سونوگرافی پوشیدنی

سونوگرافی پوشیدنی

دانشمندان مؤسسه فناوری ماساچوست موفق به ابداع یک برچسب سونوگرافی پوشیدنی موسوم به cUSB-Patch شده‌اند که مانند سونوگرافی اما بدون نیاز به ژل و متخصص، از اندام‌ها تصویربرداری می‌کند.

این پچ در ابتدا به منظور اندازه‌گیری میزان پر بودن مثانه طراحی شده‌بود، اکنون پژوهشگران می‌گویند می‌تواند برای تصویربرداری از سایر اندام‌های داخلی نیز سازگار شود و روش جدیدی برای نظارت بر بیماری‌ها ارائه کند. سونوگرافی به طور گسترده در عمل بالینی استفاده می‌شود و به عنوان یک روش تصویربرداری بدون درد و غیر تهاجمی از اشعه یونیزان استفاده نمی‌کند و تصاویر را در لحظه ارائه می‌دهد. با این حال در حال حاضر، سونوگرافی به شرایطی نیاز دارد که بیمار روی یک تخت دراز بکشد و از یک ژل رسانا(معمولا سرد) و یک اپراتور برای کار با دستگاه استفاده شود.اکنون به سعی و تلاش پژوهشگران که سونوگرافی پوشیدنی به شکل یک پچ را طراحی کرده‌اند، نیاز به ژل و اپراتور از بین می‌رود و می‌تواند به طور دقیق از مثانه تصویربرداری کند تا میزان پر بودن آن را مشخص کند. ضمن این که به زودی می‌تواند برای تصویربرداری از سایر اندام‌ها سازگار شود.

اندامت را دوست داشته‌باش لاغر می‌شوی!
راهکار جدید محققان، به غلبه بر یکی از بزرگ‌ترین موانع کاهش وزن کمک خواهدکرد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد، افرادی که یاد می‌گیرند کمتر نگران وزن خود باشند، می‌توانند کاهش وزن خود را سه برابر کنند. دلیل آن هم این است افرادی که تصویر بدنی بهتری از خود دارند، به خودی خود غذای سالم‌تری نیز مصرف می‌کنند؛ اما افراد دارای اضافه وزن اغلب دچار مشکلات تصویر بدنی می‌شوند. نگرانی در مورد این‌که دیگران چه فکر می‌کنند یا چگونه ظاهر می‌شوند، گاهی مانع بزرگی برای کاهش وزن است. در عوض، یادگیری دوست داشتن ظاهر خود و نگرانی کمتر در مورد اندازه آن، تاثیر مثبتی بر افراد دارد. مشکلات تصویر بدن در میان افراد دارای اضافه وزن و چاق، بسیار رایج است که اغلب به خوردن راحت و الگوهای غذایی سفت و سخت‌تر منجر می‌شود و مانعی برای کاهش وزن است.