از حماسه آفرینان خرمشهر عقب هستیم

رئیس رسانه ملی در مراسم تجلیل از هنرمندان دفاع‌مقدس:

از حماسه آفرینان خرمشهر عقب هستیم

مراسم تجلیل از هنرمندان راوی حماسه خرمشهر با حضور جمعی از مقامات لشکری و کشوری، مدیران ارشد صداوسیما و هنرمندان دفاع‌مقدس در مرکز همایش‌های سازمان صداوسیما برگزار شد.

پیمان جبلی رئیس صداوسیما، سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، سعید مقیسه رئیس ساترا، محمدحسین لطیفی، علیرضا قزوه، احمدرضا درویش، محمد گلریز، غلام کویتی‌پور، انسیه شاه‌حسینی و عبدالحمید قدیریان نقاش از جمله حاضران مراسم تجلیل بودند. در این مراسم رئیس صداو سیما تاکید کرد تا سال‌ها هرچه بنویسند و فیلم و سریال بسازند باز هم در مقابل حماسه آفرینان خرمشهر عقب هستیم. 

دکتر پیمان جبلی، رئیس رسانه ملی در بخشی از این مراسم  گفت: افتخار می‌کنم در شب سالگرد حماسه ماندنی آزادی خرمشهر و فتح خونین‌شهر مهمان شما هستم. شاید قرن‌ها بود که وقتی از تاریخ معاصر صحبت می‌کردیم باید سر را به زیر می‌انداختیم. عادت کرده بودیم در هر دوره‌ای از تاریخ معاصر وقتی به رویدادهای آن مقطع فکر می‌کنیم، شرمگین باشیم. انگار سرنوشت ما این چنین نوشته بود که در هر دوره حکومتی یک برگ شرمندگی وجود داشته باشد. زمانی سرزمین هرات، زمانی باکو و بحرین را از دست دادیم با فاصله‌های زمانی کم  تا این‌که دوران پرافتخار انقلاب بر ما ارزانی شد.
 
دوران پر افتخار
جبلی افزود: افتخاراتی را جوانان این کشور رقم زدند و اجازه ندادند یک میلی‌متر از خاک این کشور به یغما برود. افتخار می‌کنیم که این دوران را درک می‌کنیم. آزادی خرمشهر را جشن گرفتیم و قاب‌هایی در ذهن‌مان مانده که با بزرگانی در این جمع پیوند خورده است. تمام آنچه تا الان از ابتدای روزهای انقلاب از تاریخ‌های به‌یاد ماندنی ایام دفاع‌مقدس در فیلم، داستان‌ها و هنر ثبت و ضبط شده قطره‌ای از اقیانوس حماسه‌آفرینی‌های دفاع‌مقدس است.رئیس صداوسیما ضمن اشاره به آثار در دست نگارش و فاخر دفاع‌مقدس بیان کرد: تا سال‌ها هرچه بنویسند و فیلم و سریال بسازند باز هم در مقابل حماسه آفرینان خرمشهر عقب هستیم. ما در آثار ثبت شده هنری دفاع‌مقدس هیچ‌گاه با واژه شکست روبه‌رو نبوده‌ایم. فتوحات ملی در این دوران رخ داد و هنرمندانی چون لطیفی، درویش و... آثار فاخر دفاع‌مقدس را در دست نگارش و تهیه دارند اما این مقاطع مهم دفاع‌مقدس را باید همچنان در دست تولید داشته باشیم. امیدوارم در این مسیر خسته نشویم.
به گزارش فارس، وی گفت: از جنایت، انساندوستی و نجات فلان سرباز خلق می‌کنند ولی ما از تاریخ واقعی رشادت و حماسه آن‌طور که باید و شاید نتوانستیم خلق کنیم. امیدوارم خداوند به جامعه هنری از نگارش داستان و فیلمنامه تا شعر، موسیقی، تئاتر، سینما و تلویزیون به همه این توفیق ادای وظیفه و قدرشناسی نسبت به شهدا را عنایت کند.
   
