نوروز با کارتون‌های تماشایی

«جام‌جم» از برنامه‌های قاب جادویی گزارش می‌دهد

نوروز با کارتون‌های تماشایی

نوروز یکی از مناسبت‌هایی است که تلویزیون ثابت کرده همیشه کنار مردم بوده و با ویژه‌برنامه‌های متنوع، تلاش کرده تا این مناسبت را به یک خاطره جذاب تبدیل کند.

علاوه بر فیلم و سریال‌هایی که تاکنون خبر آن از سوی شبکه‌های مختلف منتشر شده و قرار است نوروز امسال از تلویزیون پخش شود، مرکز پویانمایی صبا هم برنامه ویژه‌ای برای این ایام دارد. بر این اساس، اعلام شده این مرکز 14عنوان مجموعه و سریال جدید (به مدت 3387 دقیقه) و حدود 56ساعت برای نوروز 1402 تدارک دیده است. این موارد پویانمایی تولید شده در مرکز صبا به نمادها، قهرمانان و مواردی پرداخته که ریشه در آداب و رسوم ایرانی دارد. از جمله این مجموعه‌ها می‌توان به پهلوانان، گنجینه، مثل‌نامه، خروس زیرک، روباه کلک، فینگلیا، جوانمردان، آقامعلم و بچه‌ها، ماهی بادکنکی و ... اشاره کرد. در این گزارش به مرور برخی از این مجموعه‌های پویانمایی پرداختیم که قرار است در نوروز، مهمان خانه‌های مردم باشد. 

ازجمله مجموعه‌هایی که مرکز پویانمایی صبا برای ایام نوروز در نظر گرفته، پهلوانان است که یک مجموعه انیمیشنی از مرکز پویانمایی صباست و سری جدید  آن در هفت قسمت 30دقیقه‌ای برای پخش در نوروز1402 تهیه و تولید شده است. سری جدید «پهلوانان» به نویسندگی و کارگردان سیاوش زرین آبادی، آموزه‌های اخلاقی را در لفافه و در بستر مضامین طنازانه روایت می‌کند. پویانمایی پهلوانان در سری جدید خود از نظر تکنیکی و پردازش مدل‌ها ارتقا پیدا کرده است.موضوع قصه‌های این انیمیشن در بستر مسائل و چالش‌های اخلاقی و انسانی شکل گرفته، بنابراین مضامین و ساختار روایی و محتوایی آن بدون زمان و مکان است و به دوره‌ تاریخی خاصی تعلق ندارند. از این نظر مخاطب به‌راحتی می‌تواند با قصه‌ها، شخصیت‌ها و چالش‌های پهلوانان ارتباط برقرار کند. بر اساس مستندات تاریخی، یاران پوریا ضمن قرارگرفتن در میان طبقه متوسط شهری، همگی اهل کار و کاسبی بوده‌اند و فتوت‌نامه‌های به یادگار مانده از مشاغل مختلف در روزگار گذشته در زمره دستاوردهای آنان به شمار می‌رود. همچنین کاراکتر پوریا در پهلوانان شغل پدری یعنی آهنگری را پیشه کرده که تا حدودی با مستندات تاریخی در مورد این شخصیت وفق دارد.
   
گنجینه نوروزی
مجموعه دیگر، «گنجینه» است که نوروز 1402 روی آنتن می‌رود و در  قسمت 23دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی و کارگردانی صمد غلام زاده تهیه و تولید شده است. در خلاصه داستان این مجموعه آمده است: حاکمی زندگی می‌کرد که علاقه زیادی به جمع‌آوری ثروت داشت. یک روز خزانه‌دار به او خبر می‌دهد که طلاهای خزانه کم شده است. حاکم دلیلش را می‌پرسد و خزانه دار می‌گوید خودتان از آن محل دستور می‌دادید آنها را به مردم بدهم. همگی به آن محل می‌روند. حاکم در هوای توفانی بر اثر سقوط درخت به حالت فراموشی می‌رود و ... . 
گفتنی است یک نسخه سینمایی هم از این مجموعه تهیه و تولید شده که نوروز امسال روی آنتن می‌رود.
مجموعه جذاب دیگر که نوروز امسال روی آنتن می‌رود و برای مخاطبان عام تولید شده، مجموعه «شکرستان» است که سری جدید آن در 26قسمت 15دقیقه‌ای با تکنیک کات اوت آماده پخش است. شکرستان از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین انیمیشن‌های ایرانی است که تاکنون حدود 350 قسمت آن تولید و پخش شده است. 
این مجموعه پویانمایی که همه عناصر آن برگرفته از فرهنگ، آداب و رسوم، ظرفیت‌های هنر ایرانی است به تهیه کنندگی سید مسعود صفوی و در مرکز پویانمایی صبا تولید شده است.
این مجموعه با سبک قصه‌گویی اصیل ایرانی با استقبال خوبی همراه بوده و تاکنون به زبان‌های عربی، انگلیسی و زبان برخی از کشورهای آسیای جنوب شرقی دوبله شده است. شکرستان اول با روایت زنده یاد مرتضی احمدی آغاز شد و پس از آن سید شهاب حسینی و علی همت مومیوند روایت قصه‌های آن را به‌عهده گرفتند. 
   
