printlogo


دویدن روی تردمیل با زانوی طبیعی و سالم، رعایت اصول و داشتن كفش مخصوص، مشكلی ایجاد نمی‌كند
آداب تردمیل‌سواری
بیش از یك دهه پیش تردمیل، به عنوان یك وسیله ورزشی با هدف كمك به لاغر شدن (به‌ویژه در مورد خانم‌های خانه) و البته نشانه‌ای از زندگی مرفه وارد خانه‌های بسیاری از ایرانی‌ها شد . اما از آنجا كه انگیزه ورزش كردن و ملزم بودن به تحرك منظم روزانه در برنامه زندگی اكثر ایرانی‌ها دیده نشده است، پس از مدتی این وسیله به دلیل عوارضی كه بر زانوهای بسیاری از استفاده‌كنندگان غیر‌حرفه‌ای به‌جا می‌گذاشت به انزوای خانگی فرا‌خوانده شد‌، اما سؤالی كه همچنان برای بسیاری بدون پاسخ درست باقی مانده آن است كه آیا دویدن روی تردمیل می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی زانو شود؟ و این كه همه افراد مجاز به استفاده از این وسیله ورزشی هستند؟ پاسخ به این سؤالات را در گفت‌وگوی ما با دكتر آرش شرافت وزیری، جراح زانو بخوانید.

شنیده می‌شود بعضی افراد بعد از خرید و استفاده از تردمیل دچار زانودرد شده‌اند. آیا این مطلب صحت دارد یا نه؟ اگر این‌طور است، چرا سال‌هاست كه در همه كشورهای دنیا از این وسیله استفاده می‌شود؟
 تردمیل‌؛ متهم و بی‌تقصیر!
در صورتی كه فردی دارای یك زانوی طبیعی و سالم باشد با رعایت اصول و داشتن كفش مخصوص، دویدن چه روی تردمیل و چه روی زمین مشكلی برای زانوها ایجاد نمی‌كند.
اما دویدن روی هر سطحی چه روی زمین باشد یا روی تردمیل برای چند دسته از افراد مناسب نیست:
 كسانی كه آرتروز، ساییدگی غضروفی یا ستون فقرات دارند .
 افرادی كه وزن بالا، به‌خصوص با شاخص توده بدنی بالاتر از ۳۰ دارند .
 كسانی كه آسیب‌دیدگی در منیسك‌های زانو یا سابقه جراحی روی آنها به‌خصوص منیسك خارجی زانو دارند.
 افرادی كه دچار آسیب‌دیدگی‌های درمان‌نشده رباط‌های صلیبی زانو هستند.
 كسانی كه زانوهای به‌شدت پرانتزی دارند.
 افرادی كه تحت اعمال جراحی دیسك كمر یا درمان‌های تعویض مفصل قرار گرفته‌اند.
 افرادی كه سابقه پیچ‌خوردگی مكرر مچ پا دارند.
البته این افراد و نیز سالمندان می‌توانند با مشورت و تایید پزشك متخصص از تردمیل، بدون شیب و به صورت پیاده‌روی ملایم استفاده كنند.
 تردمیل به شرط كفش مناسب
هرگز با پاهای برهنه نباید روی تردمیل پیاده‌روی كنید یا بدوید، باید كفش‌های مخصوص دویدن را پوشیده باشید چراكه خطر آسیب‌دیدگی را به دنبال خواهد داشت.
شروع و پایان حركت روی تردمیل نیز همواره با سرعت بسیار آهسته صورت پذیرد. همچنین همواره گیره ایمنی دستگاه را باید به خود متصل كنید. به‌علاوه همواره باید
گرم كردن ( Warm Up ) و سرد كردن (Cool Down)  با سرعت‌های پایین صورت بگیرد.
در صورتی كه فردی در حین دویدن دچار سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم‌ها بشود، باید بلافاصله تمرین را متوقف كند.
 راه و رسم دویدن روی تردمیل
هنگام دویدن روی تردمیل از گرفتن دستگیره خودداری كنید، چراكه باعث افزایش خطر آسیب‌دیدگی شما می‌شود و در صورتی كه نمی‌توانید بدون گرفتن آن بدوید، سرعت شما نامناسب است و باید آن را كاهش دهید.
 از اشتباه‌های شایع در حین دویدن روی تردمیل، كوتاه كردن قدم‌ها و تندتر كردن سرعت قدم‌ها، به علت استرس ناشی از افتادن از روی دستگاه است كه باید از آن اجتناب شود. به علاوه باید سعی كنید فرود پا روی پاشنه نباشد.
همچنین باید به طور مرتب، برنامه سرعت و شیب دستگاه را تغییر دهید تا بدنتان به یكنواختی دستگاه عادت نكند. در ضمن هرگز نباید به طور ناگهانی در حین دویدن از دستگاه پایین بیایید.
 روی سطح شیبدار ندوید
خیلی‌ها تصور می‌كنند اگر تردمیل را در وضعیت شیب دار بگذارند، كالری بیشتری می‌سوزانند و سریع‌تر لاغر می‌شوند .
در حالی كه باید از دویدن طولانی‌مدت روی شیب‌های بالاتر از ۶ تا ۷ درجه حذر  كرد و حتما بعد از حدود پنج دقیقه شیب را كاهش داد؛ چرا كه در این وضعیت، فشار مضاعف روی كمر و زانوها وارد می‌شود كه آسیب زننده است. البته پیاده‌روی‌های قدرتی روی شیب‌های بالا مشكلی در پی نخواهد داشت.


آدرس مطلب http://jamejamdaily.ir/newspaper/page/5429/14/30525/0