باتلاق جنگ فرسایشی

بررسی آخرین وضعیت میدانی و سیاسی جنگ غزه

باتلاق جنگ فرسایشی

در روزهای گذشته تحولات منطقه با سرعت بیشتری ادامه دارد و با وجود تلاش‌های آمریکا و حمایت‌های گسترده سیاسی، نظامی و اقتصادی از صهیونیست‌ها هنوز اسرائیل نتوانسته به موفقیتی در جنگ غزه دست یابد.

در عرصه میدانی همچنان درگیری‌ها بین رزمندگان مقاومت ورژیم غاصب اسرائیل درجریان است و درشرایطی که صهیونیست‌ها نمی‌توانند در میدان در مقابل مقاومت فلسطین به برتری دست یابند حملات هوایی به غزه را تشدید کرده‌اند که البته دراین هفته وهفته گذشته تمرکز جنایات صهیونیست‌ها انجام حملات هوایی و زدن زیرساخت‌ها ونابودی بخش‌های خدماتی همچون بیمارستان‌ها بود که واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت. درحملات زمینی رژیم غاصب اسرائیل، درگیری میان نیروهای مقاومت و نظامیان رژیم صهیونیستی در مناطق مختلف غزه ادامه دارد و تلفات و خسارات ارتش رژیم صهیونیستی همچنان در حال افزایش است. 
 
تحولات میدانی در غزه
ارتش رژیم اشغالگر همچنان حملات زمینی خود را بر محور شمال غربی که با دریا ارتباط دارد و یک منطقه ساحلی است قرار داده و پیشروی‌هایی نیز در این منطقه صورت داده اما بحث تکمیل محاصره غزه همچنان منتفی است و این یک سناریوسازی توسط صهیونیست‌ها در جهت دستاوردسازی نظامی است. همچنان صهیونیست‌ها در رسیدن به نواحی شهری عاجز هستند و پیشروی آنها بیشتر در مناطق ساحلی بوده‌است که این امر مزیت نظامی محسوب می‌شود. زیرا این رژیم براساس حملات هوایی و دریایی توانسته پیشروی‌هایی داشته باشد و هیچ پیشروی نظامی و زمینی نداشته است. در ابعاد نظامی، درگیری‌ها میان گروه‌های مقاومت فلسطین و نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی در داخل نوار غزه ادامه دارد. ارتش رژیم صهیونیستی پیشروی‌هایی در شمال شهر غزه انجام داده است، ولی میزان این پیشروی‌ها محدود است و گروه‌های فلسطینی به‌شدت در برابر حملات رژیم اشغالگر مقاومت و حملات آنها را دفع می‌کنند.
 
وابستگی صهیونیست‌ها به تجهیزات نظامی
ارتش رژیم صهیونیستی به صورت کلی برای جلوگیری از تلفات انسانی تاحد بسیار زیادی به تانک‌ها و خودروهای زرهی متوسل شده است و نبود نیروی پیاده نظام کافی در کنار خودروهای زرهی کار پیشروی در مناطق شهری را بسیار سخت کرده‌است. به همین دلیل، تانک‌ها و خودروهای زرهی رژیم صهیونیستی به‌صورت مداوم در کمین مبارزان فلسطینی گرفتار می‌شوند و ارتش اسرائیل متحمل خسارات زرهی فراوان شده‌‌‌است. لازم به ذکر است از زمان آغاز تجاوز زمینی رژیم اشغالگر اسرائیل به غزه تاکنون ۹۷ تانک و خودروی زرهی اسرائیلی به دست مبارزان فلسطینی نابود یا دچار آسیب جدی شده‌اند و این ارقام درحالی است که جنگ شهری هنوز در همه محورها فعال نشده‌است.
 
حملات مقاومت اسلامی عراق
مقاومت اسلامی در عراق نیز اعلام کرد، رزمندگان مقاومت چهار پایگاه نظامی آمریکایی را مورد حمله قرار دادند. سه بار پایگاه عین‌الاسد در غرب عراق موردهدف قرارگرفته و پایگا‌ه‌های اشغالگران آمریکایی در نزدیک فرودگاه اربیل در شمال عراق، پایگاه تل البیدر در شمال سوریه و تنف در جنوب سوریه نیز هر‌کدام یک‌بار هدف موشک‌های مقاومت قرار گرفته‌اند. در این خصوص نیز وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که از روز ۱۷اکتبر تا به امروز دست‌کم ۳۸بار به نیروها و پایگاه‌های این کشور درعراق و سوریه حمله شده‌است. براساس برخی از گزارش‌ها دست‌کم ۴۶نظامی آمریکایی در این حملات مجروح شدند.
 
حملات حزب‌ا... در جبهه شمالی
در جبهه شمالی درگیر‌ی‌های توپخانه‌ای و موشکی بین حزب‌ا...و رژیم صهیونیستی ادامه دارد و تغییر خاصی در خطوط تماس ایجاد نشده‌است. حزب‌ا... با استفاده از آتش توپخانه و موشک‌های ضدزره، مواضع و تجهیزات رژیم‌صهیونیستی در پست‌های مرزی و شهرک‌های اشغالی را مورد هدف قرار داد. اشغالگران نیز بااستفاده ازتوپخانه و جنگنده‌ها مواضع حزب‌ا...و مناطق مختلف جنوب لبنان را بمباران می‌کند.
 
