تصویری از ورزشکاران ضداسرائیلی در یک مستند

در گفت‌وگوی «جام‌جم» با طراح و نویسنده «در برابر تاریکی» مطرح شد

تصویری از ورزشکاران ضداسرائیلی در یک مستند

مدتی است شبکه مستند اقدام به پخش مستند 13قسمتی به نام «دربرابر تاریکی» به کارگردانی اسماعیل ذبیح‌ا... و با طراحی و نویسندگی وحید مردانه کرده‌است. این مجموعه روایتی متفاوت از زندگی‌نامه ورزشکاران خارجی در رشته‌های مختلف است که حامی فلسطین‌ هستند و رویکردهای ضد‌اسرائیلی دارند.

البته این رویکرد در زندگی آنان نقش مهمی داشته و تنها یک شعار رسانه‌ای مخصوص فضای مجازی نیست، بلکه نسبت به آن اقدامات عملی انجام داده‌اند و همه دنیا حمایت آنها از فلسطین را دیده‌اند. ضمن این‌که درهر قسمت تلاش شده ازبیوگرافی خود ورزشکار استفاده کنند و هر قسمت شامل پرتره‌ای از خود ورزشکار به همراه فعالیت‌های ضداسرائیلی اوست.
وحید مردانه طراح و یکی از نویسندگان این مستند است که در گفت‌و‌گو با جام‌جم درباره هدف از ساخت این مستند بیان می‌کند: کار من در اصل پژوهشگری درحوزه فلسطین است. به همین ‌دلیل سال‌ها این مسأله ذهنم را درگیر کرده بود که یکی از مهم‌ترین ابزارهای صهیونیست‌ها در بحث دیپلماسی و شست‌وشوی مغزی که انجام می‌دهند، حضور سلبریتی‌هاست که از طریق آنها پیام‌های‌شان را منتقل می‌کنند.وی همچنین می‌افزاید: از طرف دیگر من می‌دیدم که ما چهره‌های بزرگ جهانی داریم که از فلسطین حمایت می‌کنند، ولی از آنجا که قدرت رسانه‌های دشمن بیشتر است، در این زمینه کارهایی انجام نشده‌است و تمام کسانی که حامی مردم فلسطین هستند، کمتر از این ابزار استفاده کرده‌اند. بنابراین این ایده از همان سال‌های 2014 شکل گرفت و در جنگ غزه این چهره‌ها درباره این مسأله صحبت و اظهارنظر کردند. آغاز آن با معرفی این افراد در فضای مجازی بود تا این‌که ایده ساخت این مستند مطرح شد. وی ادامه می‌دهد: تحقیق و پژوهش این کار چند سال طول کشید تا بتوانم این افراد و صحبت‌های‌شان را جمع‌بندی کنم، البته صرفا یک نمونه بود و قرار است این کار را ادامه بدهیم. ضمن این‌که تلاش کردیم تنوع رشته‌ای را هم رعایت کنیم و صرفا سراغ فوتبالیست‌ها نرویم و به رشته‌های دیگر هم توجه داشته باشیم. مثل سوارکار آلمانی به نام کریستین زیبرمن که در المپیک 2016 تصمیم می‌گیرد در حمایت از فلسطین پاسپورت فلسطینی بگیرد و برای فلسطین مسابقه بدهد که این کار را هم انجام می‌دهد. 
مردانه همچنین درباره حضور ورزشکاران ایرانی در این مستند هم بیان می‌کند: سال‌هاست که این قضیه را دنبال می‌کنم، می‌توانم بگویم ورزشکاران خودمان به نوعی پیشقراول این دست اتفاقات هستند. با این حال سعی کردیم نگاه‌ها و نظرات را به این کار با حضور چهره‌هایی مثل مارادونا جلب کنیم و بعد سراغ ورزشکاران خودمان برویم که البته در همین مستند هم اشاره‌هایی به آنها شده‌است. ما حدود 600 ورزشکار ایرانی داریم که در رشته‌های مختلف ورزشی با نماینده رژیم صهیونیستی بازی نکرده‌اند و می‌توانیم روی آنها به صورت پرتره کار کنیم، چون خیلی فیلم‌های باکیفیتی از آنها نداریم و باید سراغ آنها برویم که نیازمند بودجه زیادی است. من اسامی این افراد را با عشق پیدا کرده‌ام و منتظر فرصتی برای ساخت مستندی درباره ورزشکاران ایرانی هستم.

زینب علیپور طهرانی | گروه رسانه