بازگشت سلمان فارسی به تهران

«جام‌جم» از آخرین وضعیت تولید سریال داوود میرباقری گزارش می‌دهد

بازگشت سلمان فارسی به تهران

سریال «سلمان فارسی» به‌عنوان بزرگ‌‌ترین پروژه تاریخ نمایش ایران و از‌جمله سریال‌های الف ویژه تلویزیون است که حالا با شروع بهار، فیلمبرداری فصل ایران را با سرعت بیشتری انجام می‌دهد. گروه سازنده سریال سلمان فارسی از زمان کلید خوردن پروژه تاکنون در لوکیشن‌های مختلفی مشغول ضبط بوده ‌است.

قشم، شاهرود، جلفا و رود ارس، شهرک غزالی، سواحل مازندران، شهرک سینمایی نور و... از مکان‌هایی بودند که فیلمبرداری در آن صورت گرفت. به‌تازگی تهیه‌کننده سریال سلمان فارسی از بازگشت عوامل این مجموعه از سمنان و سرعت فیلمبرداری در فصل ایران خبر داده است. سریال سلمان فارسی به نویسندگی و کارگردانی داوود میرباقری و تهیه‌کنندگی حسین طاهری است که پس از پایان فیلمبرداری بخش شاهرود، ادامه فیلمبرداری فصل ایران ساسانی آن در شهرک سینمایی غزالی در فصل بهار آغاز شده است.  فیلمبرداری فصل ایران باستان سریال فوق، از تابستان سال قبل در شهرک غزالی آغاز شد، سپس در پاییز و زمستان در اطراف شاهرود ادامه یافت و  حالا دوبار ه به شهرک سینمایی غزالی در تهران رسیده اند. این مجموعه در 60 قسمت از سال 1405 روانه آنتن خواهد شد. 
   
آخرین وضعیت تولید سریال 
سریال سلمان در سه فصل دوران ایران ساسانی، امپراتوری بیزانس و حجاز صدر اسلام به زندگی و زمانه یار ایرانی پیامبر اسلام می‌پردازد. حسین طاهری، تهیه‌کننده سریال سلمان فارسی به‌تازگی توضیحاتی درباره آخرین وضعیت تولید و فیلمبرداری سریال «سلمان فارسی» داده و عنوان کرده است: فیلمبرداری ما در بخش شاهرود در این مرحله، پایان پذیرفته و ما در ادامه در تهران و عمدتا در شهرک غزالی و لوکیشن مجموعه ماربین فیلمبرداری‌مان را در بهار و تابستان انجام خواهیم داد. البته که در این میان گذرهایی کوتاه به مناطق دیگر ایران از جمله استان سمنان خواهیم داشت. طاهری با بیان این‌که اکنون در حال تصویربرداری فصل دوم یا همان فصل ایران سریال «سلمان فارسی» هستیم، گفت: پیش‌بینی و برآورد زمانی ما این است که فصل ایران ظرف یک‌ سال و نیم آینده به اتمام خواهد رسید و پس از آن فصل پایانی یا فصل حجاز ضبط خواهد شد. طبق برنامه با زمان‌بندی مناسبی پیش می‌رویم. امسال به‌دلیل این‌که ساخت‌وساز دکورهای فصل ایران به نقطه خوبی رسیده و خوشبختانه با پشتیبانی سازمان بخش مهم دکور دوره ساسانی آماده شده و بقیه در حال ساخت است، امیدوارم سرعت فیلمبرداری به دو برابر سال گذشته افزایش یابد. البته مراحل پیش‌تولید فصل حجاز هم اکنون با ریتم آرامی در حال انجام است تا وقفه‌ای در ساخت سریال ایجاد نشود. فصل حجاز در چند منطقه مختلف ساخته خواهد شد که یکی از آنها شهرک سینمایی نور است. تهیه‌کننده سریال سلمان فارسی همچنین درباره بازیگران جدیدی که به طرح اضافه خواهند شد، گفت: فصل ایران باستان، پربازیگرترین فصل سریال است که به مرور و با نظر کارگردان و تیم تولید، بازیگران جدید، انتخاب و مرحله به مرحله معرفی خواهند شد. 
 
