راهکارهایی برای غلبه بر اضطراب امتحان

راهکارهایی برای غلبه بر اضطراب امتحان

استرس امتحان در دانش‌آموزان و دانشجویان یک موضوع طبیعی و تقویت‌کننده است اما گاهی این فشار باعث ایجاد استرس و اختلالات اضطرابی می‌شود و عملکرد آنها را مختل کرده و علائمی مانند: تمرکز نداشتن، سردرد، بدخلقی، علائم گوارشی، اختلال خواب، احساس بیحالی، دندان‌قروچه، تپش قلب، عرق کف دست، اسپاسم عضلانی و... نمایان می‌شود.

برای رفع استرس امتحان و پیشگیری از بروز علائم اضطرابی، نحوه مطالعه خود را اصلاح کنید. روی مطالعه خود متمرکز شوید و برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید. پس از یک‌ساعت‌و‌نیم مطالعه به منظور تقویت روحیه‌تان استراحت کوتاهی کنید، یک نوشیدنی یا خوراکی مختصری بخورید، کمی قدم بزنید، فعالیت‌هایی مانند تنفس عمیق، مراقبه یا گوش دادن به موسیقی به حفظ آرامش‌تان کمک می‌کند. برای افزایش تمرکز خود از رژیم غذایی سالم و مقوی که حاوی امگا۳، پروتئین، میوه، سبزیجات و مغزها هستند استفاده کنید. قبل از امتحان از مصرف زیاد قهوه، نوشیدنی‌‌های کافئین‌دار و غذاهای تند پرهیز کنید. آب بیشتری بنوشید تا از ابتلا به سردردهای احتمالی جلوگیری کنید. از افرادی که در سالن امتحان به شما استرس می‌‌دهند دوری کنید. بعد از امتحان از چک کردن پاسخ‌های خود با دیگران اجتناب کنید و بلافاصله مکان را ترک کنید. به فرزندتان یادآور شوید که «تو زحمت خود را کشیده‌‌ای و نتیجه امتحان هرچه باشد برای‌مان ارزشمند است.» 
هیچ چیز بالاتر از سلامتی و حفظ عزت‌نفس بچه‌ها نیست. از تحقیر، سرزنش، مقایسه و توبیخ فرزندتان خودداری کنید. با حفظ خونسردی و ایجاد آرامش در خانه و خانواده، روزهای امتحانی را برای فرزندمان آرام کنیم. آنها به‌طور طبیعی دچار اضطراب می‌شوند پس به این احساس‌شان دامن نزنیم.

معصومه صبور روح‌وحید | کارشناس ارشد مشاوره