احداث ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی

احداث ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: در جلساتی که با وزارت صمت در باره ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی داشتیم، مقرر شده در ۸نقطه از تهران این ایستگاه‌ها با ظرفیت حدودی ۸ مگاوات احداث شود.

وی با بیان این‌که تعرفه شارژ خودروهای برقی همانند تعرفه مشترکان تجاری و با نرخ کیلوواتی ٥٤٧ تومان محاسبه می‌شود، افزود: در کشور عزیزمان برنامه‌ریزی توسعه این خودروها که حدود 80 هزار خودرو اعم از عمومی و سواری را در بر می‌گیرد برای میان‌مدت انجام شده که از این تعداد نیز در کوتاه‌مدت درخواست‌هایی برای ایجاد ایستگاه شارژ 10هزار خودرو ارائه شده که نیاز به 8مگاوات برق دارد که قابل تأمین است. وی افزود: وزارت صمت برای میان‌مدت لازم است محل ایستگاه‌های شارژ را ارائه کند و در برآورد انجام شده با افزایش تعداد خودروها این میزان تا 40 مگاوات نیز قابل افزایش است. مدیرعامل شرکت توانیر در عین حال تاکید کرد که تقویت زیرساخت‌های تأمین برق خودروهای برقی در دستور کار قرار گرفته که با نهایی شدن آن از سوی وزارت صمت ابلاغ خواهد شد. به گفته رجبی مشهدی، در این طرح ملاحظات تأمین برق اکثر مردم که خودروی برقی نداشته اما باید برق پایدار داشته باشند در نظر گرفته شده تا ایستگاه‌های شارژ خودروهای برق معمولا در ساعت‌هایی غیر اوج بار شارژ کنند. مدیرعامل شرکت توانیر در ادامه با بیان این که در حال تأمین زیرساخت‌های مربوط به اجرای این طرح هستیم، خاطرنشان ساخت: برنامه‌هایی برای توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر داریم که عملیات اجرایی آنها آغاز شده تا در سال 1403 از توان تولید برق این نیروگاه‌ها در شبکه برق کشور استفاده کنیم. وی تصریح کرد: وقتی از نیروگاه تجدیدپذیر برق تولید می‌کنیم و سپس خودروی برقی استفاده می‌کنیم، آلودگی هوا را مهار کرده و مزیت استفاده از خودروهای برقی دو‌چندان خواهد شد. 

نشانه‌های بهبود فضای کسب‌وکار
برابر آمار اگرچه با انباشت جمعیت فارغ‌التحصیلان بیکار و نیروهای آماده‌به‌کار از سال‌های گذشته رو‌به‌رو هستیم اما گزارش‌ها از بهبود فضای کسب‌وکار، افزایش آمارهای اشتغال و کاهش نرخ بیکاری، به‌ویژه بیکاری فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموختگان در دولت سیزدهم حکایت دارد. این امر نشان می‌دهد دولت و وزارت کار برای تحول و تحرک بازار کار، رونق تولید و اشتغال و کاهش نرخ بیکاری به‌طور جدی برنامه‌ریزی کرده‌اند.در حال حاضر دغدغه اصلی دولت فراهم‌سازی بستر ایجاد اشتغال برای جوانان است، بر همین اساس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ماموریت اصلی خود در سال ۱۴۰۳ را تمرکز بر حوزه اشتغال فارغ‌التحصیلان قرار داده است. پیش از این نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان در پاییز ۱۴۰۲ به 11.1درصد رسید، در حالی که نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان در فصل مشابه سال قبل حدود 12.5درصد بود که حدود 1.5درصد کاهش را نشان می‌دهد.با وجود آن‌که سهم فارغ‌التحصیلان از کل بیکاران در دولت سیزدهم کاهشی بوده ولی با توجه به تسهیلات و مشوق‌هایی که دولت در این زمینه در نظر گرفته، به نظر می‌رسد سال ۱۴۰۳ به لحاظ کاری و اشتغال برای فارغ‌التحصیلان سال خوب و پرباری باشد.در همین راستا محمود کریمی بیرانوند، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار با اشاره به اهم شاخص‌های بازار کار در سال ۱۴۰۲ به روایت مرکز آمار از ثبت نرخ بیکاری سال ۱۴۰۲ به 8.1درصد خبر داده که کمترین نرخ بیکاری سالانه در دهه اخیر است.وی با اشاره به کاهش 1.2درصدی نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان گفت: سال گذشته کاهش 0.8درصدی اشتغال ناقص، کاهش 1.8درصدی نرخ بیکاری جوانان و کاهش نرخ بیکاری در ۲۵استان را شاهد بودیم.آن‌طور که معاون اشتغال وزیر کار اعلام کرده، خالص اشتغال ایجادی در سال گذشته ۷۷۵هزارنفر بوده و نرخ مشارکت اقتصادی با افزایش 0.4درصدی به 41.3 درصد رسیده است. میزان تسهیلات تخصیص‌یافته به حوزه اشتغال در دولت سیزدهم ۱۶۰همت اعتبار بوده؛ به نحوی که از ابتدای دولت سیزدهم و از مهرماه ۱۴۰۰ تا پایان سال ۱۴۰۲ منابعی که برای حوزه اشتغال در نظر گرفته شده و آنچه دولت فقط برای ایجاد اشتغال به کار برده و به بازار کار تزریق کرده، حدود ۱۶۰ هزار میلیارد تومان است که در قالب تبصره‌های بودجه سالانه یا در قالب طرح‌هایی بوده که نهادهای حمایتی به مردم و جامعه کار و تولید اعطا کرده است.