احیا و  رونق کمدی‌های فاخر تلویزیونی

احیا و رونق کمدی‌های فاخر تلویزیونی

نیاز به امید و شادی از ارکان حیاتی انسان‌ها و خانواده‌ها و جوامع بشری است و هیچ حرکت متعالی معنوی و رشد و توسعه عمرانی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بدون حضور و سهم بزرگ، اساسی، تعیین‌کننده، امید‌آفرین‌، شادی‌بخش‌ و نگاه توحیدی و ارجمندشماری عشق، محبت، پاسداری از حریم‌ها و حرمت‌ها درکنار ایمان، امید، علم، تخصص وتعهد، نمی‌تواند توفیق و تحقق یابد.

به ویژه درجهان امروزکه آسیب‌ها و هجمه‌ها، دوری از معنویات، اخلاقیت، تدین، سلطه مادی‌گرایی و دنیاطلبی و‌ انواع گرفتاری‌ها و مشکلات معیشتی بر زندگی‌ها سایه افکنده، نیاز انسان‌ها بیش از گذشته به نشاط وشادمانی، احساس می‌شود.
همت ستودنی افراد مختلف در جایگاه‌های گوناگون شغلی،‌ خانوادگی و اجتماعی برای ایجاد تحرک و پویایی با استفاده از عناصر شخصیت و انسان‌ساز طنز و شوخی و خلق شادی هدفمند و سازنده درمسیر تحول خود و زندگی و فعالیت‌های خانوادگی و اجتماعی، بیانگر تلاش سازنده آنها درحدتوانایی‌ها و قابلیت‌ها در پررنگ کردن نقش طنازی فردی و اجتماعی در زندگی‌های‌شان است.
درکنار و به موازات کوشش‌های مردمی، دستگاه‌ها و سازمان‌های فرهنگی، هنری، رسانه‌ای و اهالی هنر و قلم با توجه به موقعیت و سهم خود در عرصه‌های حفظ فرهنگ جامعه و فرهنگ‌سازی، با تولید آثارهنری و فرهنگی و رویکرد تزریق امیدواری و ساخت جامعه‌ای شادمان و پرشور،‌ با درک درست وظیفه خود دراین گستره، می‌کوشند لبخند و طنز را میهمان دائمی خانه‌ها و خانواده‌ها کنند.
 ازهمین‌رو هنرمندان و مدیران هنری درجهت پاسخگویی مناسب و شایسته به نیاز جامعه به شادی و‌‌‌ شادی‌سازی، در انجام رسالت فرهنگی خویش اهتمام ورزیده‌اند. درصدر سازمان‌ها و تشکل‌های رسانه‌ای فرهنگی، هنری و سینمایی، رسانه ‌ملی در راستای اهداف هویت‌محوری و ‌ایجادتغییرات و تحولات بنیادین درعرصه‌های برنامه‌سازی و ‌تولید سریال‌های تلویزیونی، ا‌ولویتی شاخص را به تولید‌‌ و پخش آثار طنز و کمدی اختصاص داده و توانمندانه در این بزرگراه، حرکت‌های مهمی را شکل بخشیده و تولید چندین برنامه، فیلم و سریال طنز در دستورکارمدیران صدا و سیما قرارگرفته است.
در حرکت جدیدطنزآفرینی سیما، با احترام به نظر و سلیقه مخاطبان از هنرمندان و گروه‌های شناخته شده و توانا و معتبر و متخصص که پیشینه فعالیت آنها در برنامه‌ها و سریال‌های طنز با محتوا، نزد مردم برای‌شان محبوبیت ایجاد کرده، برای تولید طنزهای قوی و با محتوای تلویزیونی دعوت به عمل آمده و طنزهای در دست تولید و درحال پخش تلویزیون، گویای این رخداد پسندیده است. البته پیشتر در سینما و سیما، طنزهای ضعیفی هم ساخته شده و هیچکدام نتوانسته‌اند نظرمثبت بینندگان را کسب کنند، ولی درگام نوین تولیدطنزهای رسانه‌ملی، این نوع محصولات جایگاه ندارند و کارها به کاردان‌ها سپرده شده است.
 تولید و نمایش سریال طنز چرخ گردون که این شب‌ها ازسیماپخش می‌شود، نمونه‌ای از توجه جدی مدیران این رسانه و هنرمندان کشور است. افزون برتولید سریال‌های طنز، برنامه‌های فراوان دیگری هم در تلویزیون در قالب‌های طنز و خنده‌آفرینی ارائه می‌شوند و مسابقه‌های تلویزیونی پرطرفدار خانوادگی و حتی برنامه جدی معارفی حسینیه معلی هم، در بیان و اجرا و انتقال مفاهیم و آموزه‌های دینی و اجتماعی از زبان طنز بهره می‌گیرند.
در همین زمینه با دمیدن روح نشاط، امید و طنز درسریال‌های جدی و برنامه‌های اجتماعی، سیاسی و آموزشی مانند‌ پاورقی و سیدخندان، آنها نیز از طنز و شوخی فاخر سود جسته‌اند. در این میان دو نکته تاثیرگذار و محترم، طنزها و طنازی‌های نوگرای رسانه‌ملی را از آثار مشابه گذشته متمایز می‌کند وآن‌؛ نخست حضور مؤثر مضامین و محتواهای هدفمند و خردمندانه برگرفته از مناسبات خانوادگی/ اجتماعی با هدف ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی و دوم، شکل و قالب ارائه حرف‌ها و پیام‌های انسان‌ساز برنامه‌ها، فیلم‌ها و سریال‌ها به شیوه فاخر و پالوده است. این ویژگی‌ها سبب استقبال و رضایت مضاعف مخاطبان و خانواده‌ها و دوستداران طنزهای تلویزیونی سیما شده است.

جبار آذین - منتقد و مدرس سینما و تئاتر و تلویزیون