تسویه‌حساب سیاسی در سرزمین‌های اشغالی
از سوی دیگر در داخل سرزمین‌های اشغالی وضعیت داخلی رژیم‌صهیونیستی به لحاظ سیاسی و اقتصادی شرایط به شدت بحرانی را پشت سر می‌گذارد. درکنار مشکلات اقتصادی شدید که رژیم‌صهیونیستی را تحت تاثیر قرارداده است، وضعیت سیاسی صهیونیست‌ها در آستانه شروع یک درگیری و تسویه حساب سیاسی قرار دارد.

در بحث وضعیت داخلی رژیم‌صهیونیستی دو مولفه بیش از همه مشهود است:

اول؛
وضعیت نتانیاهو: براساس آخرین نظرسنجی منتشرشده در سرزمین‌های اشغالی44 درصد از شهرک‌نشینان نتانیاهو را مقصر شکست اخیر در طوفان‌الاقصی می‌دانند و معتقدند وی عامل اصلی وضعیت کنونی بوده‌است. همچنین چیزی نزدیک به 56 درصد اعلام کرده اند نتانیاهو باید از سمت نخست‌وزیری استعفا کند. این وضعیت در کنار انتقاد برخی شخصیت‌های سیاسی همچون لاپید از آینده جنگ و شکست در آن منجر به این شده که نتانیاهو در این جنگ تنها بماند. حتی برخی خبرها منتشر شد که آمریکایی‌ها به نتانیاهو اعلام کرده‌اند جنگ را زودتر تمام کند و آمریکایی‌ها به دنبال آینده سیاسی بدون نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی هستند. این نکته که دولت فعلی آمریکا روابط خوبی با صهیونیست‌ها ندارد، درست و صحیح است اما این مسأله که آمریکا اعلام کرده جنگ زودتر به پایان برسد، یک گزاره رسانه ای است؛ زیرا خود آمریکایی‌ها بارها اعلام کرده‌اند مخالف آتش‌بس و توقف جنگ هستند. این همان سخنان نتانیاهو است و در بحث پایان نیافتن جنگ سیاست دولت فعلی آمریکا و نتانیاهو در یک مسیر قرار دارد.

دوم؛
اعتراض‌های داخلی: وضعیت اعتراض‌ها علیه نتانیاهو و سیاست‌های وی در بحث آزادی اسرا مورد انتقاد خانواده‌های اسرا قرار گرفته و به همین دلیل اعتراض‌هایی علیه وی انجام می‌دهند؛ زیرا سیاست نتانیاهو مبنی بر آزادی یکطرفه اسرا بدون توقف جنگ و آتش‌بس است و همین امر تاکنون موردموافق قرارنگرفته‌است. کشته شدن 60نفر ازاسرا نیزمزیدبرعلت شده و خانواده‌های آنها اعتقاد به پایان جنگ دارند. اما نتانیاهو به دنبال آن است که بازی برد ــ باخت را در پیش بگیرد. یعنی اسرا را در مقابل هیچ امتیازی آزاد کند سپس حملاتی همه‌جانبه‌ را بعد از آزادسازی اسرا علیه نوار غزه انجام دهد.
 
جنگ فرسایشی، بلای جان صهیونیست‌ها
وضعیت میدانی جنگ در غزه حالت فرسایشی به خود گرفته و صهیونیست‌ها در ابعاد نظامی به دستاورد خاصی نرسیده‌اند. همین امر به یک جنگ فرسایشی منجر شده است. همچنین بسیاری از تحلیلگران صهیونیستی اعلام کرده‌اند که جنگ در غزه در زیر زمین است، نه سطح زمین. به همین منظور تمام توان خود را روی مسأله شناسایی قرار داده‌اند و تاکنون نیز موفق نبوده‌اند. این شرایط باعث شده در عرصه سیاسی آمریکا به دنبال به دست گرفتن عرصه سیاست از طریق عرصه میدان بوده و مترصد اتمام جنگ از طریق وضعیت‌های سیاسی باشد.

پشت پرده تقسیم‌بندی غزه 
ارتش رژیم‌صهیونیستی اعلام کرد که غزه به دو بخش شمال و جنوب تقسیم شده است. در رابطه با بحث تقسیم غزه به دو بخش و برنامه‌های بعد از قطع شمال و جنوب غزه، نکاتی قابل تامل است:
۱. صهیونیست‌ها به دنبال آن هستند که با جدایی جنوب و شمال غزه به طور جداگانه به عملیات در مناطق شمالی غزه ادامه دهند؛ زیرا معتقدند اکثریت اسرا و تونل‌های حماس در این منطقه هستند.
۲. درگام دوم به دنبال ایجاد یک منطقه حائل بین جنوب و شمال غزه هستند و با این اقدام سعی دارند که منطقه حائلی بین غزه و شهرک‌های صهیونیست‌نشین ایجاد کنند تا بعد از این شاهد وقوع عملیات‌های مثل ۷ اکتبر نباشند.
3. در گام سوم به دنبال تجمیع مردم غزه در جنوب و تشدید فشارها بر آنها هستند تا از این طریق شرایط کوچ اجباری آنها را فراهم کنند. هرچند آمریکا نسبت به مسأله کوچ مردم مناطق جنوبی واکنش نشان داده اما خود آمریکایی‌ها مبدع این طرح بودند و این بیشتر یک بازی تبلیغاتی است.
۴. جنگ در جنوب غزه برای صهیونیست‌ها به دلایل متراکم بودن ساختمان‌ها به‌مراتب سخت‌تر از شمال غزه است و به همین دلیل تمرکز عملیاتی صهیونیست‌ها نیز بر روی مناطق شمالی قرار گرفته است.