تل‌آویو در وضعیت وحشت

هزاران موشک حزب‌ا... عمق راهبردی اراضی اشغالی را هدف گرفته و دامنه شکست صهیونیست‌ها را گسترش داده است

تل‌آویو در وضعیت وحشت

مقاومت اسلامی لبنان با ابتکار و سرعت عمل خود، وضعیت بحرانی و سختی را برای رژیم اشغالگر صهیونیستی رقم زده است. مقامات این رژیم غاصب متفق‌القول هستند که توان موشکی و نظامی حزب‌ا...، حتی از برآوردهای ارتش اسرائیل و موساد نیز بیشتر بوده و استمرار این روند، تل‌آویو را بیش از پیش در بن‌بست جنگ و شکست گرفتار خواهد کرد.

اکنون یک گزاره مهم درمعادلات سیاسی ــ منطقه‌ای رژیم اشغالگر صهیونیستی تثبیت شده است؛این‌که نه‌فقط رژیم صهیونیستی قدرت در هم شکستن حماس و حزب‌ا... را ندارد، بلکه ضریب آسیب‌پذیری این رژیم با گذشت زمان بیشتر خواهد شد. 
حزب‌ا... لبنان روز‌به‌روز بر دامنه حملات خود به عمق رژیم صهیونیستی می‌افزاید و محافل صهیونیستی اذعان دارند که برای اولین‌بار طی ۷۶ سال گذشته شاهد چنین وضعیتی هستند. روزنامه رای‌الیوم در مطلبی با اشاره به حملات کوبنده حزب‌ا... لبنان علیه رژیم صهیونیستی آورده است: روز یکشنبه برای رژیم‌اشغالگر بدترین روز بود، زیرا برای اولین‌بار حزب‌ا... ده‌ها موشک از انواع مختلف به سمت منطقه الجلیل سفلی در شمال فلسطین اشغالی شلیک کرد که برخی از آنها به نزدیکی شهر ناصره، یعنی به شهرک‌ها و روستاهای صهیونیست‌نشین اطراف آن اصابت کرد. علاوه بر آن، موشک‌های حزب‌ا... شهر طبریا در شمال فلسطین اشغالی را در تحولی مورد توجه در قواعد درگیری میان طرفین هدف قرارداد. طبق گزارش روزنامه صهیونیستی هاآرتص، برد حمله حزب‌ا... به عمق ۴۰کیلومتری در شمال فلسطین اشغالی رسید.
     
پشتیبانی بی‌وقفه از حماس 
پشتیبانی بی‌وقفه حزب‌ا... لبنان از حماس، موضوعی نیست که بتوان به‌سادگی از کنار آن عبور کرد. علاوه بر آن، پس از گذشت ۹ ماه از شروع جنگ علیه مقاومت فلسطین در نوار غزه و پشتیبانی بی‌وقفه حزب‌ا... لبنان از مقاومت فلسطین، سؤالاتی درباره میزان آمادگی رژیم اشغالگر برای راه‌انداختن جنگ گسترده علیه لبنان وجود دارد. اسرائیلی که در باتلاق غزه غوطه‌ور است، توان اداره نبرد در دو جبهه در آن واحد را ندارد و مقامات تل‌آویو بارها اعلام کرده‌اند که جبهه داخلی رژیم اسرائیل برای نبرد آماده نیست. برآوردها در رژیم صهیونیستی این است که حزب‌ا... توان شلیک 5000 موشک در روز به سمت عمق اسرائیل (فلسطین اشغالی) و نابودی زیرساخت‌های این رژیم و نیز توان هدف قرار دادن پایگاه‌های نظامی در شمال (فلسطین اشغالی) را دارد.در مقابل، روزنامه صهیونیستی معاریو به نقل از محافل امنیتی عالی‌رتبه رژیم صهیونیستی نوشته است که ارتش این رژیم از کمبود گلوله توپ، تانک و بالگردهای هجومی و مهمات نیروی هوایی و جلیقه‌های ضدگلوله و دیگر تجهیزات نظامی رنج می‌برد. این رسانه صهیونیست تاکید می‌کند که تل‌آویو باید قدردان رئیس‌جمهور آمریکا باشد که پل‌هوایی تسلیحاتی برای این رژیم برقرار کرده است.محصول این روند فرسایشی‌شدن جنگ و تشدید دامنه وعمق شکست رژیم اشغالگرصهیونیستی خواهدبود.جنگ دفاعی درجنگ سخت‌تراست و فرسودگی بیشتر رابه همراه دارد. حزب‌ا...دست بسته نیست وهزاران موشک به سمت کمربند امنیتی ایجاد شده در اطراف اسرائیل(فلسطین اشغالی) ودورتر از آن شلیک می‌کند.حزب‌ا...دستاوردهای اعجاب‌آوری برای خود به‌دست آورده است؛ به‌طوری که منطقه(اشغالی) جولان(سوریه) را به عرصه درگیری مستقیم واردکرده است.حزب‌ا...کمربند امنیتی در شمال اسرائیل(فلسطین اشغالی) ایجاد کرده است و تعیین‌کننده واداره‌کننده جنگ در آنجاست.برای اولین‌بار طی ۷۶سال مراکز نظامی و غیرنظامی هدف قرار می‌گیرند و شهرک‌نشینان (صهیونیست) آواره شده‌اند. طبق گزارش مرکز تحقیقاتی آلمان ۷۵هزار موشک و راکت در اختیار حزب‌ا... قرار دارد و این جنبش زرادخانه دیگری دارد که شامل حدود ۲۵۰۰ پهپاد از انواع مختلف است.همچنین وبگاه واللا به اظهارات آموس هارئیل، تحلیلگر امور نظامی درروزنامه هاآرتص اشاره کردکه گفته بودتنها راه متقاعد کردن سیدحسن نصرا...به آتش‌بس، امضای توافق‌نامه تبادل اسرا میان حماس و رژیم‌صهیونیستی است.

معادله شکست‌خورده بازدارندگی
رژیم اشغالگر بارها مدعی شده که در معادلات بازدارندگی، تسلط گسترده‌ای بر میدان و فرامتن آن دارد اما جنگ غزه این ادعا را باطل ساخت و حماسه‌آفرینی‌های اخیر مقاومت اسلامی لبنان، آخرین میخ را بر تابوت تل‌آویو نواخت. این همان شکست ترکیبی و همه‌جانبه‌ای است که رژیم اشغالگر گریزی ازپذیرش آن ندارد. بارها سران ارتش رژیم صهیونیستی و موساد به نتانیاهو در خصوص استمرار بحران درجبهه شمال اراضی اشغالی هشداردادندواکنون این هشدارها درحال تعبیراست. حزب‌ا...در آینده‌ای نزدیک، بحران‌های جدیدی را علیه صهیونیست‌ها رقم خواهد زد که قدرت جبران آنها از سوی نتانیاهو یاهر فرد دیگری که به جای اودرراس قدرت قرارگیرد،وجود ندارد.مبالغه نیست اگربگوییم که بازدارندگی اسرائیل نه‌تنها خورده شده که اصولا ازبین رفته است. این رژیمی نیست که اعراب را قبلا می‌ترساند.عربده‌کشی این رژیم درسطح منطقه متزلزل شده است.جنگی که در جبهه‌های شمالی و جنوبی (جبهه نوارغزه وجبهه شمال فلسطین اشغالی با حزب‌ا...لبنان)انجام می‌شود،جنگ علیه گروه‌های مقاومت است؛ نه علیه کشور عربی.

محمد علیزاده - گروه بین‌الملل