وحشت از «زمین» غزه

چرا حمله زمینی ‌صهیونیست‌ها‌ پاشنه آشیل نتانیاهو است؟

وحشت از «زمین» غزه

شکست فاجعه‌بار صهیونیست‌ها و از دست دادن برخی شهرک‌ها و مقرهای نظامی، باعث شده سران این رژیم در روزهای اخیر غیرنظامیان و مردم بی‌گناه غزه را مورد حمله قرار داده و با محاصره آنها جنایت جنگی مرتکب شوند. امیرعبداللهیان با سفر منطقه‌ای خود به عراق، لبنان، سوریه و قطر رایزنی‌ها برای جلوگیری از جنایات این رژیم را پیگیری می‌کند.

ترسیم خطوط قرمز و حضور میدانی متحدان رژیم صهیونیستی از یک سو و آماده‌باش گروه‌های مقاومت در سراسر منطقه از دیگر سو حاکی از برقراری نوعی وضعیت موازنه در جبهه‌های مختلف است. باوجود این، نوع آرایش نظامی رژیم صهیونیستی در مرز نوار غزه و هشدار تل‌آویو به سازمان ملل متحد برای تخلیه شمال این باریکه، از افرایش احتمال آغاز عملیات زمینی صهیونیست‌ها در منطقه حکایت دارد، هرچند که رژیم به بهانه‌های واهی مثل آب و هوا تاکنون جرأت حمله زمینی به غزه را نداشته است. اگر کابینه اضطراری رژیم صهیونیستی برای حمله زمینی به نوار غزه به تصمیم نهایی رسیده باشد، آنگاه احتمال پاسخ متقابل از سوی نیروهای مقاومت و بازشدن جبهه شمال شدت خواهد گرفت. برهمین اساس به نظرمی‌آید سفر منطقه‌ای امیرعبداللهیان درراستای افزایش هماهنگی میان اعضای محورمقاومت برای پاسخ احتمالی به تجاوز صهیونیست‌ها باشد.
   
هیچ تضمینی برای عدم گسترش دامنه درگیری‌ها نیست
ازسوی دیگر وزیر خارجه کشورمان در دیدار امیر قطر گفت: همه کشورهای اسلامی باید برای پایان دادن به جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌گناه غزه حرکت کنند. وی افزود: اگر حملات رژیم صهیونیستی به غیرنظامیان در غزه ادامه یابد، هیچ‌کس نمی‌تواند تضمین کند که دامنه درگیری‌ها گسترش نخواهد یافت.وزیر خارجه کشورمان با اشاره به گفت‌وگوهای تلفنی رئیس جمهور کشورمان با امیر قطر و نیز بیان نتیجه مشورت‌های منطقه‌ای خود با مقامات کشورهای منطقه در چارچوب سفر جاری و همچنین گفت‌وگوهای تلفنی با مقامات کشورهای مختلف در روزهای اخیر، بر ضرورت تحرک جمعی کشورهای اسلامی برای پایان بخشیدن به جنایات جنگی رژیم آپارتاید صهیونیستی علیه شهروندان غزه تاکید کرد و در این چارچوب بر اهمیت برگزاری نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی در سطح وزرای خارجه و نیز رؤسای این کشورها تصریح کرد.
وی افزود: در صورت ادامه حملات رژیم صهیونیستی علیه شهروندان و مردم بی‌دفاع غزه، هیچ‌کس نمی‌تواند کنترل اوضاع و عدم گسترش دامنه درگیری‌ها را تضمین کند.
وی افزود: آمریکا که دیگران را به خویشتنداری توصیه می‌کند، خود به چنین توصیه‌ای ملتزم نیست و حمایت‌های همه‌جانبه خود را از رژیم صهیونیستی تقویت کرده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: آنهایی که علاقه‌مندند دامنه جنگ و بحران توسعه نیابد، ضرورت دارد مانع حملات وحشیانه جاری رژیم صهیونیستی علیه شهروندان و غیرنظامیان در غزه شوند.
امیرعبداللهیان با اشاره به گفت‌وگوهای خود با مسؤلان عالیرتبه جنبش حماس در بیروت و دوحه گفت: مسؤلان جنبش یادشده تاکید کردند با نگاه اسلامی و انسانی، رسیدگی به موضوع اسرای غیرنظامی را با اولویت در برنامه خود دارند و اگر شرایط میدانی فراهم شود در این زمینه اقدام لازم را انجام خواهند داد.شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر نیز در این دیدار شرایط انسانی غزه را نگران کننده خواند و گفت اولویت ما توقف جنایات در غزه است و موضع ما در خصوص فلسطین تغییری نمی‌کند.
وی افزود: نیروهای اشغالگر مسئول جنایاتی هستند که مرتکب می‌شوند.
 