حکایت‌های کهن ایران در مثل‌نامه
فصل جدید «مثل نامه» هم در 25قسمت 13دقیقه‌ای برای مخاطبان کودک تهیه و تولید شده است. مثل‌نامه، نگاهی به حکایت‌های کهن ایرانی دارد و در آن متون منظوم و منثور به زبان آشنای رنگ و تصویر در آمده است. این مجموعه با رویکرد بازگویی و مرور ضرب‌المثل‌های قدیمی ایرانی هربار یک ضرب‌المثل را با زبانی شیرین بهانه داستان خود می‌کند و در هر قسمت قصه‌ای را بیان می‌کند و در دل هر قصه به ضرب‌المثلی مناسب و ارزشمند اشاره دارد که در حقیقت اساس قصه بر پایه همین ضرب‌المثل است. هر قصه برای خود شخصیت‌ها و قهرمانانی دارد که با شکل و روایت قصه دیگر متفاوت است و داستان توسط دو پرنده شانه ‌به ‌سر و زاغو برای مخاطب روایت می‌شود. همچنین مجموعه «خروس زیرک، روباه کلک» در 13قسمت12دقیقه‎ای برای مخاطبان کودک تولید شده است. حکایت«خروس زیرک، روباه کلک» داستان مزرعه مادر بزرگی به نام گل‌ بی‌بی است. گل بی‌بی یک زن روستایی مهربان و داناست و قصه‌ها و پندهای بسیاری بلد است. مجموعه دیگر که نوروز امسال روی آنتن می‌رود و برای مخاطبان خردسال تولید شده «فینگلیا» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی کاوه کنعانی است. 
   
