جاده توسعه، راه ثروت

«جام‌جم» مزایای تجارت ایران با اعضای شانگهای را بررسی می‌کند

جاده توسعه، راه ثروت

در کنار بریکس یکی از نهادهایی که با هدف ایجاد موزانه دربرابر نفوذ آمریکا و ناتو در جهان تشکیل شده، سازمان همکاری‌های شانگهای متشکل از چین، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ازبکستان، هند، پاکستان و ایران است. هم‌اکنون کشورهای عضو این سازمان سیاسی- اقتصادی 43درصد از جمعیت جهان، 20درصد از صادرات و 20درصد از واردات جهان را در اختیار دارند و از طرف دیگر به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان انرژی در جهان نیز معرفی می‌شوند.

با این حال کشورمان در سال جاری با توسعه دیپلماسی سیاسی-اقتصادی، دولت سیزدهم به عضویت این سازمان مهم درآمده است و می‌توان گفت عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگهای نه‌تنها از جهت گسترش این سازمان بلکه به دلیل غنای ژئوپولیتیکی آن در به چالش فراخواندن نظم جهانی زیرنظر آمریکا اهمیت دارد. به نظر می‌رسد عضویت ایران در سازمان شانگهای این امکان را می‌دهد که حمایت از اجرای دو پیشنهاد عمده اتصال شمال به جنوب را در اولویت قرار دهد. پیشنهادهایی که شامل کریدور بین‌المللی حمل و نقل شمال جنوب است که اتحادیه اروپا را از طریق روسیه و ایران به هند متصل می‌کند و همچنین توسعه بندر و راه‌آهن چابهار - زاهدان که هند را از طریق ایران به افغانستان آسیای مرکزی و روسیه پیوند می‌زند. علاوه بر این، تکمیل کریدور ایران - افغانستان – ازبکستان، می‌تواند شهرهایی مانند مزارشریف و هرات را مستقیما به بندر چابهار ایران متصل ‌کند که این کریدورها همواره موردتوجه کشورهای سازمان شانگهای مانند چین، روسیه و هند بوده است.همچنین گفته شده ایران در جاده ابریشم نقش‌آفرینی خواهد کرد و این موضوع می‌تواند موجب افزایش تجارت ایران با کشورهای دیگر از جمله چین شود. اکنون چین دومین اقتصاد جهان است و شریک استراتژیک کشورمان محسوب می‌شود، از این رو توسعه تجارت از طریق برنامه‌های توسعه‌ای و کریدوری امکان پذیر است. 
 
45 درصد صادرات ایران به شانگهای
مطابق اعلام گمرک کشور، در هفت‌ماه سال جاری 79 میلیون و 490 هزار و 185 تن کالا به ارزش 28 میلیارد و 344 میلیون و 696 دلار به خارج از کشور صادر شده است بنابراین مجموع صادرات ایران به کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای درهفت‌ماه امسال  11 میلیارد و 453 میلیون دلار یا به عبارت دیگر 35 میلیون و 11هزار 788 تن بوده است که این امر نشان‌دهنده سهم 40 درصدی به لحاظ ارزشی و سهم 44 درصدی به لحاظ وزنی کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای از واردات کلی محصولات از ایران است.

مجموع تجارت ایران با  شانگهای
در مدت ذکر شده مجموع تجارت ایران به 100 میلیون و 406 هزار و 185 تن به ارزش 64 میلیارد و 351 میلیون دلار رسیده است.مجموع تجارت ایران با اعضای سازمان همکاری شانگهای در هفت‌‌ماهه نخست سال جاری به 41 میلیون و 431 هزار و 345 تن انواع کالاها به ارزش حدود 23 میلیارد و 749 دلار می‌رسد. همچنین باید به این نکته نیز اشاره کرد که تراز تجاری ایران با هند، پاکستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان مثبت بوده ولی تراز تجاری ایران با چین و روسیه منفی است به همین دلیل باید برنامه‌ریزی درستی  برای افزایش  صادرات به این کشور ها داشته باشیم.

امین محمودی - گروه اقتصاد