قصه‌های شورانگیز از دل تاریخ

قصه‌های شورانگیز از دل تاریخ

سریال‌های تاریخی، سهم عمده‌ای در جذب مخاطب دارند. این مجموعه‌ها چه برگرفته از داستان‌های واقعی در دل تاریخ باشند یا زاییده ذهن خلاق نویسنده و کارگردان، همواره نقش تأثیرگذاری در آشنا کردن جوانان با تاریخ داشته‌اند.

مردم مجموعه‌های تاریخی را با علاقه و اشتیاق بیشتری دنبال می‌کنند، البته شیوه پرداختن به داستان‌ها و چگونگی تصویرسازی در زمان تاریخ مورد نظر تأثیر تعیین‌کننده‌ای در استقبال مردم از این مجموعه‌ها دارد. بنابراین ضرورت دارد که سازندگان آثار نمایشی به‌دنبال قصه‌های جذاب از دل تاریخ باشند تا از این طریق بتوانند مخاطبان را به‌ویژه نسل جوان را با تاریخ بیشتر آشنا کنند.
یکی از مجموعه‌های تاریخی که پخش آن از سال گذشته شروع شده و همچنان از شبکه یک سیما ادامه دارد، سریال «گیل‌دخت» است. این سریال که به کارگردانی مجید اسماعیلی و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی و نویسندگی مجید آسودگان به سفارش مرکز فیلم و سریال معاونت برون‌مرزی صداوسیما تولید شده است. اسماعیلی تا به حال در مقام نویسنده سریال‌هایی مانند سرگذشت و محکومین با تلویزیون همکاری کرده و در اولین تجربه کارگردانی خود سراغ یک ملودرام عاشقانه و تاریخی رفته است.
البته باید به این موضوع تاکید کرد که همیشه داستان و افسانه‌های شورانگیز و شیرین از دل تاریخ جذاب و دلنشین است، به‌ویژه این‌که نویسنده خوش‌ذوق کار این داستان را به سرنوشت انسان‌ها با عشق و دلدادگی عجین کند، آن وقت است مخاطبان پیگیر آن خواهند بودند و با علاقه به تماشای آثار می‌نشینند، زیرا شنیدن قصه عشق‌های زمینی و آسمانی برای تک‌تک مخاطبان جذاب است، چون موضوعی است که از ازل تا ابد ادامه داشته و با زندگی ما عجین شده است.
این اتفاق در سریال تاریخی گیل‌دخت به بهترین شکل رقم خورده، گرچه عاشق شدن یک دختر ثروتمند با یک پسر فقیر؛ داستانی تکراری است اما آنچه اهمیت دارد این است که نویسنده تار و پود قصه تکراری را چنان با ایده‌های جدید ببافد که شکل داستان، شیوه، ناکامی‌ها و... برای بینندگان بکر و جذاب بوده و برایش از ویژگی‌های متمایزی برخودار باشد.
در مجموع اگر بخواهیم نگاهی داشته باشیم باید بگوییم که جهان غنی ادبیات و هنر ایران زمین و زندگی‌های پر فراز و فرود انسان معاصر و ایرانیان شاعر، عاطفی و عاشق‌پیشه، مملو از شیرین و فرهادها و لیلی و مجنون‌هاست و دامنه روایت و پردازش آنها در قالب هنر و تصویر، از داستان و نمایش تا فیلم و مجموعه‌های تلویزیونی گسترده است. این نوع آثار، مخاطبان انبوه از نسل‌های گوناگون دارند و بخشی از جذاب‌ترین و ماناترین آثار ادبی و هنری، سینمایی و تلویزیونی را شکل داده‌اند. 
بنابراین نویسنده‌ای هوشمند است که بتواند از یک شیوه روایت تازه بهره ببرد که اگر نگاهی مجدد به سریال گیل‌دخت داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که این اتفاق رخ داده و دلدادگی‌های گلنار و اسماعیل با فرازونشیب‌های زیادی روبه‌رو می‌شود که مخاطبان هم با فضای دوران قاجار آشنا می‌شوند و هم داستان شیدایی سریال برای‌شان جذابیت دارد. همچنین نویسنده سعی کرده، نقش زنان در سریال جایگاه ویژه و والایی داشته باشد و صرفا یک جامعه مردسالار را به تصویر نکشیده است. 

مهدیه رضایی | گروه رسانه