وزارتخانه‌ای كه ورزشكار مدير ‌می‌خواهد!

استعفای وزیر ورزش همزمان با قوت گرفتن شایعه استیضاحش

وزارتخانه‌ای كه ورزشكار مدير ‌می‌خواهد!

سومین استعفا و بالاخره کناره‌گیری از وزارت ورزش و جوانان. این بار دیگر حمید سجادی از وزارت ورزش و جوانان رفت و کناره‌گیری او هم به صورت رسمی اعلام شد.

دوران پرافت و خیز او در وزارتخانه با حواشی‌ها و حرف و حدیث‌های زیادی همراه بود. گاه و بیگاه انتقادات از او به شدت اوج می‌گرفت تا ماجرای سقوط هلیکوپتر پیش آمد، همان سانحه‌ای که جان یکی از مشاوران وزارت ورزش را گرفت و سجادی را با عارضه ضربه مغزی روی تخت بیمارستان بستری کرد. اکنون که برای سومین بار استعفا داده و البته این بار پذیرفته شده به نظر می‌رسد همه چیز ارتباط به همان سقوط هلیکوپتر داشته باشد. سجادی هنوز با عوارض ناشی از مصدومیت‌ها و جراحت‌های شدید آن سانحه تلخ دست و پنجه نرم می‌کند و اینبار استعفایش قبول شد. 
     
1400، آغاز سجادی
165رای موافق و 108رای مخالف و 13رای ممتنع در شهریور ماه1400 حمید سجادی را به صندلی ریاست وزارت ورزش و جوانان رساند. گرفتن رای اعتماد از مجلس برای حمید سجادی کاری بسیار سخت و زمان‌بر بود اما در نهایت از پس این کار برآمد. حجم انتقادات مطرح شده از حمید سجادی در این مدت بسیار بالا بود و کار چند باری هم نزدیک بود به استیضاح بکشد. حتی گفته می‌شود کناره‌گیری کنونی او به دلیل این است که از استیضاح خود جلوگیری کند. سجادی به عنوان یکی از پرانتقادترین مدیران تاریخ ورزش ایران در دوران دو ساله حضور خود در وزارت ورزش و جوانان سه بار از سوی نمایندگان مجلس کارت زرد گرفت.  
     
تکذیب، تکذیب، تایید
در روزها و هفته‌های اخیر بارها خبر کناره‌گیری دونده سابق و پرافتخار ورزش ایران منتشر شد اما هر بار مدیریت روابط عمومی این وزارتخانه این خبر را تکذیب کرد. سجادی که گفته می‌شود با مشکلات جسمانی متعددی بعد از سانحه سقوط هلیکوپتر دست و پنجه نرم می‌کند در تمامی جلسات و برنامه‌های کاری حضور پیدا می‌کرد اما در نهایت کناره‌گیری او تایید شد. خبرگزاری‌ها درباره وضعیت او نوشته‌اند که به دلیل مشکل طحال در بیمارستان بستری است و به همین دلیل ادامه کار برای او مقدور نیست. احتمالا رئیس‌جمهور نیز با استعفای او موافقت می‌کند. 
     
فرار از استیضاح؟
کمتر کسی را در ورزش ایران پیدا می‌کنید که از عملکرد حمید سجادی دفاع کند و از او راضی باشد. انتقادات از او بسیار زیاد بود. یکی از نمایندگان مجلس نیز گفته بود که او آبروی ورزش ایران را در سطح جهان برده و باید استیضاح شود. چهره‌های مختلف ورزشی ایران در رشته‌های مختلف بابت کناره‌گیری او در فضای مجازی ابراز رضایت می‌کنند. به هرحال به نظر می‌رسد آنچه که حمید سجادی را از وزارت ورزش و جوانان خارج کرد ترس از استیضاح بود. بالاخره این‌که استعفا بدهد صورت بسیار خوش‌تری دارد. مساله اساسی اما این است که وزارت ورزش یک مدیر کارآمد می‌خواهد و تجربه حضور سجادی در این پست نشان  می‌دهد که اصرار به حضور یک چهره ورزشی در این پست، ایده‌ای غلط و نادرست است.

شایعات در مورد جانشین وزیر
گفته می‌شود که محسن منصوری، معاون اجرایی رئیس‌جمهور و سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری گزینه احتمالی سرپرستی وزارت ورزش‌ و جوانان محسوب می‌شود. در این میان، محمد عباسی که اولین وزیر ورزش‌ و جوانان بعد از تبدیل سازمان تربیت‌بدنی به وزارت ورزش‌وجوانان محسوب می‌شود، گزینه اصلی جانشینی حمید سجادی است. البته یک نام دیگر هم در رسانه‌ها مطرح شده است. کیومرث هاشمی که در سال‌های گذشته تجربه ریاست بر کمیته ملی المپیک را هم در کارنامه خود دارد، دیگر چهره سرشناس مطرح شده برای جانشینی سجادی است. 

