دورتر از همیشه

مقامات کشورهای آمریکای لاتین، با سیاست‌های غرب در اوکراین و غزه مخالفند

دورتر از همیشه

آمریکا در سال‌های گذشته با وجود تلاش‌های فراوان نتوانسته خاطرات گذشته حضور خود در آمریکای لاتین را زنده کند و کشورهای این منطقه که از آن به‌عنوان حیاط‌خلوت آمریکا یاد می‌شود روزبه‌روز فاصله بیشتری از واشنگتن می‌گیرند. ق

رارگرفتن هشت کشور آمریکای لاتین شامل ونزوئلا، کوبا، بولیوی، شیلی، آرژانتین، کلمبیا، نیکاراگوئه و برزیل در اردوگاه چپ، آشکارا نشان می‌دهد راهبرد آمریکا حتی در حیاط‌خلوت خودش نیز با شکست مواجه شده است. جنگ اوکراین و جنایات اسرائیل در غزه نیز بر این فاصله افزوده است و در روزها و هفته‌های گذشته شاهد موضع‌گیری‌هایی از سوی مقامات کشورهای آمریکای لاتین بوده‌ایم که در جهت مخالف سیاست‌های کاخ سفید در جنگ اوکراین و غزه است.
   انصراف اکوادور از دادن سلاح به اوکراین
یکی از موضع‌گیری‌هایی که در این زمینه می‌توان به آن اشاره کرد انصراف اکوادور از ارسال سلاح‌ برای اوکراین است. کی‌یف در ماه‌های گذشته در جنگ با روسیه با کمبود اسلحه مواجه شده است و در شرایطی که اروپایی‌ها برای ارسال سلاح بیشتر به اوکراین به مشکل خورده‌اند، چشم امید زلنسکی به کشورهای دیگر در سایر نقاط جهان به‌جز اروپاست. آمریکایی‌ها نیز تلاش دارند با مشوق‌هایی، سایر کشورها را وادار به ارسال سلاح برای اوکراین کنند اما به نظر می‌رسد این بسته‌های تشویقی چندان موثر واقع نشده است. در همین زمینه با گذشت حدود دو ماه از اعلام قصد اکوادور برای دادن تسلیحات به اوکراین در ازای دریافت سلاح‌ از واشنگتن، این کشور آمریکای جنوبی انصراف خود را از این برنامه اعلام کرد.
گابریلا سامرفلد وزیر خارجه اکوادور در جمع قانون‌گذاران گفت که این کشور خواهان حل مسالمت‌آمیز جنگ مسکو و کی‌یف است و هیچ سلاحی برای اوکراین نمی‌فرستد.
گابریلا سامرفلد دوشنبه در جمع تعدادی از قانون‌گذاران اکوادور اعلام کرد: «اکوادور هیچ‌گونه مواد جنگی را به کشوری که درگیر نزاع مسلحانه بین‌المللی است ارسال نخواهد کرد.»
طبق گزارش‌ها، تسلیحاتی که اکوادور قصد ارسال آن به اوکراین را داشت، شامل بالگردهای ام‌آی ــ 17 و سامانه پدافند هوایی اوسا می‌شد.مسکو به شدت طرح اعلامی اکوادور را محکوم کرد و گفته بود، انتقال تجهیزات نظامی به طرف ثالث بدون رضایت روسیه نقض قرارداد است. ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اکوادور تحت فشار خارجی «تصمیمی عجولانه» گرفت.
   انتقاد مادورو از نقش ناتو در جنگ اوکراین
در ادامه مواضع کشورهای آمریکای لاتین علیه مواضع آمریکا و متحدانش، رئیس‌جمهور ونزوئلا با بیان این‌که آمریکا و ناتو بانیان جنگ اوکراین هستند اعلام کرد که روسیه در جنگ اوکراین همه کشورهای غربی را شکست داده است. نیکلاس مادورو با اشاره به جنگ اوکراین افزود: جنگ آمریکا و ناتو علیه روسیه در اوکراین برای آمریکا غیرقابل‌تحمل شده است. رئیس‌جمهور ونزوئلا همچنین خاطرنشان کرد که روسیه از نظر اقتصادی قوی‌تر شده است.
   ادامه حواشی سخنان داسیلوا
از سوی دیگر برزیل به یکی از کشورهای منتقد سیاست‌های آمریکا در حمایت از اسرائیل در جنگ غزه تبدیل شده و بازتاب‌های سخنان اخیر او درباره جنایات اسرائیل همچنان ادامه دارد. لولا داسیلوا چند روز قبل در اجلاس اتحادیه آفریقا در شهر آدیس‌آبابا، پایتخت اتیوپی گفت جنگ اسرائیل در غزه یک «نسل‌کشی» و جنگ یک «ارتش بسیار آماده علیه زنان و کودکان» بوده و مشابه با اقدامات آدولف هیتلر، حاکم آلمان نازی سابق در زمان کشتار یهودیان است.صهیونیست‌ها که در چهار ماه گذشته، نزدیک به 30هزار نفر از مردم غزه را به شهادت رسانده‌اند به‌شدت از این موضع‌گیری خشمگین شده و اظهارات مورالس را «شرم‌آور» خوانده‌اند. یسرائیل کاتص، وزیر خارجه رژیم‌صهیونیستی هم در دیدار با سفیر برزیل گفت: «به رئیس‌جمهور لولا اطلاع دهید او تا زمانی که عذرخواهی نکند و از این اظهارات برنگردد، عنصری نامطلوب در اسرائیل محسوب می‌شود.»اما سلسو آموریم، مشاور ویژه امور بین‌الملل لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل تاکید کرد او به خاطر مقایسه جنایات صهیونیست‌ها در غزه با جنایات آدولف هیتلر عذرخواهی نخواهد کرد.

حمایت از مواضع ضدصهیونیستی

اوو مورالس، رئیس‌جمهور پیشین بولیوی ضمن حمایت از مواضع رئیس‌جمهور برزیل لولا داسیلوا درباره فلسطین، نسل‌کشی اسرائیل در غزه را محکوم کرد.
مورالس اقدام اخیر اسرائیل علیه رئیس‌جمهور برزیل را «افتخاری» برای او در پیشگاه مردم جهان دانست. رئیس‌جمهور پیشین بولیوی در صفحه شخصی خود در ایکس (توییتر سابق) نوشت: «از برادرمان لولا داسیلوا حمایت می‌کنیم که در دفاع از زندگی و شأن مردم فلسطین در مواجهه با نسل‌کشی توسط دولت اسرائیل در غزه، به ناحق «عنصر نامطلوب» اعلام شد.»

سعید سبحانی - گروه بین الملل