نقش امام را در دفاع‌مقدس نتوانستیم نشان دهیم
سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس گفت: یکی از غفلت‌هایی که در انقلاب و دفاع‌مقدس شد، این بود که نقش امام در دفاع‌مقدس را نتوانستیم نشان دهیم. وقتی جنگ شد و به ما هجمه صورت گرفت، رژیم بعث به انقلاب اسلامی حمله کرد، علاوه بر این‌که به ایران حمله کرد. امام توانست اتحاد را ایجاد کند. ارتش، سپاه، عشایر و از هر قشری به میدان آمدند تا ایران سربلند بماند.رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس ادامه داد: ما دو صحنه در کشور داشتیم که مردم شادی کردند، یکی پیروزی انقلاب و یکی فتح خرمشهر بود. آزادسازی بیت‌المقدس یا خرمشهر بزرگ‌ترین عملیات بود. رژیم بعث با 13لشکر به ما حمله و با 300هواپیما شروع کرد ولی در پایان جنگ بیش از ۶۰ لشکر و بیش از ۶۰۰ هواپیما داشت. بعد از خرمشهر باید دفاع‌مقدس ادامه پیدا می‌کرد، چون هنوز دشمن در زمین‌های ما بود. آزادی و امنیتی که الان داریم، حاصل ایثار و فداکاری ملت ایران، امام و ... است. متوسط سن شهدای ما در دفاع‌مقدس بین ۲۰ تا ۲۳ سال بوده است.وی افزود: امروز هرچه از دفاع‌مقدس در حافظه مردم ثبت شده از هنرمندان است. آقای درویش، آقای گلریز اینجا هستند یا آقای لطیفی که فیلم غریب را ساخته‌اند. اگر دفاع‌مقدس را در قاب هنر نیاوریم نمی‌توانیم موفق شویم باید در هنر، سرود، شعر و... بیاید. یک فیلم سینمایی یک عملیات را معرفی می‌کند.سردار کارگر گفت: ما در جنگ حتی سیم خاردار هم وارد می‌کردیم و امروز ما را متهم می‌کنند که موشک و پهپاد می‌سازیم. نظام جمهوری اسلامی آینده فوق‌العاده درخشانی دارد اما این سختی‌ها هم هست‌.در ادامه عبدالحمید قدیریان، کاظم چلیپا، محسن نفر، اسماعیل داوری‌فر و بهزاد عبدی به‌خاطر سمفونی «در محاصره»، امیر راغب فرزند احمدعلی راغب، محمد گلریز، خیرا... تقیانی پور کارگردان «نجلا»، امیرمهدی پوروزیری کارگردان «مینو»، محمدرضا شفیعی تهیه کننده «کیمیا»، پرویز یشایایی، منیره قیدی کارگردان «دسته دختران»، انسیه شاه حسینی، محمدحسین لطیفی و غلام کویتی‌پور تجلیل شدند. بخشی از این مراسم هم یادبودی از مجید انتظامی بود که با پخش مستندی کوتاه از او صورت گرفت. او که به‌دلیل کسالت در این مراسم حضور نداشت با پیامی ویدئویی این مراسم را همراهی کرد.
همچنین با حضور سردار کارگر، پیمان جبلی و محمدحسین لطیفی از فیلمنامه احمدرضا درویش با عنوان درخشش رونمایی شد. در این مراسم خانواده شهید محمدحسین شریف قنوتی، خانواده شهیدان عبدالرسول، غلامرضا نورانی و خانواده شهیدان صالح‌پور تجلیل شد. همچنین گلعلی بابایی نویسنده «همپای صاعقه»، زهرا حسینی نویسنده کتاب «دا»، سمیه شریف لو و سیده فوزیه مدیح نویسنده و راوی کتاب «زیباترین روزهای زندگی»، لیلا محمدی و مینا کمایی نویسنده و راوی کتاب «دختران ا. پی. دی»، فائزه ساسانی 
خواه نویسنده کتاب «چراغ‌های روشن شهر»، بهناز ضرابی زاده نویسنده کتاب «ساجی»، اسماعیل ساعی فر از خانواده حمید سبزواری، محمد گلریز، طاهره شیخ الحکمایی، اصغر بختیاری و مرتضی شعبانی عوامل مستند «شهری در آسمان»، بیژن نوباوه، رضا کامرانی و غلامرضا کوچک به‌عنوان خبرنگاران حوزه دفاع‌مقدس و سازندگان مستند «پل آزادی» تجلیل شدند. در این مراسم  ارکستر مجلسی تهران با حضور بهزاد عبدی تنظیم‌کننده، آرش امینی رهبر ارکستر و جاوید عسکری به‌عنوان خواننده اجرا شد.

حاتمی‌کیا دیده‌بان سینمای ملی ایران است
احمدرضا درویش در بخشی از این مراسم گفت: صحبت از سینمای دفاع‌مقدس و خرمشهر است. خواهشی از همه دوستان دارم. وقتی صحبت از سینمای جنگ می‌شود، نمی‌توان نامی از رسول ملاقلی پور نبرد. او معلم من بود. او پرچم سینمای دفاع‌مقدس در کشور است که خدمات بسیاری به این سینما کرد. او پرشی برای سینمای ایران داشت.وی یادآور شد: ما در عرصه فیلمبرداری و طراحی صحنه برای این سینما شخصیت‌های بزرگی داریم. مجید میرفخرایی، محمد آلادپوش و… همه اینها مدیون یک مرد بزرگ است که دیده‌بان سینمای دفاع‌مقدس یعنی ابراهیم حاتمی‌کیاست. از همه کسانی که پیشکسوت هستند، تشکر می‌کنم. من مدیون آموزه‌های حاتمی‌کیا هستم.