خط باریک حقیقت

خط باریک حقیقت

سرنوشت زندگی آدم‌های مختلف همیشه سوژه مناسبی برای نویسندگان بوده تا با دراماتیک کردن روند این زندگی، آن را قابل نمایش در سریال‌ها و فیلم‌ها کنند. اساسا روایتی مبتنی بر شخصیت واقعی افراد هم مخاطبان بیشتری در سینما و تلویزیون دارد.

بیشتر مجموعه‌های تلویزیونی داستان‌های تازه‌ای را روایت می‌کنند اما یک سریال زندگی‌نامه‌ای (بیوگرافیک) مسیر متفاوتی را در پیش می‌گیرد و مبتنی بر شخصیت‌ها و رویدادهای دنیای واقعی است. صنعت تلویزیون مشابه سینما، همواره گرایش زیادی به روایت داستان‌های حقیقی داشته و با افزایش محبوبیت سریال‌ها در سال‌های اخیر، تعداد آثار زندگی‌نامه‌ای تولیدشده افزایش چشمگیری داشته است. البته که تمامی اتفاقات در سینما و تلویزیون مبتنی بر واقعیت حادث‌شده نیست و برخی از وجوه سینمایی و تلویزیونی هم به آن اضافه شده است. حاصل بیشتر این پروژه‌ها دیدنی از کار درمی‌آیند اما برخی از آنها به‌دلیل دراماتیزه کردن بهتر رویدادها یا نزدیکی بیشتر به واقعیت، راضی‌کننده‌تر هستند.

تاج
مجموعه‌ «تاج» قرار است داستان زندگی ملکه الیزابت دوم را روایت کند اما پا را فراتر می‌گذارد و یک برداشت پرجزئیات از زندگی شخصی پرحاشیه‌ دیگر اعضای خانواده سلطنتی بریتانیا ارائه می‌دهد. افزون بر این، با حضور چهره‌هایی همچون هارولد ویلسون و مارگارت تاچر، خطوط داستانی سیاسی هم در این سریال به چشم می‌خورد. البته تاج همانند دیگر آثار زندگی‌نامه‌ای، بازتابی کاملا واقعی از واقعیت به حساب نمی‌آید و به اعتقاد تحلیلگران، از جنبه‌ تاریخی گاهی غلط و تحریف‌شده است اما به‌عنوان یک درام سرگرم‌کننده و اعتیادآور، شاید یکی از بهترین‌های سال‌های اخیر باشد. البته همه‌چیز مبتنی بر شایعه و دروغ نیست و اگر از رویدادهای واقعی پیرامون خانواده‌ سلطنتی بریتانیا آگاهی دارید، با عناصر آشنایی در این سریال روبه‌رو خواهید شد.

نارکوها 
در دورانی که سرویس استریم نتفلیکس در حال اوجگیری بود و سریال‌های درجه‌یک گران‌قیمت عرضه می‌کرد، قابل‌پیش‌بینی بود که «نارکوها» هم به اثر موفقی تبدیل شود، به‌ویژه پس از این‌که اعلام شد داستان زندگی و دستگیری یکی از بزرگ‌ترین قاچاقچیان تاریخ، پابلو اسکوبار را روایت می‌کند. این سریال زندگی‌نامه‌ای سریعا به محبوبیت جهانی رسید و مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. دو فصل ابتدایی به ظهور و سقوط اسکوبار می‌پردازد و فصل سوم روی کارتل کالی تمرکز دارد که توسط اعضای سابق کارتل اسکوبار تأسیس شد و در برهه‌ای از دهه‌ ۹۰ میلادی، تقریبا همه‌ بازار جهانی کوکائین را در اختیار داشت. این سریال درام-جنایی یک نسخه‌ فرعی به نام «نارکوها: مکزیک» هم دارد که به کارتل گوادالاخارا و بنیانگذار آن، میگل آنخل فلیکس گایاردو (ملقب به پدرخوانده) می‌پردازد.

جنایت آمریکایی
داستان جنایت آمریکایی یک مجموعه‌ آنتولوژی است که در هر فصل به یک قصه‌ مشهور واقعی جنایی می‌پردازد. فصل اول که «مردم علیه او. جی. سیمپسون» نام دارد، محاکمه این فوتبالیست سرشناس در دهه ۹۰ میلادی را روایت می‌کند که به قتل همسرش متهم شد. فصل دوم، «ترور جانی ورساچه»، داستان قتل این طراح لباس افسانه‌ای توسط اندرو کونانان را بازگو می‌کند و فصل سوم، «استیضاح»، رسوایی جنسی بیل کلینتون را در مرکز توجه قرار می‌دهد. داستان جنایت آمریکایی علاقه‌مندان به آثار جنایت واقعی و تاریخی را راضی می‌کند و یک برداشت پرجزئیات از لحظات کلیدی زندگی افراد دخیل در این پرونده‌ها ارائه می‌دهد. با این‌که برخی از لحظات سریال خشن هستند و تعدادی بی‌دقتی تاریخی هم در آن به چشم می‌خورد اما بازی‌ خوب بازیگران، فیلمنامه پرکشش و پرتره‌ دقیقی از که شخصیت‌های پیچیده ارائه می‌دهد، قابل‌تأمل است. 

جوخه برادران 
مجموعه‌های زندگینامه‌ای متعددی پیرامون چهره‌های نظامی ساخته شده است اما در این میان، جوخه‌ برادران بی‌تردید جایگاه ویژه‌ای دارد، اثری که سعی می‌کند تا آنجا که امکان‌پذیر است به حقیقت نزدیک باشد و پرتره‌ای دقیق از هنگ پیاده‌نظام پانصدوششم نیروی هوابرد ارتش آمریکا در دوران جنگ جهانی دوم ارائه دهد؛ از دوران آموزش آنها در سال ۱۹۴۲ تا پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵. جوخه‌ برادران با تحسین منتقدان و مخاطبان روبه‌رو شد و حالا از آن به‌عنوان یکی از بهترین مینی‌سریال‌های تاریخ نام‌ برده می‌شود. جوخه‌ برادران میان ترس‌های ناشی از حضور در میدان نبرد و اعمال قهرمانانه‌ سربازان تعادل برقرار می‌کند و فداکاری‌ها و چالش‌های انسان‌هایی را که ناخواسته در جنگ گرفتار شده‌اند، به نمایش می‌گذارد. همه‌چیز در این سریال، سینمایی است و بالاترین کیفیت ممکن را دارد که با حضور تهیه‌کنندگانی همچون تام هنکس و استیون اسپیلبرگ، کمتر از این هم انتظار نمی‌رفت. اگر به دنبال یک سریال زندگینامه‌ای خوش‌ساخت، تفکربرانگیز و احساسی هستید، تماشای جوخه‌ برادران ضروری است.