نتانیاهو بار دیگر با طرح آمریکا برای آینده فلسطین مخالفت کرد

کارشکنی‌های تاکتیکی

نتانیاهو بار دیگر با طرح آمریکا برای آینده فلسطین مخالفت کرد

درحالی‌که واشنگتن به همراه برخی متحدان عرب خود در حال آماده‌سازی طرحی برای دوران پس از جنگ غزه هستند بنیامین نتانیاهو و اعضای تندروی کابینه وی حتی به حداقل‌هایی که در این طرح برای فلسطینی‌ها در نظر گرفته شده نیز راضی نیستند و همین مسأله باعث اختلافاتی میان آمریکا و اسرائیل شده است.

آن‌طور که روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست گزارش کرده، طرحی که از سوی آمریکا تهیه شده شامل یک جدول زمانی ثابت برای تشکیل کشور فلسطین است. فارغ از این‌که مقاومت فلسطین اعلام کرده حاضر به پذیرش این‌گونه طرح‌های سازشکارانه نیست اما نکته قابل‌توجه این‌که اشغالگران اسرائیلی که با غصب سرزمین مادری مردم فلسطین، رژیم جعلی خود را در آن منطقه ایجاد کرده‌اند اکنون حتی حاضر به دادن کوچک‌ترین امتیازی نیستند و نتانیاهو اعلام کرده به‌هیچ‌وجه زیر بار پذیرش تشکیل کشور مستقل فلسطینی نمی‌‌رود.
در همین ارتباط نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی پس از گفت‌وگویی که چند روز قبل به‌صورت تلفنی با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا داشت در بیانیه‌ای، بار دیگر با تشکیل کشور فلسطین مخالفت و اعلام کرد اسرائیل قاطعانه آنچه «امر و ‌نهی بین‌المللی در رابطه با حل‌وفصل دائمی با فلسطینیان» خواند را رد می‌کند.

   توافق پیش از رمضان
با این‌حال واشنگتن‌پست که از طرح آمریکا و برخی دولت‌های عربی برای دوران پس از جنگ غزه خبر داده، به نقل از مقامات آمریکایی و عربی نوشته: «اعلام این طرح ممکن است در چند هفته آینده انجام شود، اگرچه زمان‌بندی تا حد زیادی بستگی به این دارد که اسرائیل و حماس بتوانند به توافقی برای توقف جنگ در غزه دست یابند.»
در همین حال شبکه خبری العربیه در گزارشی خبر داد که مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی را تهدید کرده درصورتی‌که توافقی با حماس تا پیش از ماه رمضان حاصل نشود، واشنگتن گام‌های یکجانبه‌ای اتخاذ خواهد کرد.
شبکه خبری العربیه اضافه کرد که مصر و قطر در حال اعمال فشار بوده تا در روزهای آینده توافق آتش‌بس حاصل شود.
العربیه گزارش داد که حماس بر آزادی تمام اسرای فلسطینی و ماندن این جنبش در غزه اصرار داشته و خواستار توقف جنگ و عقب‌نشینی ارتش اسرائیل از این باریکه است.این شبکه سعودی در گزارش خود اعلام کرد که حماس با پیشنهاد اسرائیل برای توقف سه‌ماهه جنگ و خروج سران حماس از غزه مخالفت کرده و همچنین با پیشنهاد تل‌آویو برای آزادی 1500 فلسطینی در مقابل تمام اسرا در غزه موافقت نکرده است.
   موضوعات بسیار سخت به روایت آمریکا
وزیر خارجه آمریکا هم در همین زمینه اعلام کرد که واشنگتن پاسخ حماس در خصوص چارچوب توافق را دریافت کرده و موضوعات بسیار سختی وجود دارد که باید حل شوند.
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفت واشنگتن در حال همکاری با قطر، مصر و اسرائیل با هدف ایجاد توافقی نهایی در خصوص غزه بوده و این هم‌اکنون امکان‌پذیر است.
وزیر خارجه آمریکا در ادامه سخنانش گفت: «در تلاش برای رسیدن به آتش‌بس طولانی در غزه هستیم و این امکان‌پذیر است.»
   اختلافات بایدن و نتانیاهو
از سوی دیگر نشریه تایمز اسرائیل در گزارشی با اشاره به اختلافات میان دولت آمریکا و کابینه کنونی رژیم‌صهیونیستی، به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشت که صبر بایدن در مورد نتانیاهو به پایان رسیده است.
این مقام‌های آمریکایی اضافه کردند: «بایدن ماه‌ها بر این باور است که نتانیاهو مایل است جنگ را به‌دلیل ملاحظات سیاسی خود طولانی کند.»
تایمز اسرائیل به نقل از این مقام‌های آمریکایی نوشت: «با وجود ناامیدی بایدن،‌ تحول راهبردی در روابط با اسرائیل به‌وجود نیامده و بایدن معتقد است که فروپاشی روابط با نتانیاهو به نفع امنیت ملی آمریکا نیست.»
این مقام‌های آمریکایی تاکید کردند: «صداها در دولت آمریکا برای اتخاذ رویکردهای سختگیرانه‌تر نسبت به نتانیاهو در حال افزایش است.»
جنایت گسترده صهیونیست‌ها در نوار غزه، صدای بسیاری از کشورهای غربی را درآورده است. این درحالی‌است که بسیاری از کشورها اعلام کرده‌اند اسرائیل خود را فراتر از قوانین و معیارهای بین‌المللی می‌داند.