دلجویی ایرانی از دوستان عراقی

ماجرای برخورد نامناسب با یك گردشگر عراقی در ایران پایان خوشی پیداکرد

دلجویی ایرانی از دوستان عراقی

ماجرای برخورد نامناسب با یك گردشگر عراقی در فرودگاه مشهد و تصاویر و فیلم‌هایی كه پس از این اتفاق منتشر شد، حواشی بسیاری را در پی داشت. حاشیه‌هایی كه البته به تدبیر درست، پایان خوشی داشتند.
حتما شما هم درباره این ماجرا شنیده یا در فضای مجازی فیلم و عكسی مربوط به آن دیده اید. یك زن عراقی كه به‌عنوان گردشگر به ایران آمده در فرودگاه مشهد با برخوردی روبه رو شده و در نهایت با خاطری ناخوشایند به کشورش باز می گردد. همین هم توجه بسیاری از رسانه‌های داخلی وخارجی را به خود جلب می‌كند. العربیه و برخی سایت‌ها و شبكه‌های خبری سعودی به این موضوع پرداخته و سعی كردند موضوع را به ابزاری برای ایجاد شكاف میان مردم ایران و عراق بدل كنند. این شبكه‌ها
با آب و تاب به ماجرا پرداختند و در صدد آن بودند كه ابعاد سیاسی هم به ماجرا بدهند و میانه دولتمردان ایرانی و عراقی را هم شكرآب كنند.
هر چند تا كنون توضیحی درباره آنچه كه در فرودگاه مشهد گذشته، منتشر نشده اما حتی اگر گردشگر حرف و رفتار نامناسبی هم داشته هیچ ماموری حق ضرب و شتم او را نداشته و نخواهد داشت.
بنابراین كاملا طبیعی بود كه مقامات عراقی به این اتفاق واكنش نشان داده و خواستار عذرخواهی وزارت خارجه كشورمان شوند.
احمد سحاف سخنگوی وزارت خارجه عراق طی بیانیه‌ای كه صبح پنجشنبه منتشر شد، اعلام كرد مساله شهروند این كشور را در فرودگاه مشهد  با جدیت دنبال می‌كند.
همچنین در این بیانیه تاكید شد: عراق در قلمروی خود با شهروندان خارجی منش‌محترمانه و انسان‌‎دوستانه دارد و از كشورهای دیگر هم می‌خواهد منشی مشابه پیش گیرند.
كنسولگری كشورمان در عراق اما اقدامی كاملا به‌جا و درست انجام داده و هیاتی از كنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف را به خانه زن عراقی فرستاد تا از او دلجویی شود. تصاویر این دیدار هم در رسانه‌های دو كشور منتشر شد تا مردم دو كشور بدانند اگر چنین مورد یا مواردی در هر یك از كشورها رخ دهد، هر چند اتفاق بدی است اما همه‌گیری ندارد و نباید اشتباه یك نفر در یك كشور را به پای كل مردمش نوشت.
ماجرای رسانه‌های آن سوی آبی، ما و عراق
روابط خوب مردم ایران و عراق كه بیش از هر زمانی در راهپیمایی‌های اربعین خودش را نشان می‌دهد، در چشم رسانه‌های خارجی اتفاق خوبی نیست و ظاهرا همه تلاش خود را به كار می‌بندند تا حاشیه و نكته‌ای پیدا كرده و به آن
 بپردازند. بی بی سی هم چند هفته پیش ویدئویی تهیه كرده بود كه نشان می‌داد گردشگران عراقی می‌گویند دلشان برای اوضاع بد اقتصادی مردم ایران می‌سوزد وشرایط طوری شده كه می‌توانند هر وقت اراده كردند برای تفریح به ایران بیایند.
هر چند ایران این روزها مشكلات اقتصادی خاص خود را دارد اما دامن زدن به این موضوع از طریق به میان كشیدن گردشگران عراقی، نشان از آن دارد كه ظاهرا رفت و آمدهای عادی مردم در كشور با یكدیگر خار چشم خیلی‌هاست، همان‌ها كه چند دهه پیش از طریق حزب بعث دو كشور را مقابل هم كشاندند و درگیر یك جنگ بزرگ كردند.
اما حالا خیلی چیزها عوض شده، مردم دو كشور هم‌سفره هم شده‌اند و در مسیرهای بسیاری با هم راه رفته‌اند. دولتمردان هم دلجویی را بلدند و ایرانی و عراقی دیگر مقابل هم نمی‌ایستند.