جنگل فندق و خلاقیت برای کودکان
فصل جدید «جنگل فندق» هم در 26 قسمت 12دقیقه‌ای برای مخاطبان خردسال تهیه و تولید شده است. در تولید این مجموعه انیمیشن سعی شده فردیت خلاق کودک زیر سؤال برده نشود و مؤلفه‌های مهم و تاثیرگذاری همچون همفکری و مشورت با والدین و همچنین ارتباط‌گیری صحیح و مطلوب با همسالان برای مخاطب کودک به‌گونه‌ای داستان‌وار توآم با تصاویر زیبا روایت شود و به طور کل مهم‌ترین هدف ساخت جنگل فندق اهمیت و جایگاه خانواده و همچنین ترویج بیشتر مبحث اتحاد و تعامل اعضای خانواده با یکدیگر در دستیابی به موفقیت‌هاست.
همچنین سری جدید مجموعه «چیا» در 26 قسمت هفت دقیقه‌ای برای مخاطبان خردسال تهیه و تولید شده است. این مجموعه به صورت اپیزودیک با تکنیک کات اوت و برای اولین بار در تلویزیون در ابعاد  K4 تولید شده است. در تمام قسمت‌های مجموعه، چیا برای حل یک مشکل یا کشف یک موضوع جدید، همراه شخصیت‌های اصلی قصه وارد دنیایی خیالی می‌شود. این دنیای خیالی قواعد و قوانین جدیدی دارد که سقف آن تخیل کودکانه است.  چیا، روایت موضوعات و اتفاقات واقعی دنیای امروز خردسالان و کودکان است. در این مجموعه سعی شده علاوه بر روایت داستان‌هایی شیرین، حس نوعدوستی مهربانی و کمک به یکدیگر ترویج داده شود. همچنین توجه بسیار زیاد به اخلاقیات و حسن رفتار در داستان‌ها باعث می‌شود تا مخاطبان این مجموعه (خردسالان) به اهمیت و تربیت آن توجه کنند و تاثیر بپذیرند.  برنامه «قصه‌های ریرا» هم برای مخاطبان خردسال تولید شده و در 26قسمت 9 دقیقه‌ای است. ریرا هر روز با سؤالات متفاوتی در دنیای اطراف خود روبه‌روست. او و دوستان هم سن و سالش در هر قسمت از این مجموعه با مسأله‌ای مواجه می‌شوند. آنها ابتدا مسأله را با ذهنیت کودکانه خود برانداز کرده و در طول داستان متوجه اشتباهات و توانایی خود می‌شوند. طرح‌های ساده و بی‌نقش و نگار، رنگ‌های یکدست و فرم‌های ساده و بدون جزئیات در حد درک خردسالان، این مجموعه را برای آنها جذاب می‌کند.  
برنامه دیگر، سری جدید «فرآیند» است که در 26قسمت 13دقیقه‌ای برای کودکان و نوجوانان تولیده شده است. انیمیشن فرآیند با کمک برنامه‌های مستند علمی و آموزشی رئال و استفاده از یک کاراکتر جذاب انیمیشنی، تلاش می‌کند تا طیف متنوعی از موضوعات علمی و آموزشی نظیر علوم و فنون مهندسی، نجوم، دانستنی‌های پزشکی، صنعت، باستان‌شناسی، شگفتی‌های آفرینش، طبیعت، حیات وحش و... به مخاطب خود ارائه کند. مجموعه جذاب «نقاش کوچولو» هم به تهیه کنندگی و کارگردانی بابک نظری برای خردسالان در 26 قسمت 9 دقیقه‌ای تهیه و تولید شده است. در این مجموعه سعی شده  براساس نقاشی‌های یک کودک که نسبت به دنیای پیرامونش کشیده و جان بخشیده می‌شوند، قوه تخیل، خلاقیت و نوآوری در کودکان بیش از پیش شکل گیرد و شکوفا شود.
همچنین مجموعه برنامه‌های «ماهی بادکنکی» در 13قسمت 12دقیقه‌ای برای رده سنی کودک تهیه و تولید شده است. این سری از برنامه بیشتر به موضوعات سبک زندگی و بررسی و تبیین نقش خانواده در زندگی فرزندان، همین‌طور نقش فرزندان در همراهی با خانواده، حل مسأله، تفکر نقادانه، مدیریت استرس، مدیریت خشم، مثبت اندیشی و همچنین موضوعاتی در بحث اهمیت دفاع ازسرزمین و زبان مادری و همبستگی در مقابل بیگانه و از خود گذشتگی و ... می‌پردازد.
همچنین «آقا معلم و بچه‌ها» در 13قسمت 11دقیقه‌ای برای کودکان تهیه و تولید شده است. آقا معلم و بچه‌ها سعی دارند قصه‌ها و روایت‌های مشترکی را که برای کودکان در طول زندگی رخ می‌دهد به بهانه معرفی روستا برای کودکان بازگوکند و علاوه بر تعامل کودکان با یکدیگر به تعامل دانش‌آموزان با معلم به‌عنوان یک الگوی قابل رجوع نیز می‌پردازد. در هر قسمت این مجموعه موضوعی انتخاب شده و با گفتمان دو طرفه معلم و شاگرد روایت می‌شود. قهرمان داستان این انیمیشن، معلمی است که محل رجوع تمام مشکلات بچه‌ها و فصل‌الخطاب روایت‌هاست.
مجموعه جذاب دیگری که نوروز امسال روی آنتن می‌رود مجموعه «جوانمردان» است. این مجموعه در 13قسمت 22دقیقه‌ای و تیتراژ پایانی آن با صدای سالار عقیلی و تهیه کنندگی الهام ابراهیمی تهیه و تولید شده است. مجموعه «جوانمردان» روایتی از تاریخ ایران است که مغول‌ها با ایرانیان وارد جنگ شدند.   انیمیشن جوانمردان، حکایت دلاورانی با ایمان است که دائم با اشغالگران میهن خود در حال جنگ و دفاع هستند. شهاب‌الدین، دلاور ایرانی عزم خود را جزم و درکنار یاران خود که سودایی جز دفاع از دین، وطن و مردم ندارند با افراشتن پرچم جوانمردی و عدالتخواهی به مبارزه با دشمنان می‌پردازند.