روایت یک قهرمان ایرانی 
سریال سلمان فارسی با هدف پرداختن به زندگی و زمانه صحابه و یار ایرانی پیامبر کلید خورد که سه فصل دارد و شامل دوران ایران، بیزانس و حجاز صدر اسلام می‌شود. در شرایط فعلی، عوامل مجموعه در حال ضبط بخش ایران هستند. اطلاعاتی که تاکنون درباره مجموعه منتشر شده نشان از آن دارد که دکورهای بخش ایران این سریال، در شهرک غزالی ساخته شده و بقیه بخش‌ها هم به مرور ساخته می‌شود. تصویربرداری بخش ایران در کاروانسرای مرمر کلید خورده و براساس تکمیل هرکدام از دکورها، تصویربرداری دیگر لوکیشن‌ها هم در دستور کار قرار می‌گیرد. نکته مهم در این رابطه، پیوستگی کار تولید مجموعه تلویزیونی سلمان فارسی است که بی‌وقفه در حال انجام است. بعد از پشت سر گذاشتن تولید فصل بیزانس، دوره ایران یکی از پرچالش‌ترین فصل‌های این سریال است.
   
یک تلاش شبانه‌روزی
مدت‌ها پیش با شروع فصل ایران سریال سلمان فارسی، رئیس رسانه‌ملی به پشت‌صحنه این مجموعه رفت تا به همراه وحید جلیلی، قائم‌مقام رئیس صداوسیما در امور فرهنگی، از روند تولید این سریال بازدید کند. پیمان جبلی در این دیدار گفته بود: این مجموعه با رهبری خوب آقای میرباقری در حال تولید است. تلاش سازمان بر این است که کار با همان نظم و نسق پیش‌بینی شده و طبق برنامه پیش برود. خوشبختانه با زحمات شبانه‌روزی تیم فعال و پرکار سریال و رهبری آقای میرباقری، شاهد شروع فصل دوم مجموعه سلمان فارسی هستیم. البته در داستان، فصل اول است اما به لحاظ کار تصویربرداری دومین مرحله ساخت این مجموعه محسوب می‌شود. این مجموعه و این فصل از سریال سلمان فارسی از چند جنبه حائز‌اهمیت است؛ نخست آن‌که برای اولین بار در تاریخ تلویزیون و سینما، نمایی از ایران باستان به تصویر کشیده می‌شود و ساخت‌و‌ساز بسیار خوب انجام شده و دکورهای مربوط به ایران باستان جالب توجه‌ است. دومین نکته پراهمیت این‌که فصل ایران سخت‌ترین مرحله تولید این سریال است. مجموعه‌ای از هنروران و بازیگران حرفه‌ای و مسلط به کار در این فصل حضور دارند و برای مثال در برداشت امروز، نزدیک به ۶۰۰هنرور و بازیگر مشغول کار بودند که کار بسیار سنگینی است. شروع کل مجموعه سلمان فارسی ازهمین فصل خواهد بود و داستان سلمان از همین‌جا شروع می‌شود و به همین دلیل باید از جذابیت خوب و ضرباهنگ و داستان قوی برخوردار باشد تا از ابتدا بتواند مخاطب را جذب کند. خداوند را شاکرم که با زحمات مجموعه عوامل این کار ارزشمند، شاهد شروع قوی فصل ایران هستیم. خبرهای دیگر هم حاکی از آن است که تولید سریال سلمان فارسی در سال جدید در شهرک غزالی و مجموعه ماربین از سر گرفته شده است. ضبط بخش‌های مربوط به ایران باستان سریال سلمان فارسی به‌تازگی آغاز شده و حدود یک سال و نیم ضبط آن به طول می‌انجامد. پیشتر در اسفندماه ۱۴۰۲ فرو ریختن آوار در محل فیلمبرداری سریال سلمان فارسی در شمال شاهرود جان دو هنرور را گرفته بود.

سپیده اشرفی - گروه رسانه