روسفیدی آپارتاید در مقابل صهیونیست‌ها

روسفیدی آپارتاید در مقابل صهیونیست‌ها

جلسات استماع دادگاه بین‌المللی دادگستری درباره پیامدهای حقوقی اشغال رژیم صهیونیستی از سال 1967 که از روز دوشنبه با حضور بی‌سابقه 52 کشور آغاز شده، خبرساز شده است.

این جلسات متفاوت پرونده نسل‌کشی است که آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستی در دادگاه لاهه مطرح کرد و اواخر ژانویه دیوان بین‌المللی دادگستری در ارتباط با شکایت آفریقای جنوبی از تل‌آویو خواست همه اقدامات لازم برای جلوگیری از نسل‌کشی در غزه را به کار بگیرد.

اگرچه صهیونیست‌ها نشان داده‌اند که به هیچ قانون و نهاد بین‌المللی پایبند نیستند اما برگزاری این جلسات به خودی خود باعث گسترش موج اقدامات ضدصهیونیستی در جهان شده و به دولت‌های مستقل در اقدام علیه سیاست‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی شجاعت داده است.

در این میان پیشرو بودن آفریقای جنوبی در اقدامات حقوقی علیه رژیم صهیونیستی برای افکار عمومی جهان بسیار پرمعناست. آفریقای جنوبی کشوری است که مردم آن سال‌ها با رژیم آپارتاید مبارزه کردند و نهایتا در سال 1994 موفق به سرنگونی این رژیم شدند. اکنون شکایت این کشور از رژیم صهیونیستی در دادگاه لاهه و رای این دادگاه علیه رژیم صهیونیستی، باعث امیدواری بیشتر کشورها به نابودی این رژیم شده است.

در همین حال نماینده آفریقای جنوبی در جلسات استماع در دیوان بین‌المللی دادگستری درباره اشغالگری رژیم صهیونیستی که از دوشنبه آغاز شده، گفت اسرائیل در حال اعمال نسخه شدیدتر آپارتاید در سرزمین‌های فلسطینی نسبت به آنچه قبل از سال 1994 در آفریقای جنوبی وجود داشت، است.ووسیموزی مادونسلا، سفیر آفریقای جنوبی در هلند گفت: ما به‌عنوان آفریقای جنوبی، سیاست‌ها و اقدامات تبعیض‌آمیز غیرانسانی رژیم اسرائیل را به‌عنوان شکلی افراطی‌تر از آپارتاید که علیه سیاه‌پوستان در کشور من مرسوم بود، درک و احساس می‌کنیم. هیات آفریقای جنوبی به دادگاه جهانی گفت: گردن‌کشی اسرائیل به کشته‌شدن 30هزار فلسطینی در چهار ماه گذشته منجر شد که فقط آمار صرف نیست، بلکه گوشت و خون مردم فلسطین است.در همین حال فعالان حامی فلسطین در حالی که دادگاه لاهه از روز دوشنبه در حال برگزاری جلسات درباره اشغالگری رژیم صهیونیستی است، مقابل این دادگاه تظاهرات حمایتی برگزار کردند. حامیان غزه با در دست داشتن پرچم فلسطین، ضمن درخواست از دادگاه لاهه برای حمایت از فلسطینیان، این شعار را سر دادند: به اشغالگری پایان دهید و فلسطین را آزاد کنید.