تحقیر آمریکا، وحشت اسرائیل

حملات دریایی مقاومت یمن به شریان حیاتی رژیم صهیونیستی ادامه دارد

تحقیر آمریکا، وحشت اسرائیل

پس از حملات اخیر آمریکا در دریای‌سرخ، مقاومت یمن نه‌تنها از مواضع شجاعانه و غیرتمندانه خود در دفاع از غزه عقب‌نشینی نکرد، بلکه تاکید کرده است که از این پس در کنار کشتی‌های صهیونیستی، کشتی‌های آمریکایی و انگلیسی را نیز هدف قرار خواهد داد. به عبارت بهتر، یمنی‌ها که تجربه یک پیروزی و مقاومت هشت‌ساله در برابر ریاض، ابوظبی و حامیان غربی این دو را در کارنامه خود دارند، همچنان دریای‌سرخ را تبدیل به بستری ناامن برای دشمنان امنیت منطقه کرده‌اند.

در ادامه تحولات در منطقه، حساب توییتری سازمان عملیات تجارت دریایی انگلیس که حوادث امنیتی در حمل و نقل دریایی را بررسی و گزارش می‌کند، از وقوع یک حادثه دیگر در آب‌های دریای سرخ خبرداد.در این گزارش آمده است: مقامات مشغول بررسی این حادثه هستند که در نزدیکی بندر صلیف در یمن رخ داده‌است. الجزیره اما به نقل از منابعی گزارش داد که نیروهای مسلح یمن یک کشتی را در دریای سرخ هدف قرار داده‌است. سازمان عملیات تجارت دریایی انگلیس به کشتی‌های عبوری توصیه کرده احتیاط کنند و هرگونه فعالیت مشکوک را فورا گزارش دهند.
   
کشتی آمریکایی در آتش مقاومت سوخت
عملیات جدید ارتش یمن علیه آمریکا در دریای سرخ، بیانگر عزم مقاومت این کشور در رویارویی با تحرکات واشنگتن و شرکایش در منطقه است. دوشنبه شب هم حادثه دیگری در دریای سرخ رخ داد و نیروهای مقاومت یمن، کشتی آمریکایی را هدف قرار دادند. 
سخنگوی نیروهای مسلح یمن ضمن تأیید حمله به یک کشتی آمریکایی در دریای‌سرخ گفت که پاسخ به حملات آمریکا و انگلیس، یقینا در راه است و هرگونه حمله جدید، بدون پاسخ و مجازات باقی نخواهد ماند. سرتیپ یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن خبر داد که نیروهای این کشور، در جریان یک عملیات نظامی، یک کشتی متعلق به آمریکا را در خلیج عدن هدف قرار داده‌اند.
شبکه خبری المسیره به نقل از سریع گزارش داد، این عملیات با چند موشک دریایی صورت گرفت و به‌صورت مستقیم و دقیق، به هدف اصابت کرد. این منبع گفت که خدمه کشتی، توجهی به هشدارهای نیروهای یمن نداشتند و به همین دلیل این کشتی هدف قرارگرفت.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن همچنین هشدار داد: تمامی کشتی‌های جنگی آمریکا و انگلیس را که در حمله به کشورمان مشارکت داشته‌اند، اهداف متخاصمی می‌دانیم که در بانک اهداف نیروهای ما قرار دارند. 
سریع همچنین تأکید کرد که پاسخ به حملات آمریکا و انگلیس، یقینا در راه است. همچنین سازمان تروریستی سنتکام (ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در غرب‌آسیا) نیز با انتشار یک بیانیه مدعی حمله سه روز قبل یمن به ناوشکن آمریکایی در دریای‌سرخ شده بود.
   
روند رو به گسترش توقف فعالیت شرکت‌های کشتیرانی
به دنبال حوادث اخیر، شرکت «قطر انرژی» دومین صادرکننده بزرگ گاز طبیعی مایع در دنیا اعلام کرد کشتی‌های خود را به دریای سرخ نمی‌فرستد. همچنین شرکت نیپون یوسِن ژاپن که تحت عنوان «ان‌وای‌کی» نیز شناخته می‌شود و از حیث میزان فروش، بزرگ‌ترین شرکت ترابری دریایی این کشور به شمار می‌رود، تردد تمام کشتی‌های خود از مسیرهای دریای سرخ را به حالت تعلیق درآورد.
سخنگوی این شرکت به رویترز گفته است که نیپون یوسن به تمام کشتی‌های شناور در نزدیکی دریای سرخ دستور داده‌است تا در آب‌های «امن» منتظر بمانند و علاوه بر این، شرکت مذکور تغییر مسیر به آبراهه‌های جایگزین را مدنظر قرار داده‌است. از آغاز حملات ارتش یمن به کشتی‌های متعلق یا وابسته به رژیم صهیونیستی که در حال عبور از دریای سرخ هستند، نیپون یوسن تازه‌ترین شرکت ترابری دریایی است که عبور از این کریدور حیاتی کشتیرانی را متوقف می‌کند.چندی قبل شرکت کشتیرانی دانمارکی مرسک که یکی از غول‌های حمل و نقل دریایی بین‌المللی محسوب می‌شود نیز اعلام کرد تردد تمامی کشتی‌های خود از طریق دریای سرخ و خلیج عدن را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درمی‌آورد.
   