جملات قصار حمید سجادی

استقلال و پرسپولیس از آسیا حذف نشده‌اند و هنوز شانس دارند!(روزی که سید بندی لیگ قهرمانان دو فصل قبل اعلام شد و نامی از آنها نبود) 
واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی از یک تا دو ماه آینده آغاز می‌شود.(دو سال از این وعده گذشته و هنوز دو باشگاه خصوصی نشده‌اند) 
روباه پیر(انگلیس) به دنبال پناهنده کردن بازیکنان تیم‌ملی فوتبال ایران بود و تلاش‌هایی در این زمینه صورت گرفت، اما راه به جایی نبرد. 
باید تجهیزات استاندارد روز باید برای ورزشکاران پارالمپیک تهیه شود و به روزرسانی تجهیزات یکی از ضرورت‌هاست که باید مدنظر قرار گیرد.(البته که اوضاع در این زمینه اصلا خوب نیست) 
از نیمه دوم فصل جاری کمک داور ویدئویی را خواهیم داشت.(منظور نیم فصل دوم سال گذشته!) 
اگر بخواهم تمام اتفاقات هر روزم را که با استقلال و پرسپولیس، بین همکارانم و بین این دو باشگاه دارم را اطلاع‌رسانی کنم اصلاً مصحلت نیست. زندگی ما فقط استقلال و پرسپولیس نیست، وظیفه داریم در خدمت همه ورزش کشور باشیم.
برنامه ما این است که در ورزشگاه آزادی و سایر ورزشگاه های مشابه به روی مردم باز شود و به صورت پارک ورزش شاهد مشارکت مردم در ورزش همگانی باشیم.(اتفاقی که رخ نداد) 
درحال طراحی یک کمیته اقتصادی هستیم تا حرکت چرخ ورزش متکی به بنیه دولتی نباشد.(وعده‌ای که عملی نشد) 
آنچه درباره ویلموتس مطرح می‌شود، تنها نوک یک کوه بزرگ است که دیده می‌شود و من از آن به عنوان «سونامی ویلموتس» نام می‌برم.(در واکنش به غرامت عجیب فدراسیون) 
این‌طور از فدراسیون اطلاع داده‌اند که برای فصل جدید var خواهیم داشت!(وعده‌ای دیگر) 
جامعه ورزش به این دولت دل بسته است. من هم وقتم را گذاشته ام تا در این فرصت خدمت هر کاری که می توانم، انجام بدهم.
به عنوان یک المپین باید در شرایط فعلی موفق شویم و اگر شکست بخوریم، جامعه ورزش شکست خورده است. دوستان مرا تنها نگذارند و باید کارها را از زمین بلند کنیم.
استقلال تا ۲۱ اردیبهشت ماه فرصت دارد. بسته شدن پنجره‌ها مربوط به بدعهدی و این‌گونه مسائل است.
استقلالی‌ام یا پرسپولیسی؟ ما بین هیچ تیمی فرق نمی‌گذاریم. 
استقلال هنوز از آسیا حذف نشده و یک فرجه زمانی دیگر باقی مانده است.(یکی دو روز بعد استقلال حذف شد!) 
خواهش می‌کنم مسائل فنی تیم را بعضی‌ها بیخودی به مسائل مدیریتی ربط ندهند. کجای دنیا نتایج فنی یک تیم به مدیریت مربوط می‌شود که اینجا مربوط شود؟ اینها بهانه است و خواهش می‌کنم جامعه ورزش وارد این حاشیه‌ها نشوند. (کنایه به این‌که گل‌محمدی از وضعیت مدیریت پرسپولیس انتقاد می‌کرد).

کارت‌های زرد مجلس به حمید سجادی 

کارت زرد اول 
علت:
عدم اجرای قانون شرح وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان 
جزئیات جلسه رای‌گیری: ۱۱۲ رأی موافق، ۱۲۰ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع  

کارت زرد دوم  
علت:
سوءمدیریت در ورزش حرفه‌ای و به طور خاص فوتبال، هزینه‌های نامتعارف، عدم برخورد با سوءاستفاده‌کنندگان از بیت‌المال در قراردادهای مربیان خارجی تیم‌ملی و باشگاه‌های پرطرفدار استقلال و پرسپولیس، بستن قراردادهای نجومی با برخی بازیکنان و مربی‌های خارجی و عدم پیگیری به موقع حقوقی و محکومیت مکرر و پرداخت جریمه‌ها از بیت‌المال، دیپلماسی ضعیف ورزشی و حذف دو تیم پرطرفدار فوتبال 
جزئیات جلسه رای‌گیری: ۸۱ رأی موافق، ۱۳۶رأی مخالف و ۱۲رأی ممتنع 

کارت زرد سوم 
علت:
بی‌عدالتی درتوزیع زیرساخت‌ها و امکانات ورزشی در کشور و کوتاهی در اجرای مصوبات سفرهای استانی رئیس‌جمهور و وعده‌های اعلام شده وزیر درخصوص ساخت تأسیسات ورزشی 
جزئیات جلسه رای‌گیری: 63رأی موافق، 146رأی مخالف و 6رأی ممتنع 

روزهای جنجالی 699 روز وزارت سجادی

3 شهریور 1400        انتخاب به عنوان پنجمین وزیر ورزش با 165رای موافق108رای مخالف و 13رای ممتنع
20 اردیبهشت 1401    سرقت تلفن همراه او ‌در مراسم تشییع‌ مرحوم نادر طالب‌زاده مقابل مسجد بلال صداوسیما
11 مرداد 1401         دریافت اولین کارت زرد از طرف مجلس 
13 دی 1401            دریافت دومین کارت زرد از طرف مجلس 
4 اسفند 1401           سقوط بالگرد حامل او هنگام ورود به ورزشگاه شهر بافت
29 خرداد 1402        دریافت سومین کارت زرد از طرف مجلس 
2 مرداد 1402          استعفا به دلیل عوارض ناشی از سقوط بالگرد و ضرورت ادامه درمان