رژه اقتدار؛ ارتش آماده‌تر از همیشه

قدرت ایران چگونه گزینه نظامی دشمن را کنار زد

رژه اقتدار؛ ارتش آماده‌تر از همیشه

بامداد یکشنبه جمهوری اسلامی ایران، در پاسخ به حمله اسرائیل به سفارت ایران در دمشق و همچنین شرارت‌های اخیر آن، طی یک عملیات موشکی و پهپادی، با شلیک ده‌ها موشک و پهپاد خاک سرزمین‌های اشغالی و مواضع نظامی ارتش رژیم‌صهیونیستی را مورد هدف قرار داد.

اهدافی که ایران طی این عملیات «وعده صادق» مورد حمله قرار داد، همگی در صحرای نقب قرار داشت. این حمله، پیام مهمی به سران رژیم‌صهیونیستی محسوب می‌شود و مهم‌ترین و حساس‌ترین بعد اهمیت این منطقه برای رژیم‌صهیونیستی، بعد نظامی و امنیتی آن است. دیروز هم رئیس‌جمهور در سخنرانی روز ارتش به این عملیات اشاره کرد که این موضوع سبب شد رژه ارتش جمهوری اسلامی همزمان با نمایش توان نظامی ــ دفاعی ایران در رسانه‌های غربی بازتاب گسترده‌ای داشته باشد. این مراسم با حضور رئیس‌جمهور، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و دیگر فرماندهان ارشد نظام جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در این آیین سیدابراهیم رئیسی و چندی از فرماندهان ارتش سخنرانی کردند که رسانه‌های جهان با انعکاس این مراسم بیشتر به موضوع پاسخ تنبیهی ایران علیه رژیم اسرائیل و بازتاب‌های آن در منطقه پرداختند. خبرگزاری فرانسه با انعکاس خبر این مراسم نوشت: ایران موفقیت حمله پهپادی و موشکی آخر هفته خود به اسرائیل را همزمان با برگزاری رژه نظامی سالانه در روز چهارشنبه جشن گرفت. به نوشته این خبرگزاری، جمهوری اسلامی اولین اقدام مستقیم خود علیه اسرائیل را روز شنبه در پاسخ به حمله هوایی اول آوریل به کنسولگری این کشور در دمشق که به‌طور گسترده اسرائیل متهم شده است، آغاز کرد. خبرگزاری رسمی فرانسه با انتشار تصاویری از مراسم روز ارتش و نمایش قدرت موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی به هشدار روز چهارشنبه ایران نیز اشاره کرد که کوچک‌ترین اقدام تجاوزکارانه توسط اسرائیل با پاسخ شدیدتری روبه‌رو خواهد شد. روزنامه واشنگتن‌تایمز آمریکا نیز ضمن پوشش سخنان آیت‌ا... رئیسی در مراسم روز ارتش به موضوع پاسخ شدیدتر ایران در صورت تکرار اقدام تحریک‌آمیز از سوی اسرائیل اشاره کرد و نوشت که رئیس‌جمهور ایران هشدار داده است در صورت انجام کوچک‌ترین تهاجم از سوی اسرائیل با شدیدترین پاسخ روبه‌رو خواهند شد. شبکه الجزیره نیز در سایت خبری خود با پوشش کامل سخنان آیت‌ا... رئیسی و دیگر مقام‌های نظامی جمهوی اسلامی نوشت: رئیس‌جمهور ایران درحالی‌که نگرانی از تهدید جنگ تمام‌عیار در خاورمیانه همچنان ادامه دارد، تاکید کرده است که کوچک‌ترین حمله اسرائیل پاسخی عظیم و خشن خواهد داشت. خبرگزاری آمریکایی ان‌بی‌سی نیز به قطعیت پیام رئیس‌جمهور ایران در پاسخ به حملات احتمالی اسرائیل اشاره کرد و نوشت که ایرانی‌ها برای پاسخ شدیدتر مصمم هستند. این درحالی‌است که ارتش اسرائیل اصرار دارد به موشک‌های ایران پاسخ دهد ولی اکثر متحدان اسرائیل از این مسأله وحشت دارند که این پاسخ به تنش‌های شدیدتر منجر شود.
   
