شعار سال ادامه مسیر اصل 44قانون اساسی است

رئیس مرکز ملی مطالعات،پایش و بهبود محیط کسب وکارکشور:

شعار سال ادامه مسیر اصل 44قانون اساسی است

نام سال۱۴۰۳هم اقتصادی انتخاب شد تا توجه به موضوع اقتصاد دوچندان شود. درباره تحقق شعار سال با سید امیر سیاح رئیس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار کشور گفتگویی انجام شده که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار را معرفی کنید و بگویید این مرکز چه نسبتی با شعار سال ۱۴۰۳ دارد و چه گامی می‌تواند در این خصوص بردارد؟
مرکز ملی مطالعات پایش کسب و کار براساس قانون اصل ۴۴ تأسیس شده ووظیفه‌اش این است کاری کند که بنگاه‌های اقتصادی در ایران راحت متولد شوند و سریع رشد کنند.لازمه‌ تولد آسان ورشدسریع این است که مقررات اضافی ازدست‌وپای فعال اقتصادی و کارآفرین باز شود و اتفاقا به همین دلیل هم دراین مرکزدبیرخانه‌ هیأت مقررات‌زدایی تشکیل شده است. درهیأت مقررات‌زدایی نمایندگان سه قوه حاضرند و وظیفه دارند مقررات مخل تولید وسرمایه‌گذاری را کشف وبررسی کرده واگر زائد تشخیص دادند، حذف کنند. این هیأت قدرت دارد به دستگاه‌ها بگوید که بخشنامه‌های‌تان را اصلاح کنید یا رأسا بخش‌هایی از مقررات را که مخل کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری است، باطل کند.امسال شانزدهمین سالی است که رهبر انقلاب شعار اقتصادی برای سال انتخاب می‌کنند و هشتمین سالی است که به‌طور متوالی مفهوم تولید ملی به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم در شعار سال مطرح می‌شود. 

به نظر شما چرا این‌قدر بحث تولید ملی برای جمهوری اسلامی اهمیت و جایگاه حیاتی دارد؟
تولید نوشداروی اقتصاد و حلّال، اصلی‌ترین مشکلات اقتصاد ماست. دو مشکل اصلی که مردم ما را اذیت می‌کند، تورم و بیکاری است و هر دو مشکل، ریشه‌ اصلی‌اش کمبود تولید است و راه حلش هم رشد تولید است. اگر تولید رشد کند هم تورم به‌طور اساسی و ریشه‌ای مهار می‌شود. رشد تولید باعث ایجاد اشتغال می‌شود و بیکاری را کاهش می‌دهد و عدالت را می‌تواند رشد بدهد. 
این‌که کشور ما الان چند سال است که دچار تورم سنگینی است یکی از دلایل اصلی و ریشه‌ای‌اش این است که تولیدمان زیاد نیست. در دهه‌ از دست‌رفته‌ ۹۰ رشد تولید، منفی و باعث شد مهار تورم، دشوار و دشوارتر شود. 

منظور از مشارکت مردم در جهش تولید و مردمی کردن اقتصاد چیست؟ این‌که رهبر انقلاب می‌فرمایند باید پای مردم را به اقتصاد باز کنیم، معنی‌اش چیست؟
به نظرم منظور از مردمی کردن اقتصاد این است که همه‌ شهروندان بتوانند وارد کسب و کار درست بشوند. در نگاه دینی ما استخدام شدن چیز خیلی مطلوبی نیست. توصیه نشده که استخدام بشوید، برعکس توصیه شده که خودتان کاسبی شخصی داشته باشید. حالا اگر یک شهروند بخواهد کاسبی شخصی داشته باشد باید بتواند راحت وارد بازار بشود. در حال حاضر به دلایل مختلف فرهنگی، قانونی و ساختاری مردم به‌راحتی نمی‌توانند کسب و کار داشته باشند. 

برخی می‌گویند مردمی‌سازی اقتصاد به معنی نفی و ایجاد دست‌انداز برای بنگاه‌های بزرگ اقتصادی خصوصی برای تأمین منافع اقتصادی بنگاه‌های کوچک مردمی‌تر است. نظر شما درباره این دیدگاه چیست؟
منظور از مردمی‌سازی اقتصاد این نیست که بنگاه‌های کوچک، کوچک درست شوند و دولت به کوچک‌ها وام بدهد‌؛ به هیچ‌وجه این‌طور نیست و این یک اشتباه خیلی خطرناک است. منظور از مردمی‌سازی اقتصاد این است که مردم بتوانند وارد کسب و کار بشوند، شرکت و بنگاه تأسیس کنند و آنها را رشد بدهند. یکی از مشکلات بنگاه‌های کوچک بهره‌وری احتمالا پایین آنهاست. مردمی‌سازی اقتصاد مطلقا با این‌که بنگاه‌های بزرگ فعالیت کنند و تشکیل بشوند مغایرت ندارد. اتفاقا اگر بخواهیم جهش تولید و صادرات بزرگ و در سطح کشوری داشته باشیم، چاره‌ای نیست که بنگاه‌های بزرگ سردمدار بازی باشند. بازیگر اصلی مردمی‌سازی در جهش تولید بنگاه‌های بزرگند اما دو نکته دارد این مردمی‌سازی: اولا ورود بنگاه‌های کوچک به بازارها نباید بسته و ناممکن باشد. ثانیا بنگاه‌های بزرگ باید بتوانند به بنگاه‌های کوچک زنجیر شده باشند و مواد اولیه و انواع و اقسام فناوری و مایحتاج تولیدشان را بتوانند از زنجیره‌ پایین‌دست‌شان بگیرند. 

مردمی‌سازی از یک اصل قانونی
سیاست‌های کلی اصل۴۴ خیلی مظلوم است، چیزی که باید انقلاب اقتصادی ایجاد می‌کرد، باید در بازارها را روی مردم باز می‌کرد و کارآفرین را در کشور رشد می‌داد که به نتیجه نرسید. امسال باید این کار زمین مانده را انجام دهیم. البته از پارسال شروع کردیم. مستحضرید همین ماده‌7 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ در راستای مردمی‌سازی می‌گوید درهای بازار را روی بازار باز کنید. این کار به همت دولت از دوسال قبل شروع شد. بقیه‌ احکام قانون اصلی ۴۴ و سیاست‌های کلی اصل ۴۴ را هم ان‌شاءا... باید باز کنیم که به هدف شعار امسال برسیم تا واقعا جهش کند و واقعا اقتصاد مردمی بشود.