نسخه Pdf

گفت‌وگو درباره مسائل حساس روز

گفت‌وگو درباره مسائل حساس روز

پژمان کریمی، یکی از مجریان برنامه صبح بخیر ایران است. برخلاف دیگر همکارانش در کار اجرای این برنامه، او از ابتدا تا انتها پای کار هست و کار مصاحبه با مهمان ویژه در بخش گفت‌وگوی روز را هم به عهده دارد. درحالی که عوامل برنامه در حال جمع‌وجور کردن وسایل صحنه و پشت‌صحنه بودند، سراغ پژمان کریمی رفتم و دقایقی درباره صبح بخیر ایران و حضورش در آن، گپ زدیم.

کریمی که حدود یک دهه قبل هم اجرای این برنامه را به عهده داشت، ابتدا درباره تفاوت‌های کار خودش و عملکرد صبح بخیر ایران از 10سال قبل تا به حال این گونه توضیح می‌دهد: به طور طبیعی گذشت زمان باعث افزایش تجربه و پختگی می‌شود و مطالعه بیشتر کمک می‌کند اجرا بهتر شود. الان احساس می‌کنم نسبت به گذشته با مخاطب راحت‌تر هستم و اگر حرفی می‌زنم هم با ادبیاتی خاص‌تر بیان می‌شود. خود برنامه نیز همواره با اقتضائات زمانه شکل می‌گرفت و تهیه می‌شد. این برنامه در سری جدید هم با اقتضائات جدید تولید و پخش می‌شود. بنابراین، می‌توان گفت یکی از ویژگی‌های برنامه‌های تلویزیونی این است که بر اساس نیازهای روز شکل می‌گیرند. در گذشته به مسائل اجتماعی و فرهنگی پرداخته می‌شد اما در سری جدید، مسائل سیاسی هم در کنار موضوعات دیگر، هدف قرار گرفته شده و تلاش می‌شود تا موضوعات سیاسی هم هدف پوشش و تحلیل قرار بگیرد. ضرباهنگ زندگی نسبت به یک دهه قبل تندتر شده است و به‌طورطبیعی فصل جدید هم نسبت به دوره‌های قبلی ضرباهنگ بیشتری گرفته تا با ضرباهنگ زندگی امروز همگام باشد. بخش‌های برنامه هم متنوع شده تا موضوعات بیشتری هدف تجزیه و تحلیل قرار بگیرند. صبح بخیر ایران یکی از برنامه‌های مطرح و مشهور سیماست. در نتیجه وقتی در قالب چنین برنامه‌ای قرار می‌گیرم، باید حضوری قوی و محکم باشد. چون برنامه‌ای است که هم مخاطب بیشتری دارد و هم توقع مخاطب بالاتر است.
وی می‌افزاید: یک اتفاق خیلی خوب که در صبح بخیر ایران افتاد، این بود که این برنامه دو بخش شد. بخش دوم برنامه از ساعت 8 و 30 دقیقه تا 9 صبح است که تحت عنوان «گفت‌وگوی روز» طراحی شد. در این بخش، یکی از موضوعات مهم روز دستمایه قرار می‌گیرد و با یکی از کارشناسان و مسئولان ذی‌ربط به بحث و چالش می‌پردازیم. به‌طورمثال، وقتی دیدار اعضای ناوگروه86 نیروی ارتش با رهبر معظم انقلاب برگزار شد، ما با معاون هماهنگ‌کننده این نیرو، دریادار بابک بلوچ گفت‌وگو کردیم و درباره ابعاد مختلف آن سفر درخشان و حماسی نیروی دریایی که اقتدار و قدرت نیروهای مسلح ایران را به رخ دنیا کشاند، صحبت شد. یکی دیگر از ویژگی‌های بخش گفت‌وگوی روز صبح بخیر ایران این است که راجع به دستاوردهای کشورمان صحبت می‌کنیم. این‌که دانشمندان و نخبگان ما هر روز یک دستاورد جدید را ارائه می‌کنند و ما این دستاوردها را معرفی می‌کنیم تا حرکت رو به جلوی کشورمان در نظر مخاطبان تصویر شود.
او درباره تنظیم محتوای برنامه هم می‌گوید: سردبیر برنامه، خانم عظیمی‌ستوده است که خودشان نویسنده و کارشناس عرصه کتاب هستند. به‌طورطبیعی من که خودم هم اهل قلم هستم، همکاری حرفه‌ای راحت‌تر انجام می‌شود و ایشان این شرایط را فراهم کرده تا ما هم بتوانیم نظر دهیم و به این شکل، یک عرصه تعامل خوبی به‌وجود آمده و باعث می‌شود تا به اهم موضوعات روز از زوایای مختلف پرداخته شود. به نظر من، نقش سردبیر در برنامه‌ای چون صبح بخیر ایران خیلی مهم است و موتور فکری برنامه محسوب می‌شود.
کریمی درباره لزوم نشاط‌بخشی به مخاطب در برنامه‌های صبحگاهی نیز تأکید می‌کند: به نظرم وقتی موضوعات مهم دستمایه قرار می‌گیرد و به شکل جذاب یعنی از زاویه‌ای نو و بدیع به آنها پرداخته می‌شود، وقتی کارشناس ما خودش یک نشاط صبحگاهی دارد و با تعهد به موضوعات نگاه می‌کند و نسبت به مخاطب هم تعهد دارد، وقتی مجری ما نیز چنین حسی دارد و خودش را نسبت به برنامه و مخاطب مسئول می‌داند و احساس تکلیف می‌کند و درمجموع، ضرباهنگ برنامه متناسب با ضرباهنگ صبحگاه است مخاطب ناخودآگاه خودش با برنامه همراه می‌شود.
او یک خاطره هم از حضورش در صبح بخیر ایران تعریف می‌کند: ما برای این‌که سر صحنه برنامه حاضر شویم، باید صبح خیلی زود بیدار شویم. بنابراین گاهی شده که نتوانستم زود بخوابم و از ترس خواب‌ماندن یا کم‌خوابی، اصلا نخوابیدم و بدون این‌که استراحت کرده باشم، سر ضبط حاضر شدم و خدا را شکر هیچ‌کس هم متوجه نشد. مثل همین امروز که به‌دلیل بیمار شدن فرزندم، شب اصلا نخوابیدم.
ضمیمه نوجوانه