التماس کاخ سفید به مقاومت یمن
اگرچه مقامات کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا در مواضع اعلامی تلاش می‌کنند خود را به مثابه یک بازیگر قاطع نشان دهند، اما همواره میان رویکرد اعلامی و واقعی آمریکا در حوزه سیاست خارجی شکافی معنادار وجود دارد. این قاعده در خصوص وقایع اخیر در دریای‌سرخ نیز ظهور و بروز پیدا کرده است؛ جایی که واشنگتن از یک‌سو بر برخورد قاطعانه با مقاومت یمن تاکید می‌ورزد و از سوی دیگر، در پشت پرده بازیگران واسطه‌گر نزدیک به خود را جهت توافق با یمنی‌ها راهی صنعا می‌کند. افشاگری‌های آگاهی‌بخش یکی از اعضای ارشد جبهه مقاومت یمن بیانگر همین حقیقت است. یک‌عضو ارشد جنبش انصارا... یمن می‌گوید آمریکا اخیرا از طریق میانجی عمانی به یمنی‌ها پیشنهاد داده اگر حملات خود را در دریای‌سرخ متوقف کنند،‌ آمریکا دولت نجات ملی یمن را به رسمیت خواهد شناخت.

دست رد یمن به پیشنهاد آمریکا 
محمد البخیتی، عضوارشد دفتر سیاسی جنبش انصارا...یمن فاش کرد که مقامات این کشور پیشنهاد آمریکا برای توقف حملات در دریای‌سرخ به‌ازای به‌رسمیت‌شناختن دولت نجات ملی یمن را رد کرده‌اند. البخیتی که با شبکه العربی مصاحبه می‌کرد، گفت بعد از آن سخنرانی سیدعبدالملک بدرالدین الحوثی، رهبر جنبش انصارا... یمن که طی آن، خطوط قرمز یمن را برای رژیم‌صهیونیستی مشخص کرد، آمریکا از طریق میانجی عمانی برای رهبری یمن پیامی ارسال کرد.
این عضو ارشد انصارا... درادامه گفت: «محتوای این پیام آن بود که آمریکا به تمام کشورهای عربی و اسلامی درباره شرکت در هرگونه اقدام نظامی علیه رژیم‌صهیونیستی به‌منظور کمک به غزه هشدار داده است. آنها به ما گفتند که تمام کشورها از دستورات آمریکا پیروی کرده‌اند.»
البخیتی ادامه داد پاسخ سیدعبدالملک این بود: «بروید به آمریکا بگویید که یمن را از لیست کشورهایی که تصمیم‌هایش را به آنها دیکته می‌کند خط بزند. ما برادران‌مان را در فلسطین تنها نخواهیم گذاشت و فورا وارد عمل خواهیم شد.» این عضو انصارا... افزود واشنگتن بعد از این پیام، پیام‌های وسوسه‌کننده‌ دیگری ارسال کرد و از طریق میانجی عمانی به صنعا پیشنهاد داد که آنها به‌ازای توقف عملیات‌ها علیه اسرائیل و در دریای‌سرخ، دولت یمن را به رسمیت خواهند شناخت و از تمام بازوهای منطقه‌ای یا داخلی (در کشور یمن) دست بر خواهند داشت که این پیشنهاد نیز از سوی یمن رد شد. دریای‌سرخ درپی اعلام حمایت کامل یمنی‌ها ازمردم فلسطین به صحنه نبرد آمریکا و نیروهای مسلح یمن بدل شده است. ارتش یمن در حمایت از مردم فلسطین به هیچ کشتی اسرائیلی اجازه عبور از دریای سرخ و تنگه باب‌المندب و رفتن به فلسطین اشغالی را نمی‌دهد. آمریکا در حمایت از اسرائیل اخیرا به مناطقی در یمن حمله کرد که ارتش یمن در پاسخ یک کشتی آمریکایی را هدف گرفت. پیش از این، شبکه القاهره الاخباریه با انتشار تصاویری ماهواره‌ای از بندر ایلات در جنوب فلسطین اشغالی خبر داده بود که به‌دنبال عملیات‌های ارتش یمن، این بندر برای اولین بار از کشتی خالی شده است و در آن هیچ‌گونه تخلیه باری انجام نمی‌شود.

محمد علیزاده - گروه بین‌الملل