی‌سابقه است، تصریح کرد: ما الان در یک موقعیت جنگی قرار داریم و جنگ نرم غرب با بازتولید همه سطوح آن در حوزه روانی انجام می‌شود و بنابراین موضوع مسدود شدن صفحات رهبری را نباید به معنای پایان جنگ بدانیم و ما در شرایطی هستیم که بخشی از زمین بازی در اختیار دشمن قرار دارد؛ بنابراین نباید عرصه را ترک کرد.
معاون امور رسانه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: در حال حاضر آن چیزی که تکلیف ایجاد می‌کند، فعال‌سازی همه ظرفیت‌ها برای مقابله است، چون طرف مقابل می‌خواهد همه صداها را خفه کند، پس ما به‌هیچ‌وجه نباید زمین مبارزه را ترک کنیم و باید راه‌هایی بیابیم و در این موقعیت از آرمان مردم فلسطین حمایت کنیم.
محمد لسانی، کارشناس رسانه در ادامه این نشست با بیان این‌که اولین‌بار در دهه 40 مفهوم شبکه اجتماعی مرسوم شد، برای توضیح شبکه روابط انسانی بود، گفت: شبکه روابط سیدعلی خامنه‌ای از چنان گستره‌ای برخوردار است که در حال حاضر محور مقاومت به جبهه شبکه روابط رهبری تبدیل شده و با خرده‌شبکه‌ها هم ارتباط برقرار می‌کند؛ بنابراین ایجاد اختلال و مسدودسازی صفحات ایشان در شبکه‌های اجتماعی بار معنایی بالایی دارد.
وی با اشاره به این‌که در مجموعه اینستاگرام این صفحه اولین پخش زنده از اجلاس انتفاضه فلسطین در سال 91 ارائه کرد، گفت: در حوزه به‌کار‌گیری فناوری جدید، انتشار نامه رهبری به جوانان اروپا و شمال آمریکا موجی ایجاد کرد که باعث عصبانیت مقامات صهیونیستی شده بود.
این کارشناس رسانه با بیان این‌که در جریان جنگ غزه سخنان روشنگرانه رهبری در حمایت از مردم فلسطین باعث آگاهی‌بخشی شد، گفت: نقطه‌زنی و کنشگری خاص صفحات ایشان در شبکه اجتماعی و 150 میلیون بازدیدی که بعد از عملیات هفتم اکتبر از این صفحات صورت گرفته، باعث شد در جریان راهپیمایی‌های چندصدهزار نفری که در غرب صورت گرفت وقتی تظاهرات‌کنندگان مورد سؤال قرار می‌گرفتند در پاسخ عنوان می‌کردند که تنها رهبری سیاسی که بدون ملاحظه از آرمان‌های فلسطین دفاع می‌کند، رهبری انقلاب است.
لسانی تاکید کرد: کارشناسان اقتصادی درباره تاثیر تحریم کشورها بر این نکته اذعان دارند که این نوع تحریم‌ها بر پایه دلار باعث دلارزدایی شده است و با توجه به نوع رویکرد آمریکا درباره صداهایی که مخالف اهداف کلان آمریکا هستند باید گفت این مسأله حتی در داخل این کشور هم باعث رسانه‌زدایی شده و زمینه را برای شکل‌گیری رسانه‌های اجتماعی جدید فراهم کرده است.
وی با اشاره به این‌که سیاست رسانه‌ای غرب ترویج کژآگاهی و شیوع ناآگاهی است، گفت: فیک‌نیوزها و لشکرسازی کاذب و انبوه‌سازی دروغ که مورد اشاره رهبری هم قرار داشت دقیقا بر این نکات متمرکز شده و به‌واسطه همین موضوع است که خبر کذب سر بریدن 40 نوزاد اسرائیلی از زبان رئیس‌جمهور آمریکا بیان می‌شود و جریان ناآگاهی هم در پی آن است تا بستن صداها و حتی به شهادت رساندن خبرنگاران در غزه باعث انسجام‌زدایی جبهه مقاومت شود.لسانی راهکار اصلی مقابله با چنین ترفندهای رسانه‌ای را بهره‌گیری از قواعد طرف مقابل برای مقابله به مثل دانست و تاکید کرد: ائتلاف رسانه‌ای و بلوک‌سازی و شکل‌گیری رسانه‌های جایگزین زمینه را برای نقش‌آفرینی مؤثر در حوزه اطلاع‌رسانی و روشنگری فراهم می‌آورد.

غلبه رویکرد سلبی در قاره آمریکا
محمد صرفی، سردبیر روزنامه انگلیسی‌زبان تهران‌تایمز هم در این نشست با تاکید بر این‌که ماجرای مسدود شدن صفحات رهبری در شبکه‌های اجتماعی را باید در پازل بزرگ‌تری مورد بررسی قرار داد، خاطرنشان کرد: در دهه 90 میلادی جوزف نای برای اولین‌بار از واژه قدرت نرم استفاده کرد و در سال‌های بعد آن را شرح و بسط داد و در توضیح این مفهوم گفت که قدرت نرم نوعی از قدرت است که کشورهای دیگر را وادار می‌کند کارهایی را بدون اجبار قدرت نظامی انجام دهند. وی ادامه داد: چند سال پیش دو محقق آمریکایی مقاله مشترکی را در یکی از نشریات معتبر این کشور منتشر کردند که در آن آمده بود کشورهای مخالف ارزش‌های غربی از قدرت نرم و ابزارهای ما علیه خودمان استفاده می‌کنند و باید از این شیوه به عنوان قدرت تیز یاد کرد که بر پایه‌های فرهنگی، علمی، دانشگاهی، رسانه ای و نشر استوار است. صرفی تصریح کرد: این دو محقق، ایران، چین و روسیه را از‌جمله کشورهایی دانستند که از قدرت تیز استفاده می‌کنند و در همان موقع درباره نحوه برخورد با قدرت تیز گروهی از‌جمله جوزف نای معتقد بودند که چون کشورهای استفاده‌کننده از قدرت، توانایی پیروزی در این میدان را ندارند، بنابراین ما پیروز این عرصه خواهیم بود اما در مقابل گروه دیگری بر این باور بودند که قدرت تیز به منافع آمریکا آسیب می‌زند و بنابراین نباید اجازه فعالیت به آنها داد و مسیر حذف را باید در پیش گرفت. این کارشناس رسانه اظهار کرد: اتفاقی که برای صفحات رهبری رخ داد نشان می‌دهد که رویکرد سلبی در آمریکا غلبه دارد و آنها به‌رغم همه شعارهایی که در حوزه آزادی بیان می‌دهند، نمی‌گذارند صداهای مخالف شنیده شود. صرفی گفت: اف‌دی‌دی یکی از مؤسسات صهیونیستی که در اعمال تحریم‌ها علیه ایران بسیار فعالانه ظاهر شده و مدیر آن از بستن صفحات رهبری بسیار استقبال کرده و حتی ایلان ماسک را ترغیب کرد تا صفحات رهبری در شبکه ایکس را ببندد چون از نظر مقامات و شخصیت‌های صهیونیستی روایت‌های آیت‌ا... خامنه‌ای خطرناک است.