رئیس‌جمهور چه گفت که چنین طنین پرآوازه‌ای ایجاد کرد؟
سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در مراسم رژه ارتش جمهوری اسلامی ایران با تبریک این روز اظهار داشت: ارتش کنار ملت قرار گرفته است و برای دفاع از وطن و تمامیت ارضی و ارزش‌های انقلاب اسلامی اقدام می‌کند. ارتش ما با ویژگی عقیده و ایمان به خدا و اتکال به قدرت الهی خود را از سایر ارتش‌های دنیا ممتاز کرده است. وی ادامه داد: ارتش ما ارتش بامهارت و آموزش‌دیده‌ای است، اطلاعات نظامی‌اش به‌روز است و این مهارت ارتش ما را ممتاز کرده است. ارتش مجهز به نوآوری‌ها و فناوری‌های به‌روز است. تجهیزاتی که تا قبل انقلاب اسلامی به‌دست کشورهای دیگر باید نگهداری می‌شد، امروز به‌دست توانای نیروهای مسلح و ارتش ما به‌روز می‌شود. استقلال فنی، صنعتی، نظامی و بومی در کشور به ‌برکت تلاش جوانان ما در ارتش، سپاه و نیروهای مسلح پیدا شده است. رئیس‌جمهور افزود: ساخت جنگنده‌ها، شناورهای سطحی و زیرسطحی، تانک‌ها و خودروهای زرهی و سامانه‌های هوشمند قدرت نظامی ما را نه‌فقط در منطقه بلکه در جهان می‌تواند به‌عنوان قدرت برتر مطرح کند. این اقتدار نه عاریه‌ای، بلکه بومی است. این اقتدار، اقتدار ملت بزرگ ملت ایران است. رئیسی ادامه داد: ارتش مجهز و به‌روز، سپاه مقتدر و نیروهای مسلح ما پشتوانه اقتدار کشور هستند. نیروهای منطقه می‌توانند به نیروهای مسلح ما اتکا کنند. وی با اشاره به انسجام ارتش، سپاه، بسیج، فراجا و مردم گفت: نیروهای مسلح از مردم و کنار مردم هستند و در کرونا و بلایای طبیعی کنار مردم و غمخوار مردم هستند و در دل و جان مردم هستند. دفاع از مردم و وطن و انقلاب اسلامی و ایستادگی مقابل گروه‌های تروریستی و حفاظت از مرزهای کشور از ویژگی‌های نیروهای مسلح ماست. مردم منطقه و دنیا به نقش نیروهای مسلح ما واقف هستند.
   
وعده صادق اقدامی محدود بود
رئیسی خاطرنشان کرد: بعد از طوفان الاقصی، وعده صادق هیمنه اسرائیل را فروریخت و ثابت کرد قدرت آنها تارعنکبوتی است. سپاه و ارتش اقتداری آفریدند و کاری کردند که به ‌فرموده فرمانده‌کل قوا، رژیم صهیونیستی تنبیه شد. این عملیات دقیق و حساب‌شده و اعلامی بود به همه جهان و قدرت‌های به‌ظاهر مجهز، به آمریکا و حامیان رژیم‌صهیونیستی که ایران در صحنه است و نیروهای مسلح ما آماده و منتظر فرمان فرمانده‌کل قوا هستند. وی اضافه کرد: وعده صادق اقدامی محدود و نه فراگیر بود. اگر قرار بود اقدامی گسترده باشد، می‌دیدند چیزی از رژیم‌صهیونیستی باقی نمی‌ماند ولی قرار بود اقدام محدود باشد، تنبیهی برای رژیم‌صهیونیستی باشد و با مراکزی که علیه ما اقدام شده بود، برخورد شود. اگر کوچک‌ترین تعرضی از سوی رژیم صهیونیستی به خاک ما انجام شود برخوردی سهمگین و شدید با آنها خواهد شد.
   