ماشه آماده موشک عیاش 250
حالا همه‌چیز به دست مقاومت است، فقط در یک فقره موشک عیاش با برد ۲۵۰ کیلومتری و سر جنگی بیش از ۳۰۰ کیلوگرمی خود تمام خاک سرزمین‌های اشغالی را تحت پوشش دارد و حتی توان ضربه زنی به اهداف محافظت شده یا زیر زمینی را نیز خواهد داشت. روز (۱۳ اکتبر) منابع رسانه‌ای مقاومت از شلیک یک تیر موشک بالستیک عیاش۲۵۰ به سمت شهر صفد در نزدیکی مرز لبنان و جولان اشغالی خبر دادند و منابع صهیونیستی نیز با تایید خبر شلیک این موشک به سمت شهر صفد مدعی شدند این موشک توسط پدافند هوایی این رژیم و سامانه فلاخن داوود سرنگون شده است.در صورتی که ارتش رژیم صهیونیستی دچار حماقت شده و قصد انجام عملیات زمینی علیه نوار غزه را داشته باشد، انتظار می‌رود شاهد شلیک پرتعداد راکت‌های سنگین، موشک بالستیک عیاش۲۵۰ و موج پهپادهای انتحاری مقاومت به سوی سراسر سرزمین اشغالی در روزهای آینده باشیم.

ساعت صفر مقاومت
کما این که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران شامگاه شنبه درحالی با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس و تعدادی از رهبران این جنبش در دوحه دیدار و درباره آخرین تحولات فلسطین و غزه گفت‌وگو کرد که این اولین دیدار رسمی هنیه با مقامات کشورمان بعد از پیروزی عملیات طوفان‌الاقصی است. وزیر خارجه ایران در این دیدار با اشاره به این‌که مسأله فلسطین همانند قبل مهم‌ترین موضوع جهان اسلام است، گفت: حمایت از فلسطین یک مسئولیت دینی، انسانی و اخلاقی است و امروز بیش از گذشته ‌باید همه مسلمانان، مؤمنان و انسان‌های آزاده در کنار فلسطین و ملت مظلوم آن باشند. امیرعبداللهیان با تبریک پیروزی‌های مقاومت ملت فلسطین، افزود: حجم جنایات جنگی صهیونیست‌ها علیه مردم غزه بالاست، چون ضربه‌ای از ملت فلسطین دریافت کردند که بی‌سابقه بوده است. وی با اشاره به تلاش‌ جمهوری اسلامی ایران در رایزنی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به منظور توقف حملات وحشیانه صهیونیست‌ها علیه مردم مظلوم غزه، توضیح داد: ما در این ایام در راستای حمایت از مردم غزه در مقابل جنایات جنگی رژیم صهیونیستی، پیشنهاد برگزاری اجلاس فوق‌العاده وزرای خارجه کشورهای اسلامی را مطرح کردیم و به تلاش‌ها و پیگیری‌های خود ادامه خواهیم داد و از هر ابتکار عمل کشورهای اسلامی در حمایت از ملت فلسطین حمایت می‌کنیم. وزیر خارجه ایران با اشاره به اقدام خودجوش ملت فلسطین در طراحی و اجرای عملیات طوفان الاقصی، افزود: به اعتراف بسیاری از صاحب‌نظران، طوفان الاقصی نشان داد که برخلاف تصور غلط برخی‌ها، فلسطین زنده است و روند عادی سازی برخی کشورها نمی‌تواند خللی در اراده محکم ملت فلسطین در پیگیری حقوق طبیعی، انسانی و قانونی آنان ایجاد کند. امیرعبداللهیان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه از اصول و ارزش‌های خود در حمایت از ملت فلسطین کوتاه نخواهد آمد.
وی تصریح کرد: طوفان الاقصی، واکنش طبیعی ملت فلسطین نسبت به جنایات مستمر و اقدامات تحریک آمیز دولت افراطی بنیامین نتانیاهو به‌خصوص تعرض مکرر صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی بود. 
امیرعبداللهیان گفت: اگر جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در غزه ادامه یابد، هر احتمالی در منطقه وارد است و جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های خود را برای توقف جنایات جنگی صهیونیست‌ها ادامه خواهد داد.
اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس نیز با ابلاغ سلام خود به رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهور و نیز ملت ایران و تشکر از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از فلسطین، عنوان کرد: برگزاری نشست مقامات عالی سازمان همکاری اسلامی بسیار مهم است و انتظار داریم شاهد حمایت قوی جهان اسلام از ملت فلسطین باشیم.
هنیه گفت: عملیات الاقصی یک ضربه و شکست استراتژیک بر رژیم صهیونیستی وارد کرد و کشتار و جنایات آنها در غزه نشان دهنده درماندگی و آشفتگی آنهاست و به‌رغم جنایت جنگی، کشتارهای وحشیانه و کور، تخریب منازل، مساجد، بیمارستان‌ها و اماکن عمومی اما مقاومت فلسطین مقتدر و توانمند است.