اهداف سفرهای مقامات آمریکا به منطقه

اهداف سفرهای مقامات آمریکا به منطقه

در روزها و هفته‌های اخیر شاهد سفرهای متعدد مقامات آمریکایی به سرزمین‌های اشغالی و همچنین کشورهای منطقه بوده‌ایم.

یکی از پرکارترین مقامات آمریکایی در این روزها آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور بوده و البته خبرهایی درباره سفر ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا به سرزمین‌های اشغالی و دیدار او با مقامات رژیم صهیونیستی منتشر شده است. براساس اخبار و گزارش‌ها، مهم‌ترین اهداف سفر بلینکن در سفرهای اخیر را به شرح زیر است: 

۱. براساس اعلام رسانه‌های صهیونیستی بلینکن با یک طرح پنج بندی که شامل؛ آتش‌بس موقت 12 ساعته در طول روز، ورود کمک‌های بشردوستانه و سوخت به غزه، خروج اسرای دوتابعیتی به‌ویژه اسرای آمریکایی، تردد بین شمال و جنوب غزه فقط با خودروهای آنروا و ورود 50 هزار لیتر سوخت به نوار غزه از طریق گذرگاه رفح می‌شود.

۲. طرح آمریکایی‌ها براساس همان طرح هفت‌‌بندی بایدن است که در آن نیز بر روی مسأله اسرا و آزادی اسرای خارجی تاکید شده بود اما این طرح با طرح بایدن تفاوتی که داشت در بحث قیمومیت غزه در طرح بایدن و عدم ارائه این بحث در این طرح است که این بار آمریکایی‌ها کل طرح خود را در بحث آتش‌بس و آزادی اسرا به کار برده‌اند.

۳. گزاره‌ای که آمریکایی‌ها بر روی آن تاکید دارند، بحث اسرا است. این موضوع از آن جهت مهم است که آمریکایی‌ها قصد دارند با ارائه طرح‌های مختلف، اسرای خود را آزاد کنند و بعد از آن دوباره اقدامات خود را با همراهی صهیونیست‌ها علیه حماس در غزه تشدید کنند. این سناریو همان موضوعی است که آمریکایی‌ها از روز اول به دنبال آن بوده‌اند و تمام طرح‌های خود را بر پایه همین آزادسازی اسرا و کوچ آوارگان قرار داده‌اند.

۴. باتوجه به اجماع جهانی که امروزه در بحث جنایت‌های رژیم صهیونیستی در سطح دنیا شکل گرفته است، آمریکا به دنبال آن است که یک چهره انسان‌دوستانه! با بحث تحویل سوخت و... از خود نشان دهد. این در حالی است که سلاح‌های مورد استفاده صهیونیست‌ها علیه مردم غزه، بیشتر توسط آمریکا تامین می‌شود.

۵. باتوجه به طرح‌های پیشنهادی که عموما نیز یک طرفه و در جهت حمایت از اسرائیل است، آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند که حماس را مقصر عدم آتش‌بس و ادامه جنگ عنوان کنند.

در این راستا روزنامه واشنگتن تایمز با اشاره به شکست مأموریت منطقه‌ای بلینکن در کاهش تنش‌ها نوشت: «بلینکن در مذاکرات خود با بی‌توجهی به کشتار مردم غزه، صرفا در تکاپوی آزادی گروگان‌های اسرائیلی ــ آمریکایی بود. وزیر خارجه آمریکا در دیدارهای خود با سران کشورهای منطقه، صرفا به موضوع آزادی گروگانان اسرائیلی و به‌ویژه آمریکایی نزد حماس بسنده کرد و در رایزنی‌های فشرده خود توجهی به هزاران جان باخته فلسطینی ناشی از حمات اسرائیل نداشت. همچنین جان کربی، مقام کاخ سفید درخصوص جنگ غزه گفته است: « ازنسل‌کشی درغزه حمایت نمی‌کنیم اما از نظر ما چنین چیزی رخ نمی‌دهد و با این توصیف موافق نیستیم. آتش‌بس دائمی در نوار غزه صحیح نیست اما وقفه‌های تاکتیکی در جنگ غزه باید در نظر گرفته شود و ما می‌خواهیم این کار را ادامه دهیم. هزاران کشته در غزه وجود دارد و ما از اسرائیلی‌ها می‌خواهیم برای کاهش تلفات غیرنظامی مراقب و هوشیار باشند.» 
درنهایت باید گفت که این بازی دوگانه آمریکایی‌ها در راستای آزادسازی گروگان‌های در دست حماس در قالب آتش‌بس‌های موقت و درنهایت حمله سنگین و بدون دغدغه به گروه‌های مقاومت فلسطین برای رسیدن به اهداف خود است. دلیل اصلی سفر بلینکن صرف نظر از طرح‌های سیاسی به دو دلیل مهم بوده است:
برخی معتقدند که وی پیامی به گروه‌های مقاومت در عراق داده که آمریکا در صورت حمله به پایگاه‌های آن دیگر ساکت نخواهد ماند و جواب گروه‌های مقاومت را خواهد داد. به همین دلیل است که سودانی نیز به ایران سفر کرد و حامل پیام آمریکایی‌ها برای ایران بوده است.
بلینکن با سفر به کشورهای مختلف به‌ویژه ترکیه و عراق به‌دنبال آن است که صحنه عرصه سیاسی را براساس پیشنهادی خود پیش ببرد که مهم‌ترین آن نیز طرح امنیتی غزه است که براساس سخنان نتانیاهوی امنیت این منطقه در اختیار صهیونیست‌ها یا نهایتا کشورهای منطقه و تشکیلات خودگردان قرار بگیرد.
درهمین حال ویلیام برنز، رئیس سیا نیز سفری به سرزمین‌های اشغالی داشته که با دیوید بارنیا، رئیس سازمان موساد دیدارهایی داشته است.

سعید سبحانی | گروه بین الملل