گزینه‌ نظامی‌ای روی میز نیست
وی همچنین گفت: در ادبیات آمریکایی‌ها سخن از گزینه نظامی روی میز نیست و این به‌خاطر اقتدار نیروهای مسلح ماست. شکست رژیم‌صهیونیستی، شکست اطلاعاتی، امنیتی و نظامی بود اما بالاتر از اینها شکست راهبردی بود. برخی کشورها دنبال عادی‌سازی روابط با رژیم‌صهیونیستی بودنداما الان پیش ملت‌های خود سرافکنده هستند و این شکست راهبردی برای آن رژیم بود. مردم ایران و بسیاری از مردم دنیا درروز قدس، دفاع از مردم فلسطین و مقاومت را در برابر راهبرد تسلیم و سازش فریاد زدند.
   
قدرت ایران گزینه نظامی دشمن را کنار زد
همچنین امیر سرلشکر عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در حاشیه رژه 29 فروردین و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: درحال‌حاضر ما در یک حالت آمادگی برای مقابله با شرارت‌های احتمالی هستیم و آنچه در سراسر کشور امروز به نمایش گذاشتیم بخش کوچکی از توانمندی‌ها بود و آن بخشی از تجهیزات که در حالت آماده‌باش هستند در رژه حضور نداشتند. فرمانده کل ارتش افزود: آنچه شما امروز دیدید گوشه‌ای از قدرت نیروهای مسلح برای دفاع از آرمان‌های کشور و ملت بود. هر تجاوزی که به منافع کشور صورت گیرد با پاسخ محکم و پشیمان‌کننده‌ای روبه‌رو خواهد شد و اگر دشمنان اقدامی کنند با تجهیزات مهلک‌تری پاسخ خواهیم داد. وی درباره آمادگی نیروهای مسلح گفت: نیروهای مسلح معمولا با توجه به دشمنانی که کشور دارد در آمادگی همیشگی قرار دارند تا ماموریت‌ها را به بهترین نحو اجرا ‌کنند. همه می‌دانند که دشمنان ما چگونه پیشرفت‌های نیروهای مسلح ایران را رصد می‌کنند و به همین خاطر مدت‌هاست که رجزخوانی گزینه نظامی را کنار گذاشته‌ و به حرف‌های جدیدی روی آورده‌اند. فرمانده کل ارتش در پایان خاطرنشان کرد: این روزها همه نیروهای ما در سنگر‌های دفاعی آماده هستند تا در برابر حمله احتمالی اقدام متقابل کنند و در آمادگی کامل هستیم تا مأموریت خود را به‌خوبی انجام دهیم.

اسکورت کشتی‌های ایران 
از سوی دیگر دریادار ایرانی در جمع خبرنگاران حاضر در رژه نیز با اشاره به اتفاقات منطقه گفت: مدت‌هاست که موازنه قوا در منطقه با وجود نیروی مقاومت تغییر کرده است و با عملیات وعده صادق به همه ثابت شد که مسلمانان کنار هم یک حرف می‌زنند و آن حرف، حمایت از مظلوم و مقابله با ظالم است. فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: با عملیات وعده صادق به همه جهان ثابت شد که چگونه یک قدرت واقعی و یک قدرت پوشالی در صحنه عمل می‌کنند. دریادار ایرانی گفت: ان‌شاءا... دولت‌های منطقه بیدار شوند و خواست مردم خود را انجام دهند و متوجه می‌شوند که ملت‌های خود چه می‌خواهند.  فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت: ناوگروه‌های نداجا برای اسکورت کشتی‌های تجاری‌مان در حال انجام مأموریت هستند و هم‌اکنون ناوشکن جماران با همه توان در خلیج‌عدن حضور دارد و ادامه این مأموریت تا دریای‌سرخ هم خواهد بود.