بخشش قاتل بی‌ملاقاتی پس از 14سال 

بخشش قاتل بی‌ملاقاتی پس از 14سال 

مردی که در جریان درگیری با مرد جوانی او را کشته و 14سال زیر تیغ بود، با کمک خیرین دیه مقتول را پرداخت کرد و آزاد شد.

به گزارش خبرنگار جام‌جم، اوایل آبان سال 88 جسد مردی جوان که تبعه افغانستان بود در ساختمان مخروبه‌ای در جنوب تهران که با ضربه میله آهنی به سرش به قتل رسیده بود، کشف شد‌. در جریان تحقیقات معلوم شد او با بصیر که هموطنش بوده، اختلاف داشته که این مرد تحت تعقیب بود و بعد از یک هفته فرار بازداشت شد. او ابتدا مدعی شد که نصیر معتاد بوده و دچار توهم شده بود. او تصور می‌کرده پول‌هایش را من سرقت کرده‌ام که همین باعث دعوا شد و او را کشتم. در تحقیقات بعدی ادعاهای جدیدی را مطرح کرد و گفت: مقتول نسبت به دختر نوجوانم نظری سوء داشت و حتی می‌خواسته به او تجاوز کند که موفق نشد. به قصد انتقام او را به ساختمان متروکه کشانده و با میله آهنی به سرش زده، او را کشتم. 
مدتی بعد اولیای دم برای متهم در دادگاه کیفری یک استان تهران درخواست قصاص کردند. بصیر در جلسه دادگاه در دفاع از خود گفت‌: نصیر نیت شومی درباره دخترم داشت و می‌خواست به او تجاوز کند که متوجه شدم و درصدد انتقام بودم که او را به ساختمان متروکه کشانده و با میله آهنی کشتم.
حکم قصاص وی صادر شد و این رای در دیوان‌عالی کشور تایید و برای اجرا به شعبه اول اجرای احکام دادسرای جنایی تهران ارسال شد‌. بصیر 14 سال زیر تیغ بود و هر روز و شب کابوس مرگ می‌دید‌. برخی از دوستانش در زندان قصاص شده و برخی رضایت گرفته بودند اما در این سال‌ها بلاتکلیف بود و در برزخ مرگ و زندگی به‌سر می‌برد‌. نمی‌دانست سرانجام قصاص می‌شود یا روزنه‌ای برای بخشش پیدا می‌کند. این در حالی بود که چند روز قبل محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تهران همراه بازپرسان جنایی برای بازدید به زندان قزلحصار رفته بودند‌. در این دیدار بصیر به گفت‌و‌گو با آنها پرداخت و اعلام کرد که سال‌هاست خانواده و دخترش به افغانستان رفته و در این سال‌ها بی‌ملاقاتی بوده، خبری از آنها ندارد و بلاتکلیف است. در ادامه جلسه صلح و سازشی با خانواده مقتول برگزار شد و آنها قبول کردند قاتل را ببخشند اما شرط بخشش آنها دریافت دیه بود.
قاضی اصغری، دادیار شعبه اول اجرای احکام دادسرای جنایی تهران با تایید این خبر به جام‌جم گفت‌: واحد صلح و سازش دادسرا و نیز مددکاران زندان و خیریه شهدای مدافع حرم در این باره تلاش کردند و توانستند پول دیه را به کمک خیرین جمع‌آوری و به خانواده مقتول بپردازند و رضایت آنها را جلب کنند؛ بنابراین مرد زندانی از قصاص رها شد و بعد از 14 سال شرایط آزادی وی فراهم شد که به‌زودی نزد خانواده‌اش برمی‌گردد.