بی‌قرار مثل شیراز

بی‌قرار مثل شیراز

محمود پاک‌نیت: من در فارس به دنیا آمده‌ام و مسلما به هموطنان مسافرم پیشنهاد می‌کنم که در فرصت تعطیلات نوروزی حتما سری هم به شیراز بزنند.

گرچه برای نوروز به هموطنانم سفر به شیراز را پیشنهاد می‌دهم ولی این را هم بدانید که اردیبهشت بهترین زمان سفر به این شهر زیباست. بنابراین اگر در روزهای عید فرصتی برای سفر به شیراز نیافتید، حتما اردیبهشت‌تان را مملو از زیبایی متنوع شیراز کنید تا خاطره این شهر زیبا در اردیبهشت همیشه برای‌تان باقی بماند. شنیدن این که به حافظیه و قبر خواجو و دروازه ‌قرآن بروید شاید بیهوده باشد که هر مسافر شیرازی احتمالا به این مکان‌های دیدنی خواهد رفت، شیراز و بهار پیوند ناگسستنی با یکدیگر دارند، اساسا شیراز در بهار شهر دیگری است، از عطر بهار نارنجی که در هوا معلق است تا هوای عجیب و مدهوش‌کننده‌اش، آسمان ابر و آفتابی و بی‌قرارش. 

اصلا همین آسمان شیراز است که مردمان این شهر را هم بی‌قرار کرده، همه را به نوعی عاشق و مهربان کرده و همین ویژگی‌هاست که حتی در لهجه مردمان این شهر هم رسوب کرده است، اصلا حالا که به شیراز می‌روید کمی هم مردمان این شهر را سیاحت کنید، مردم شیراز خودشان جاذبه گردشگری‌اند. حتما نباید پای شکوه تخت جمشید نشست، می‌توان پای درددل یک پیرمرد شیرازی هم نشست و از گذشته‌ها شنید، این تجربه سفر را برای هر مسافری یگانه می‌کند. آن مسافر دیگر خاطره‌ای از شیراز را با خود دارد که هیچ مسافر دیگر این شهر نخواهد داشت.