فراهم‌آوری زیرساخت‌های فنی برای کانال‌های انتخاباتی

فراهم‌آوری زیرساخت‌های فنی برای کانال‌های انتخاباتی

پس از اعطای مجوز تبلیغ نامزدهای محترم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به‌جرأت می‌توان گفت، بزرگ‌ترین پروژه این روزهای سازمان صداوسیما راه‌اندازی ۲۰۰ کانال انتخاباتی است که از چند ماه پیش طرح و ایده‌های آن در فضای رسمی و مجازی توسط رئیس محترم سازمان صداوسیما، جناب آقای دکتر جبلی مطرح و از همان ابتدا حوزه فنی رسانه‌ملی مامور طراحی و اجرای زیرساخت این پروژه عظیم شد.

این پروژه با هدف ارائه عدالت رسانه‌ای برای نامزدهای انتخابات نمایندگان مجلس جمهوری اسلامی ایران در سال 1402 آغاز و در ۲۰بهمن توسط رئیس جمهور به‌صورت رسمی افتتاح شد.در اولین روزها، چند طرح توسط همکاران رسانه‌ملی ارائه گردید که پس از بررسی‌ها، نقایص فنی و عملیاتی مهمی ازجمله مسائل امنیتی در آنها مشاهده شد و به همین دلیل، قابلیت اجرایی نداشتند.
سرانجام این پروژه بزرگ ابتدا با توکل به خدا و استعانت از ائمه اطهار(ع) و سپس با اعتماد به تخصص، تجربه و همدلی تمام همکاران حوزه فنی رسانه‌ملی در معاونت توسعه و فناوری رسانه‌ملی، طراحی و اجرایی شد.
در ابتدا به پوشش جمعیتی فعلی ایستگاه‌های تلویزیونی کشور باید اشاره کنم که در حال حاضر توسط 6700 ایستگاه تامین می‌شود که از این میان، بیش از 250 ایستگاه که قابلیت سیگنال رسانی خاص و تفکیک با بیشترین تطبیق با حوزه‌های انتخابیه را داشتند به‌عنوان زیرساخت انتشار انتخاب و در ادامه حدود 200ایستگاه که از طریق دیگر‌، سیگنال دریافت می‌کنند به این پروژه اضافه شد.
برآورد می‌شود حدود 85 درصد جمعیت امکان دسترسی به شبکه انتخابات از طریق طرح ارائه شده با پایداری بالا را دارند. همچنین با استفاده از تکنیک‌های خاص ارسال سیگنال بین ایستگاه‌ها، ۵ درصد به این پوشش افزوده می‌شود و در نتیجه تقریبا 90درصد جمعیت کشور قادر به مشاهده برنامه‌های شبکه انتخابات از طریق انتشار تلویزیونی خواهند بود.یکی از نکات حساسی که در طرح‌ریزی پروژه مورد بررسی قرار گرفته، موضوع پوشش ایستگاه‌هایی بود که با توجه به بافت و توپوگرافی جغرافیایی مناطق مختلف کشور، بخشی از ناحیه پوششی آنها در استان‌های دیگر قرار داشت. بنابراین، تجهیزات مورد نیاز برای تامین ورودی سیگنال استان مجاور نیز در این ایستگاه‌ها نصب شد.
برای پیاده‌سازی سیگنال در ایستگاه هدف، نیاز به تجهیزات خاص بود که 300 دستگاه آن از شرکت‌های تولید کننده داخلی تهیه و میکروکنترلرهای تعبیه شده در هر یک از این آنها نیز دقیقا متناسب با ایستگاه هدف برنامه‌ریزی شده‌ است.
در این مجموعه، صداوتصویر شبکه‌ها توسط پایانه‌های دیجیتال به‌صورت بسته‌های  «تی‌اس» آماده‌سازی و سپس از طریق بستر سیگنال رسانی به فرستنده‌های تهران و صداوسیمای استان‌ها ارسال می‌شود تا بتواند به گیرنده‌های تلویزیونی خانگی منتقل شود. نحوه سیگنال رسانی صدا و تصویر شبکه‌های انتخابات که در هر منطقه انتخابی پخش می‌شود، پیچیدگی‌های فنی خاص خود را دارد. این 200 کانال هرکدام به‌عنوان یک شبکه مستقل محلی شناخته می‌شود.
با توجه به این‌که تمام برنامه‌های پخش این شبکه‌ها توسط نامزدهای مجلس تولید و در صداوسیمای استان‌ها پخش می‌شود، نیاز به تجهیزات سخت‌افزاری برای پخش محتوا در صداوسیمای استان‌ها وجود داشت و  همه مراکز استانی صداوسیما  با این سیستم‌های طراحی شده، تجهیز شده‌ است.
طبق دستور رئیس محترم سازمان برای انتخابات1402، سامانه مدیریت ممیزی محتوا برای پخش ویدئوهای تبلیغاتی نامزدهای هر حوزه انتخابی، طراحی و پیاده‌سازی شد تا فرآیند انتخابات را تسهیل کند. نامزدهای انتخابات مجلس می‌توانند در سامانه به نشانی em1402.ir ثبت‌نام کرده و پس از تایید مقررات و تعهدنامه به درگاه پرداخت الکترونیکی وصل شوند. سپس بعد از تایید کارشناسان مالی و پرداخت مبلغ مشخص شده، امکان بارگذاری ویدئو برای نامزدها فعال می‌شود. در مرحله بعد، نامزدها می‌توانند محتوای ویدئویی خود را جهت بازبینی و پخش در شبکه‌های صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران یا شبکه‌های مجازی بارگذاری کرده و سپس توسط بازبینان سامانه، محتوای مورد نظر بررسی و در صورت تایید، عدم تایید یا نیاز به اصلاح محتوا به نامزدهای انتخابات اطلاع داده می‌شود.

علیرضا شریفی - معاون توسعه و فناوری صدا و سیما